Seychely jsou jedním z posledních ostrovních rájů

Seychely jsou jedním z posledních ostrovních rájů

Malebné souostroví, kde vše plyne svým vlastním časem, na vás dýchne klidem a pohodou hned poté, co vystoupíte z letadla. Snad nikde jinde na světě nenajdete na jednom místě tolik nádherných a liduprázdných pláží se zářivě bílým pískem.

Dá se říci, že každý den vaší cesty můžete poznávat a objevovat nové a nové a ani jednu dvakrát. Atmosféru nezapomenutelně dokreslují tolik známé žulové balvany a skaliska, tropická vegetace plná endemických druhů včetně půlmetrových ořechů a želv obrovských.

Seychely se rozkládají na více než stovce malých ostrůvků rozesetých v několika skupinách v Indickém oceánu východně od Afrického kontinentu a severně od Madagaskaru, kousek pod rovníkem. Nejvíce turisticky navštěvované jsou z důvodu dostupnosti tzv. vnitřní ostrovy. Ty jsou z převážné většiny vulkanického původu, tvoří je masivní žulová skaliska a vedle bílých pláží tu najdete i mnoho zeleně a kopcovitý terén. Mimo jiné k nim patří i trojice hlavních ostrovů Mahé, Praslin a La Digue. Naproti tomu tzv. vnější ostrovy jsou korálového původu, a přestože představují téměř polovinu plochy země, kvůli nedostatečným zdrojům pitné vody jsou jen velmi málo obydlené. Pokud chcete Seychely poznat do hloubky a skutečně je zažít, doporučujeme kombinovat návštěvu více ostrovů a nejlépe pak přidat i nějaký z těch hůře dostupných vnějších.

Nejpohodlnější letecké spojení z Prahy na Seychely nabízí aerolinky Qatar Airways s jedním přestupem v Kataru nebo Emirates s přestupem v Dubaji. Létá se na ostrov Mahé, který je ze všech největší a nachází se zde také hlavní město Victoria s přístavem, z něhož se moderním katamaránem společnosti Cat Cocos dostanete na ostrov Praslin, případně na La Digue. Necelá hodinka jízdy obřím katamaránem je jistě velkým zážitkem, ale při často rozbouřeném oceánu rozhodně nic moc komfortního. Před cestou doporučujeme alespoň půlku kinedrylu. Pohodlnějším způsobem přepravy mezi Mahé a ostrovem Praslin je samozřejmě letadlo a potažmo pak helikoptéra, která vám nabídne nejlepší výhled na ostrovy.

Ačkoliv jsou Seychely celoroční destinací, je dobré vyhnout se přelomu prosince a ledna, kdy je největší množství srážek, oproti tomu květen až říjen patří mezi sušší měsíce. V průběhu roku se také mění proudění moře a na některých plážích se mohou objevovat řasy. Při plánování cesty je k tomu potřeba přihlížet. Místní obyvatelé jsou převážně míšenci francouzských kolonistů a afrických otroků – kreolové. Veškeré služby zde fungují bez problému. Jen se předem připravte na to, že se kvůli vám Seychelané rozhodně nepřetrhnou. Mají na všechno zkrátka dost času a nejlepší, co můžete udělat, je se tomu přizpůsobit.

K ostrovům neodmyslitelně patří i vynikající místní kreolská kuchyně. Ač se to možná bude zdát divné, vyhledávanou kulinářskou pochoutkou je kaloň seychelský, což je vlastně obří netopýr, velikostí připomínající spíše orla, živící se ovocem. Narazíte na něj tedy nejenom na stromech a ve vzduchu, ale také na trzích a v restauracích. Další oblíbenou pochoutkou jsou mořské plody, např. grilovaná chobotnice s kořeněnou omáčkou. Pokud vás představa obřího netopýra ani chobotnice na talíři úplně neláká, posilněte se ovocem, které vás zajisté překvapí svou chutí. Malé banánky, které tu rostou téměř na každém kroku, jsou lahodně sladké a karambola chutná opravdu jako karambola (chuť můžeme přirovnat k trpčímu zelenému jablku).

Nejširší nabídku průvodců a map Seychel (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Mahé největší ze Seychelských ostrovů

Mahé je největším ostrovem celého souostroví a nabízí cestovatelům velkou variabilitu. Nejlepší cestou, jak ostrov důkladně prozkoumat, je půjčit si na pár dní auto. Na místní MHD se příliš spoléhat nedá. Jako neznalému se vám hůře orientuje, co, kam a kdy vlastně jede (jízdní řád se příliš nedodržuje).

Severovýchodní pobřeží ostrova je díky hlavnímu městu, přístavu, letišti i umělému ostrovu Eden s luxusní rezidenční čtvrtí a marínou poměrně rušné. Zbytek ostrova je osídlený méně hustě a najdete tu to nejlepší z ostrova.

Hlavní město Victoria je spíše takovým městečkem a jeho centrum zvládnete pohodlně projít pěšky. Ve Victorii navštivte Clocktower, což je napodobenina londýnského Big Benu, na kterou jsou místní náležitě hrdí (pro nás Evropany je to trochu úsměvné). Za návštěvu stojí také botanická zahrada na jihu města. Kousek dále od hlavního města na jihovýchod rozhodně nevynechejte bývalou plantáž La Plaine St. André, kde se nachází palírna rumu Takamaka.

Přestože velká část turistů zamíří pouze na rušnější pláž Beau Vallon na Mahé, variabilita pláží a plážiček je tu téměř nekonečná a objevné putování z jedné na druhou vás jen tak bavit nepřestane. Na severozápadě leží zajímavá divočejší pláž Anse Major, která je přístupná pouze pěšky asi půlhodinovou panoramatickou procházkou z vesnice Bel Ombre. Námi velmi oblíbený je také mořský národní park a pláž Port Launay. Díky umístění v zátoce zde v žádnou roční dobu nebývá problém s řasami a nejlépe si místo vychutnáte, pokud se ubytujete v resortu Constance Ephelia.

Největší koncentrace pláží je pak v jižní části ostrova, a to jak na jeho západní, tak na východní straně. Nedaleko vesnice Baie Lazare na západě navštivte Anse Soleil, Anse Gouvernement a Petite Anse. O něco dále směrem k vesnici Quatre Bornes potom najdete pláž Anse Takamaka a především pak Anse Intendance. Kvůli nebezpečným spodním proudům a velkým vlnám sice není vhodná k plavání, ale její návštěvy přesto nebudete litovat, ne nadarmo je považována za jednu z těch nejkrásnějších. Pokud byste se tu chtěli ubytovat, vyzkoušejte luxusní resort Banyan Tree.

Skoro až na úplném jihu pak najdete nádhernou a divokou Anse Bazarca. Na cestě zpět pak zamiřte na východ k plážím Anse Forbans a též k Anse Royale, kde je velmi pěkné šnorchlování.

Pokud vám nevadí zdejší vysoká vlhkost a horko a chcete svou dovolenou pojmout trochu aktivněji, rozhodně zavítejte do národního parku Morne Seychellois s bujnou vegetací. Mezi hlavním městem a Port Glaud vede desetikilometrová silnička Sans Soucis, ze které doporučujeme udělat hned několik zajímavých výletů. První je výšlap na náhorní plošinu Copolia, ze které máte jako na dlani hlavní město, rezidenční čtvrť Eden a přilehlé ostrovy na severovýchodě. Můžete tu také obdivovat endemickou masožravou rostlinu žlutého zbarvení netrpělivě čekající na svou kořist.

Kousek dále k Port Glaud najdete odbočku k další zastávce – Mission Lodge. Tady kdysi stála misionářská škola, dnes je místo známé pěknými výhledy a možností krátké vycházky. Za nás je ale rozhodně nejlepší hodinový trek mlžným lesem na Morne Blanc (675 m). Na cestu se vydejte brzy ráno, než se hory zahalí do mraků, abyste si mohli užít výhledy na západní pobřeží. Hned na začátku výšlapu míjíte plantáže čaje a citronové trávy (voňatky citronové). Mahé ukrývá také několik vodopádů. Na západním pobřeží u Port Glaud vás krátká procházka zavede k vodopádu Sauzier, pod jehož kaskádou se můžete těšit na koupel v jezírku.

Na Praslinu se palmy v noci milují

Oproti Mahé rozlohou zhruba čtvrtinový ostrov Praslin není tak hornatý, nejvyšší bod měří pouze 367 m. Hlavní předností ostrova je členité pobřeží s mnoha plážičkami, možnost výletů na okolní ostrovy a především přírodní rezervace Vallée de Mai nacházející se v centrální části Praslinu. Se svou plochou 20 ha je nejmenší lokalitou světového přírodního dědictví UNESCO. Známá je výskytem endemické palmy Coco de Mer (lodoicea seychelská), která má největší semeno ze všech rostlin na světě. Raritní ořech připomínající ženské pozadí má v průměru 40 až 50 cm a může vážit až 30 kg. Vyrůstá však pouze na samičích palmách. Samčí palmy mají zase květy připomínající obří jehnědu. Místní legenda tvrdí, že se tyto palmy v noci vášnivě milují (necháme vaší obrazotvornosti). Ze zástupců fauny zde žije například vzácný papoušek vaza malý, bulbulčík seychelský, holub bradavičnatý.

Mezi nejkrásnější pláže Praslinu se bezesporu řadí dlouhá Anse Lazio se sítí proti žralokům na jedné straně a nechráněným šnorchlováním pro odvážnější z vás na straně druhé. Žraloci primárně nejsou útoční, přesto určité riziko vždy podstupujete. Také rozhodně nevynechejte divokou Anse Georgette. Přístup k ní je přes resort Constance Lemuria a je nutná rezervace předem. Opět se jedná o pláž, kde si díky vlnám a proudům nezaplavete, nicméně za tu nádheru to stojí. Pokud si budete chtít na Praslinu zašnorchlovat, doporučujeme plážičky v podmořském parku Curieuse. Vždy jsme tu potkali želvu, rejnoky a spoustu menších i větších korálových ryb.

Pro výlet lze doporučit například sousední ostrov Curieuse, který byl historicky určený pro malomocné. Žije tu velká spousta želv obrovských a během malého treku si užijete krásné výhledy, uvidíte nespočet krabů a také si na vlastní oči prohlédnete volně rostoucí oříšky kešu. Určitě také nevynechejte Bird Island a Aride s početnými koloniemi ptactva.

La Digue ukrývá nejkrásnější pláže světa a hladové gekony

Svou rozlohou je La Digue desetkrát menší než Mahé. Díky tomu se zde ale dá pohodlně cestovat na kole, které si půjčíte v přístavu nebo v místních hotýlcích. Ostrov dříve býval takovou větší ospalou vesnicí. Nyní bohužel i sem jezdí daleko více turistů, a i když má La Digue stále svoje kouzlo, již tu skoro nenarazíte na tradiční povozy tažené voly.

Leží tu jedna z nejvíce fotografovaných pláží světa, Anse Source D’Argent. Z tyrkysové vody tu vystupují majestátní žulové skály s hlubokými žlábky a nad nimi se sklánějí palmy. Dopoledne na ostrov přijíždí spousta turistů a zhruba do čtyř hodin odpoledne je tu relativně plno. Takže si buď přivstaňte a vyrazte sem brzy ráno, případně sem zajděte kdykoliv v podvečer na úžasný západ slunce. Pláž leží v rezervaci L’Union a za vstup se platí drobný poplatek. Rezervace poskytuje útočiště obřím želvám, najdete tu také továrnu na kokosovou kopru, tradiční výrobnu lodí, starý hřbitov prvních osadníků a plantáže voňavé vanilky.

Pokud vám nevadí troška té námahy na kole a posléze pěšky, naleznete na jihovýchodním cípu ostrova pláže Grand Anse a liduprázdné Petite Anse a Anse Cocos. Kvůli nebezpečným spodním proudům si zde v oceánu po většinu roku sice nezaplavete, ale můžete se alespoň smočit. Z další míst ještě doporučujeme absolvovat s průvodcem výlet na jih k pláži Anse Marron (dá se sem dostat pouze při odlivu) a také vydat se na exkurzi k jednomu z okolních ostrůvku, např. na šnorchlování ke Coco Island.

Na La Digue běžně narazíte na volně žijící želvy obrovské. Stává se, že želva zablokuje silnici a určitě se pak nevyplatí čekat, až uhne. Stačí ji zlehka zaškrábat kamínkem po krunýři, což ji donutí se pohnout (nebojte, neublíží jí to). Když už jsme u té místní fauny, rozhodně nenechávejte bez dozoru oloupané mango. Nemilují jej totiž jen kaloni, ale i místní gekoni. Řekli bychom, že by se jím dali i ochočit. My se s nimi po tomto zjištění poctivě dělili.

Na Desroches vám ukradnou žabky

Pokud vám dovolená na hlavních ostrovech nestačí, zkuste nějaký z menších vnitřních či vnějších ostrovů. Jedná se sice o dražší varianty, ale právě díky tomu si tyto ostrovy udržují svoje kouzlo a nejsou zahlceny turisty. Mezi dostupnější vnitřní ostrovy, kde stojí za to strávit alespoň část dovolené, patří Bird Island, Denis Island a Silhouette. Z těch TOP zmiňme ostrovy Felicité, Fregate a North.

Naše oblíbené jsou ale vnější ostrovy. Především pak ostrůvky ležící jihozápadně od Mahé, konkrétně Desroches a Alphonse. Na Desroches naleznete nový luxusní resort Four Seasons. Jsou tu však drzí krabi, kteří kradou koupajícím se nebožákům žabky. V dosahu jsou TOP potápěčské lokality a velmi pěkné je i šnorchlování z pláže. Želvy tu kladou pravidelně vejce a vzhledem k nádhernosti ostrova jim jejich výběr schvalujeme. Alphonse leží o něco dále a jedná se o oázu klidu, ráj pro vášnivé rybáře a milovníky ptactva. Muškaření tu dostává zcela jiný rozměr.

Výčet toho nejlepšího musíme zakončit přenádherným atolem Aldabra zapsaným na seznamu UNESCO, který leží více než tisíc kilometrů jihozápadně od Mahé. Jedná se o jeden z největších korálových atolů světa. Tvoří jej čtyři ostrůvky obklopující lagunu. Domov tu našla želva obrovská, a to v největší světové populaci čítající 150 000 kousků. Laguna je rájem pro ryby a zdejší mangrovové porosty jsou úkrytem pro množství fregatek. Pro vstup potřebujete povolení a pokud nejste vědec, nejspíše se sem nedostanete. Nicméně lze navštívit podobné atoly této skupiny – Cosmoledo a Astove. Ty jsou zajímavé především pro rybáře (muškaření) a milovníky podmořského života.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí