Singapore je fantastické, vyspělé a moderní město, ve kterém je myšleno na vozíčkáře na každém rohu. Nesetkali jsme se s žádnými bariérami. Na letišti, v metru, na ulicích, ale i na plážích, prostě všude se dostanete bez větších obtíží.
Pravidelnou linkou společností Korean Air pokračujeme v naší cestě z jihokorejského Soulu do Singapore. Po více než šesti hodinách letu přistaneme na moderním letišti Schangi, kde nás přivítá velmi dobře fungující informační centrum se vstřícnou obsluhou. Dostaneme nepřeberné množství map a informačních brožur, dozvíme se o možnostech okolních výletů a zajistíme si i dopravu do hotelu. Po oleandry rozkvetlé Changi coast road se svezeme hotelovým busem do Mercure Roxy, který leží jen přes hlavní silnici od East coast parku, ve kterém trávíme zbytek prvního dne.
Podél pobřeží vede několik kilometrů dlouhá cesta ideální pro procházky s vozíčkem. Široká, rozdělená pruhy zvlášť pro chodce a cyklisty a hlavně vedoucí podél pobřeží v zeleném parku, kde se místní scházejí na společné grilování. Je zde mnoho možností k vypůjčení jízdních kol, kočárků a plno občerstvení.
Druhý den ráno začneme naše brouzdání městem na rušné Orchard road, plné drahých obchodů, mezi kterými nechybí krámek s obuví s názvem Baťa. Všude jsou upravené chodníky a nikde nechybí nájezdy pro vozíčkáře.
Projdeme čínskou čtvrtí přes nákupní Bugis street až do čtvrti arabské, odkud se vydáme kolem Singapore museum dolů k řece, kde se tyčí vysoké mrakodrapy nad malými historickými domky (UOB Plaza). Pohodová procházka podél Singapore river, přes most Elgin bridge až do Kent Ridge parku. Z posledních sil se od Vivocity podíváme na druhý břeh k ostrovu Sentosa, který nás čeká další den a vracíme se do hotelu.
Na ostrov Sentosa se dopravíme v přepočtu za pár korun lanovkou, ze které je nádherný výhled a pro vozíčkáře zde není jediná překážka. Vystoupíme hned na první stanici (celkem jsou tu dvě) u Merliona. Opět nás mile překvapí upravené cesty, ideální pro vozíčkáře. Projdeme kolem rozkvetlých a moderně upravených skalek ke druhé, konečné zastávce. Občerstvíme se ledovým džusem, ve kterém plavou kousky ovoce a vrhneme se vstříc zábavě na místních plážích. Neodoláme posezení v restauraci přímo na pláži, kousek od nejjižnějšího bodu Asie, kterého si zde na Sentose místní velmi váží.
Procházíme kolem otevřeného divadla, kde podium stojí na kůlech v moři a při západu slunce se nám vůbec nechce zpět na pevninu. Sedíc v písku pozorujeme zapadající slunko a dnes zřejmě už poslední svatbu na nejzápadnější pláži ostrova. S přibývajícím časem si zvykneme i na všudypřítomné trajekty a tankery kotvící docela blízko pláží. Prostě sem patří stejně tak, jako zábavné bary a bujarý noční život po celém pobřeží ostrova.
Naší poslední zastávkou byla Marina Bay se symbolem ostrova Merlionem. Zde jsme poprvé narazili na menší bariéry v podobě širokých, lehce zdolatelných schodů. Jak se později však ukázalo i toto místo se dalo obejít a zhruba po 400m jsme našli nájezdy. Pro vozíčkáře je toto jedno z nejhezčích měst na světě lehce přístupné a nabízí plno možností. Ať už výlety na blízké ostrovy, dlouhé procházky parky podél pobřeží nebo pouhé lenošení na pláži. Užili jsme si pár skvělých dní v moderním městě a čeká nás velmi dlouhý let domů.
Nejširší nabídku průvodců a map Singapuru (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Jak se tam dostat ?
Z Evropy létá mnoho leteckých společností přímo do Singapore. My jsme letěli společností Korean Air při naší cestě po východní Asii linkou Soul – Singapore.
Kde se ubytovat ?
Po celém městě je mnoho hotelů od luxusních až po obyčejné. Ovšem i ty nejobyčejnější hotely jsou na naše poměry dost drahé. Vzhledem k poloze a vybavení jsme zvolili Mercure Roxy kousek od letiště.
Kde se najíst ?
Velké množství restaurací, fast foodů, pizerií, ale i pouličních stánků, u kterých se člověk nemusí bát něco koupit. Cenově dostupné jsou i lepší restaurace, avšak nejvíc jsme si pochutnali mezi místními na ulici v přepočtu za pár desítek korun. Unešeni jsme byli ze zdejších džusů, ve kterých vždy plave ovoce a je zde na výběr tolik druhů, že jsme ani polovinu z nich nestačili ochutnat.
Bariéry
Snad jediný problém je jako všude s autobusy, do kterých se dostává špatně, ale vzhledem k husté síti metra, není třeba autobusy používat.
Na co si dát pozor?
Všude v parcích, na každém rohu nabízejí prodavači nápoje k občerstvení. Skutečně je důležité pravidelně dodržovat pitný režim i přesto, že ve velmi vlhkém tropickém podnebí není pocit žízně. Především při dlouhých procházkách parky, nebo městem, ale i při odpočinku na pláži, či u bazénu, je dobré myslet na stálý přísun tekutin.