Severní trasa Moskva–Peking

Severní trasa Moskva–Peking

„Severní“ trasa do Asie vede z velké části územím Ruska a Číny. Připravte se proto na předlouhé přejezdy jednotvárnou krajinou, které vám však velmi družní místní s radostí zpestří. Nebo je zpestříte vy jim?

Rusko.

Dvoudenní vlak z Prahy do Moskvy je dobrým způsobem jak se připravit na nadcházející transasijskou cestu po železnicí. V Moskvě se kromě prozkoumání míst jako Kreml, Rudé náměstí, Arbat, Novoděvičskij klášter, Bílý dům, Treťjakovská galerie atd. soustřeďte hlavně na podchycení ruské mentality. Jakmile do ní alespoň trochu proniknete, stanou se pro vás nadcházející dny ve vlaku fascinujícím pobytem v „laboratoři“ osudů, charakterů, předsudků a nadějí dnešního Ruska. Trasu Moskva–Peking dlouhou 7865 km můžete ujet na jeden zátah za pět a půl dne, nebo si ji rozdělit zastávkami. Pokud si vyberete druhou možnost, za zastávku stojí například tato místa: Jaroslavl (282. km) – 1000 let staré město na břehu Volhy, dříve hlavní město nezávislého knížectví; Perm (1433. km) – kulturní centrum Uralu a dobrý nástupní bod pro treky; Jekatěrinburg (1818. km) – do roku 1990 uzavřen cizincům, zachováno mnoho před-sovětských budov; Novosibirsk (3343. km) – největší sibiřské město, svou šedostí a průmyslem utvrzující každého v ne příliš vřelém vztahu k režimu, který jej vystavěl; Krasnojarsk (4104. km) – bývalá kozácká pevnost, dnes miliónové město na 2 km širokém Jeniseji, v minulosti uzavřené pro cizince kvůli blízkým městům Krasnojarsk-26 a -45, jež vyráběla jaderné zbraně; Irkutsk (5191. km) – kulturní dědictví předrevolučních časů, patrná blízkost Číny, Mongolska a jezera Bajkal, dělají z Irkutsku jednu z nejzajímavějších zastávek trasy; Bajkal (5300.-5500. km) – železnice vede podél jižního břehu jezera; Ulan Ude (5647. km) – hlavní město Burjatska, atmosférou je odlišné od všech předchozích míst a daleko bližší Asii než Rusku, do roku 1987 uzavřené pro cizince.

Mongolsko

Ulan Bator (6306. km) – mongolské hlavní město, v němž se šedivé sovětské paneláky míchají s pohledem na okolní hory.

Čína

Datong (7332. km) – kvůli zemětřesením a megalomanské přestavbě jedno z nejdepresivnějších čínských měst, nedaleko však leží impresivní buddhistické jeskyně Yungang s více než 50 000 sochami a hodinu jízdy od města se můžete dotknout Velké čínské zdi; Kanzuang (7775. km) – překročení Velké čínské zdi; Peking (7865. km) – čínské hlavní město, brána pro cestování po Číně, na jihozápad do Pákistánu a na jih do jihovýchodní Asie.

Nejširší nabídku průvodců a map Číny (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: