Sárí – nejhezčí šaty na světě

Sárí – nejhezčí šaty na světě

Po ženách oblečených do pestrobarevných sárí pokukujeme už skoro pět měsíců. Je to zázrak, jakou parádu dokáží Indky i Nepálky udělat s obyčejným pěti či šestimetrovým pruhem látky. Bez jehly, bez niti, bez špendlíků. Zamotané do lehkého hadříku sebevědomě vykračují ulicemi. A já chci také sárí.

Jaké sárí chci a proč?

Sárí je barevný pruh látky, zhruba metr široký a pět a půl či šest metrů dlouhý. Většinou se sárí ještě o necelý metr zkrátí, ze kterého krejčí ušije maličkou blůzičku na míru. Nejdříve jsem se zamyslela nad tím, zda budu sárí v České republice někam nosit, a nebo zda bude jen ležet ve skříni. Sárí je krásný, ale přeci jen hodně extravagantní oděv a u nás ho lze nosit jen na speciální akce typu Setkání cestovatelů, večírek indické ambasády nebo na hodiny břišních tanců. Sárí tedy budu nosit poměrně málo, ale jen ve skříni zase ležet nebude. Proto jsem si stanovila cenový limit 500 Kč.

Mnohem těžší bylo rozhodnutí, jak má mé sárí vypadat. Červené, žluté, zelené nebo modré? Jednobrevné, žíhané nebo se vzorem? Vzor natištěný po celém sárí a nebo jen na kraji jako ozdoba? Jak široký pruh ozdobného lemu? Z jaké barvy? A z jakého materiálu koupit sárí? Z bavlny, hedvábí nebo syntetického šifonu?

Nejširší nabídku průvodců a map Indie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Kolik stojí sárí?

Dříve než jsme vešli do obchodu, chtěli jsme zjistit ceny sárí od místních žen. Jakmile se mi nějaké sárí na ulici líbilo, vyslala jsem Karla, aby se šel optat. Jakmile ženě pochválil sárí bílý muž, byla velmi polichocena a velmi ochotně nám sdělila cenu svého sárí. Téměř vždy ale cena převyšovala můj předem stanovený rozpočet. Byla jsem opravdu překvapená, že cena jednobarevného sárí s jednoduchým, ale výrazným lemem se často pohybuje mezi 1500 až 2500 nepálskými rupiemi, tj. asi 600 až 1000 Kč. Je ovšem pravda, že se až na výjimky vždy jednalo o sárí z hedvábí a proto byla cena relativně vysoká.

Vyzbrojeni alespoň základní cenovou představou jsme vyrazili do boje. Obcházeli jsme jeden krámek za druhým a prodavači před nás ochotně rozkládali jedno sárí za druhým. Přála jsem si pouze jednobarevné sárí s výrazným lemem. Dalším kritériem byla barva (modrá nebo červená), materiál (šifon nebo jiná levnější varianta z hedvábí) a samozřejmě cena. Když jsme po půl hodině odcházeli s nepořízenou, stál majitel obchodu vždy u hromady rozprostřených látek. Teprve v pátém či šestém obchůdku mě na konci prezentace jedno sárí zaujalo. Čím více jsem si ho prohlížela, tím více se mi líbilo. Bylo jasné, že máme vybráno a nyní se jedná jen o ceně. I s látkou na blůzku mě sárí stálo 1050 rupií (390 Kč). Za dalších 75 rupií (30 Kč) mi šikovný krejčí do druhého dne ušil kratičkou blůzku na míru.

Jak se správně obléct?

Koupí sárí starosti nekončí. Nyní je třeba na sebe pruh látky uvázat tak, aby vypadal pokud možno elegantně. Kromě obrázků z internetu jsem měla za sebou několika hodinovou teoretickou průpravu, když jsem na koupacích ghátech v Puškáru a Varánasí sledovala, jakým způsobem si ženy sárí vážou. V praxi mi ze začátku dělalo potíže skládání ozdobných skladů na sukni. Po hodince zkoušení co a jak jsem konečně vyrazila v sárí do ulic. Připadala jsem si jako královna!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: