Norsko se ročně stává cílem milionů turistů z celého světa. Někteří míří za fjordy, někteří do hor, někteří za půlnočním sluncem, někteří za polární září a někteří za něčím úplně jiným. Norsko je však velmi rozlehlá a členitá země s obrovskými vzdálenostmi. Jak ochutnat to nejlepší z Norska na co nejmenší možné ploše? Odpověď zní: „Vyražte na Senju!“
Druhý největší ostrov Norska
Senja, severosámsky Sážža, je ostrov ležící v norském kraji Troms, tedy dobrých pár set kilometrů nad polárním kruhem. Je to druhý největší ostrov v celém Norsku, kterému se pro jeho přírodní rozmanitost říká „miniatura Norska„. Na ploše přibližně 1500 km2 naleznete dramatické fjordy s horami stoupajícími z moře strmě k oblakům, ale stejně tak i dlouhé písečné pláže poseté korály vybízející k relaxu. V srdci ostrova vás pak doslova ukolébá klidná krajina březových lesů a borových lesů.
Prohlédněte si další fotografie k článku…
Za světla slunce
Především pro milovníky aktivně trávených dovolených je Senja ráj, a to jak v letní sezóně, tak i v zimní sezóně. Norské léto nabízí především obrovské množství času, alespoň opticky, protože zhruba od poloviny května do poloviny července tu slunce nezapadá. Proto si můžete vychutnat půlnoční slunce z vrcholků hor či při grilování na pláži.
Dle vaší libosti. Senja se pyšní mnoha vrcholky vybízející ke zdolání jak začínající, tak i zkušené turisty, případně i horolezce, kteří se na svět dívají nejraději z lezeckých sedáků. Senja však nezapomíná ani na rybáře či ornitology. Kupříkladu ve zdejším Národním parku Ånderdalen se nachází přibližně 90 různých druhů ptáků.
Ďáblovy zuby
Jedinečná podívaná se naskýtá především na západním pobřeží ostrova. Tu si můžete vychutnat hned několika způsoby: ze břehu pěšky, na kole či autem, nebo z opačné strany na mořském kajaku. Trasa kolem pobřeží je národní turistickou trasou, která se stala velmi oblíbenou i mezi cyklisty. Je dlouhá 102 km a rozpíná se mezi od jihu z Gryllefjordu na sever k Botnhamnu.
Výhledy, které se vám zde naskytnou berou dech. Jeden příklad za všechny je místo zvané Tungeneset, odkud se nabízí jedinečný pohled na Ďáblovy zuby, jak se také říká špičatému horskému řadoví Okshornan. Po cestě však kromě čarokrásné přírody narazíte i na malebné rybařské vesničky či na netypické turistické atrakce, jakými jsou největší trol v Norsku nebo zlatobarevná kadibudka podél silnice uprostřed ničeho. Jak lépe popsat Norsko jako stát blahobytu.
Za světla polárních září
Ani v zimě se však Senja neukládá k spánku. Naopak. V období polární noci, která zde trvá zhruba od druhé poloviny listopadu do druhé poloviny ledna, se Senja stává obrovským divadlem, do něhož míří houfně turisté lovící polární záře. Senja totiž leží natolik severně, že šance na spatření polární záře jsou zde opravdu vysoké. Zároveň však ostrov otepluje Golfský proud, takže zde při lovu na polární záře nebudete mrznout tolik jako ve vnitrozemí.
Kupříkladu zmíněný Breitind se totiž řadí do TOP 100 vrcholů ve Skandinávii, měřeno podle jejich prominence. Předjaří zde obvkle nabízí nadýchaný prašan, kterým je radost se nechat unášet, ale zároveň nelze podcenit místní lavinová nebezpečí. Proto je vždy nutné zkontrolovat stav sněhu i počasí na příslušných internetových stránkách. Senja zkrátka představuje jeden velký zábavní park pro všechny milovníky přírody a všelijakých sportovních aktivit. Je však třeba varovat, že ať sem přijedete v jakoukoli dobu, pravděpodobnost, že se sem budete chtít vrátit je extrémně vysoká.
Není tu jen krásná příroda ale i kadibudka o velikosti tanečního parketu? 😀
Články v okolí