Pokud se vypravíte na Sardinii s cílem chodit po místních horách, vyhněte se letním měsícům (a tedy i vysokým teplotám a zástupům turistů) a vyrazte na jaře nebo na podzim.
Nejvděčnější oblastí pro výlety je Národní park Golfo di Orosei e del Gennargentu. Leží na východě Sardínie v provinciiNuoro. Své jmeno nese podle zálivu Golfo di Orosei a horského pásma Gennargentu.
Supramonte
Vápencový masiv Supramonte leží na severu NP, poblíž města Nuoro. Jeho nejvyšší vrchol Monte Corrasi měří 1463 metrů a celé pohoří nabízí mnoho možností pro pěší turistiku. V drsné přírodě najdete plno vápencových skalisek, strží, soutěsek… V minulém století bylo pohoří útočištěm mafiánů, ale dnes už je situace bezpečná. Cestou sem nevynechejte návštěvu bývalého „mafiánského centra“, městečka Orgosolo. Fasády místních domků jsou pokryty freskami s karikaturami.
Poblíž nejvyššího vrcholu Monte Corrasi leží městečko Oliena. Založili ho prý již Římané, ale rozkvět zažilo až od 17. století, kdy zde jezuité založili výrobu hedvábí. Oliena je výborným výchozím bodem pro turistiku – kromě nejvyššího vrcholu Monte Corrasi odtud můžete vyrazit například po turistické trase na vrchol Punta sos Nidos. Po večerech zde můžete odpočívat u skleničky místního červeného vína Nepente di Oliena.
Za návštěvu stojí také soutěska Valle de Lanaittu. Úzké údolí měří 7 kilometrů a nejlépe je přístupné pěšky. Dostanete se k němu odbočkou ze silnice Oliena – Dorgali. Při procházce údolím narazíte na mnoho jeskyní, skalisek a také archeologických pozůstatků. Cestu vám budou lemovat olivovníky a kromě koz možná také potkáte divoká prasata. Skrz celé Supramonte vede také přes 50 km dlouhý Grande Traversata del Supramonte (Great Trail of Supramonte). Trasa není příliš těžká, většinou ji lze zvládnout za pár dní.
Gennargentu směrem k zálivu Golfo di Orosei
Hory v NP vedou až k mořskému pobřeží Golfo di Orosei. Na západní straně masivu Supramonte nezapomeňte navštívit rokli Gola Su Gorropu. Někdy se jí prý přezdívá „Evropský Grand Canyon“. Cesta vede mezi vápencovými skalisky, příkrými svahy a jeskyněmi. V některých místech skalní stěny měří až 400 metrů. Nejužší místo je široké jen 4 metry! Nejlépe se sem dostanete z průsmyku Genna’e Silana. Surová a dramatická krajina je v horkých dnech řádně vyprahlá, proto nepodceňte zásobu pitné vody. Po cestě můžete vidět horolezce, kteří zde zdolávají slavnou výzvu „Hotel Supramonte“.
Pokud se chystáte na Sardinii, vyhraďte si na to ideálně alespoň 10 dnů až dva týdny. Inspirovat se můžete například v našem článku Desetidenní okruh Sardinií: To nejdůležitější z celé země. |
Na jihu zálivu Golfo di Orosei stojí za návštěvu zátoka Cala Goloritzè. Sestoupíte k ní lesním porostem přibližně 7 kilometrovou nenáročnou procházkou. Dole se můžete buď okoupat anebo ti zkušenější si mohou vzít lezeckou výbavu a zalézt si na vápencových skaliscích.
Nejširší nabídku průvodců a map Sardinie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Punta La Marmora a Bruncu Spina, nejvyšší hory Sardinie
V Národní parku Golfo di Orosei e del Gennargentu leží také nejvyšší hora Sardínie Punta La Marmora. Měří 1834 metrů a výstup nahoru je opravdu nenáročný. Nejlepším výchozím bodem je parkoviště pod sousedním vrcholem Bruncu Spina (1828 m. n. m.). Zde najdete jediné (přes zimu) funkční lyžařské středisko na Sardinii. Bohužel se sem dostanete nejlépe půjčeným autem, mimo lyžařskou sezónu sem žádný autobus nezajíždí.
Cesta na Punta La Marmora vede přes vrchol Bruncu Spina a dále po hřebeni. Značení zde nějaké existuje, bohužel není úplně dokonalé. Pokud si ale seženete mapu oblasti a umíte se v ní orientovat (nebo využijete některou z mobilních aplikací, například od Mapy.cz), nemůžete na vrchol Punta La Marmora za hezkého počasí netrefit. Výstup není příliš náročný, vede po horských loukách, někdy kamenitých polích kolem drobných skalek.
Děkuji za články o Sardinii, tím jsi mě inspirovala, že bych tam měla co nejdříve zavítat. Po přečtení bych se tam hned rozjela.
Přeji krásné další cestování
Lenla
Články v okolí