V r. 1980, kdy ČLR zahájila program hospodářských reforem, bylo rozhodnuto o vybudování několika zvláštních ekonomických zón (ZEZ), které se stanou příkladem pro hospodářský rozvoj ostatních oblastí.
Pro začátek byly vytipovány tři lokality, všechny v nejjižnější provincii Guangdong (Kuang-tung): Shantou (Šan-tchou) na východě, Zhuhai (Ču-chaj) poblíž Macaa a Shenzhen na hranicích Hongkongu. Těmto oblastem byla poskytnuta zvláštní privilegia, jež přilákala zahraniční investory. Přednost měli ti, kteří nabízeli nejmodernější technologie. Z dříve zaostalých městeček, zapomenutých na nejzazším jihu, se během necelých dvou desetiletí stala moderní milionová města, jež si svou výstavností nezadají s Hongkongem. Čínské statistiky uvádějí roční přírůstek HDP v měřítku celé země ve výši 10 %, v provincii Guangdong 18 % a v největší ZEZ Shenzhenu neuvěřitelných 45 %.
Povolení k pobytu v Shenzhenu je přísně výběrové. Přednost mají specialisté, kteří se mohou uplatnit v technologicky náročných provozech. Víc než 50 % obyvatel Shenzhenu má vysokoškolské vzdělání. Město je spravováno podle přísných pravidel, mj. si zde nikdo nedovolí porušovat pravidla silničního provozu, přísně jsou dodržovány hygienické zásady. Tím vším se Shenzhen liší od všech ostatních lokalit, které v Číně navštívíme. Shenzhen není typická Čína, ale není ani ojedinělý. ZEZ je dnes již na dvě desítky. Vedle možnosti vidět zhmotnění čínské představy rozvoje modernizace na vlastní oči využíváme většinou zastávku v Shenzhenu ke krátkému odpočinku na plážích Jihočínského moře.
V Shenzhenu také bohužel pochopíme, že modernizace v čínském pojetí rovná se amerikanizace. Co se týká turistických zajímavostí, k největším patří určitě park Jedinečná Čína, kde na ploše, kterou pohodlně obejdete za hodinu, najdete miniatury všech významných čínských historických staveb. Stačí zvolit při fotografování správný úhel a nikdo nepozná, že jste nebyli ve Lhase, v Zakázaném městě či Dunhuangu (Tun-chuang). O kousek dál je národopisná vesnice, kde ve stylizovaných a nepřirozeně působících krojích vystupují dívky a hoši představující příslušníky nejrůznějších národnostních menšin žijících na území Číny. A zasteskne-li se vám po Evropě, můžete navštívit „Nový svět“, kde kromě napodobenin nejrůznějších evropských architektonických památek můžete zhlédnout i něco, co by mělo představovat pražský Ungelt.
V Shenzhenu však můžete navštívit i zcela nový buddhistický klášter, umístěný vysoko v krásných horách nad městem, který je názorným dokladem toho, že i v tak supermoderní společnosti, jako je společnost shenzhenská, buddhismus stále žije a vzkvétá.
Nejširší nabídku průvodců a map Číny (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz