Salvador – maličká sopečná země, o jejímž kouzlu ví jen málokdo

Salvador – maličká sopečná země, o jejímž kouzlu ví jen málokdo

El Salvador je nejmenší stát Střední Ameriky, a přesto oplývá pestrou krajinou sopek, lesů, vodopádů a termálních pramenů, kterou obývá národ usměvavých Latinos.

Na konci března 2023 jsme se vydaly do Střední Ameriky s cílem ji celou projet. Po více než 4 měsících stojíme v hlavním městě Panamy a chystáme se na přelet do Jižní Ameriky. Cíl splněn. Projely jsme všech sedm zemí, a když se někdo zeptá, kde se nám líbilo nejvíce, jednohlasně říkáme Salvador. Ptáte se proč? Co může tak malá země (menší než Morava) nabídnout? Možná byste se divili, ale je toho spousta.

Jak je to s bezpečností?

Do Salvadoru cestuje málo turistů z jednoduchého důvodu – u nás v Česku nemá zrovna tu nejlepší pověst. V minulosti byla v zemi zvýšená kriminalita kvůli drogové situaci a gangům. Tuto nálepku si Salvador bohužel nese dodnes, i přestože takhle už země nevypadá.

Zhruba před dvěma lety nechal salvadorský prezident Nayib Bukele vybudovat největší věznici s kapacitou 40 000 míst a všechny členy gangů a nebezpečné osoby do ní zavřel. Tato věznice určitě není místem, kam chcete jít na exkurzi, natož zde být trestancem. Vězni nemohou přijímat žádné návštěvy, není zde pro ně možnost práce nebo vzdělávacích kurzů, v celách je přeplněno a ve volném čase mohou vězni sedět v řadách na zemi před celami a povídat si, samozřejmě pod dohledem hlídačů. Pokud v ulicích Salvadoru ještě nějací členové gangů zbyli, moc dobře vědí, že si mají dávat pozor. Proto si troufáme říci, že Salvador je bezpečná země.

Při našich cestách hrají velkou roli místní lidé, protože rády pozorujeme jejich chování. Hned po přejezdu hranic jsme se neustále setkávaly s lidmi, kteří se na nás jen tak bez důvodu usmívali, mávali nebo zdravili. Turismus zde není tolik rozvinutý a místní si váží každého zahraničního návštěvníka a snaží se mu zpříjemnit den. Salvador patří mezi nejchudší státy Střední Ameriky, a tak by bylo pochopitelné, že chtějí turisty natáhnout na ceně, ale není to tak. Ať už se jednalo o jízdné v autobusech, nákup na trzích nebo o vstupné, vždy jsme platily stejnou cenu jako místní lidé.


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Kup si předplatné časopisu TRAVEL LIFE a žádný skvělý článek o cestování už nikdy nezmeškáš. Najdeš v něm nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky, rozhovory s našimi i zahraničními cestovateli. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ.

Hurá na sopky: Santa Ana, Quetzaltepec a Izalco

Největším a nejznámějším turistickým lákadlem Salvadoru je trek na Santa Ana Volcano. Aktivních vulkánů má tato maličká země celkem dvacet tři, ale tento jediný má krásné zelené jezírko uvnitř kráteru a zároveň je se svou výškou 2318 metrů nejvyšší sopkou v zemi. Výstup není nijak zvlášť náročný, většinu cesty se jde po pěkných stezkách s občasnými velkými balvany a až u samotného vrcholku se terén změní na klouzavý sopečný písek. Nahoru vám to zabere zhruba 1,5 hodiny. Dolů je to po kluzkých kamenech náročnější. 

Výstup na sopku San Salvador (Quetzaltepec) v Národním parku Boqueron je pak ještě snazší – můžete se totiž dopravit až přímo pod vrcholek a bude vám zbývat jen posledních 50 výškových metrů. Nahoře vás čeká výhled do kráteru o průměru 1500 metrů. Dnes už tato sopka vypadá nevinně a míří sem každý den stovky turistů, v minulosti však zničila hlavní město Salvadoru a v roce 1917 dokonce proudící láva vytékala až do moře, které je vzdálené skoro 50 km.

Pohled na kráter v El Boqueron
Pohled na kráter v El Boqueron

Nejmladším vulkánem Salvadoru je sopka Izalco, která patří výstupově k nejnáročnějším. Doporučuje se lidem s dobrou fyzickou kondicí, protože převýšení ani terén není pro začátečníky. Výstup do výšky 1950 metrů vám zabere přibližně dvě hodiny.

Koupání v termálech, jezeře Coatepeque i moři

Protože Salvador leží v obklopení vulkánů, z nichž některé jsou stále činné, najdete tu i termální prameny. Nejnavštěvovanějšími jsou lehce poupravené, ale přírodní bazénky Santa Teresa Hot Springs. Pokud byste chtěli zkusit nějaké termály, které mnoho lidí nezná, doporučujeme Salto de Malacatiupan – termální vodopád, pod nějž se můžete naložit a nechat si masírovat záda.

Nápad na koupele se nám zprvu zamlouval, ale když máte v téměř čtyřiceti stupních jít do horké vody, není to až tak velká sláva. Zchladit se však můžete v největšímu salvadorském jezeře Lago de Coatepeque. Najdete ho v kráteru sopky a jeho voda je příjemně chladná. Se vstupem k samotnému jezeru je to trošičku složitější, celé je totiž v obležení hotelů a privátních pozemků, takže jedna z mála možností, jak se na místo dostat, je zaplatit vstup v nějakém hotelu nebo udělat útratu v restauraci. My jsme se k jezeru dostaly přes Captain Morgan Hostel.

Termální vodopády Salto de Malacautiupan
Termální vodopády Salto de Malacautiupan

Nejširší nabídku průvodců a map Salvadoru (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

El Tunco – ráj pro surfaře

Salvador omývá pouze Pacifický oceán, který je oblíbený především mezi surfaři. Pokud tedy patříte mezi nadšence sjíždění vln, El Tunco si zamilujete. Jedná se spíše o „gringo město“ než o tradiční salvadorskou kolonii, ale i přesto má tohle místo svou atmosféru. El Tunco je také zajímavé díky černé pláži ze sopečného písku. Pokud nejste surfaři nebo jste na dovolené s dětmi, plavání v oceánu si bohužel nikde v Salvadoru příliš neužijete.

Pláže v El Tunco
Pláže v El Tunco

Ruta de las Flores spojuje tradice a gastronomii

Ruta de las Flores je silnice, která spojuje šest měst plných tradic, historie a gastronomie. Každé z měst – Ahuachapán, Concepción de Ataco, Apaneca, Juayúa, Salcoatitán a Nahuizalco – má co nabídnout, ale pokud máte pouze omezený čas nebo cestujete veřejnou dopravou, můžete za jeden den stihnout alespoň Apaneca a Juayúa, které jsou turisticky nejzajímavější.

Apaneca láká návštěvou Café Albania. Kromě kavárny nabízí „zábavní adrenalinové centrum“ v přírodě, kde si můžete vyzkoušet zip-line, kukuřičné bludiště, volný pád, jízdu na kole v obrovské výšce nebo barevnou skluzavku. Juayúa zaujme především milovníky jídla. Každý víkend už od roku 1997 se v Juayúa pořádá gastronomický festival – Feria Gastronomica. Na hlavním koloniálním náměstí můžete ochutnat nejrůznější druhy pokrmů – od tradičních plněných placek pupusa přes mořské plody až po exotické ovoce. Každý si najde to své. U objednávání jídla je velkou výhodou to, že přímo vidíte už připravené ukázkové talíře s jídlem. Mimochodem pupusy jsou tradiční pokrm, který vám naservírují v celém Salvadoru. Jedná se o placku plněnou kuřecím masem, sýrem, fazolemi nebo čím si jen vzpomenete. 

Festival jídla v Juayúa
Festival jídla v Juayúa

Hlavní město San Salvador

Po mnoho let byl San Salvador nejnebezpečnějším hlavním městem, ale jak už víme – věci se mění opravdu rychle. Dnes především díky snaze prezidenta a jeho vlády jde o poměrně malebné město. Můžete si například všimnout, že se vláda snaží centrum modernizovat, a to třeba tak, že elektrické kabely, které mnohokrát visí až k zemi, instalují do země, aby bylo centrum města opticky hezčí. Dalším velkým krokem bylo vymezení prodejních míst pro pouliční stánkaře. Ještě před pár lety byste se ulicí jak autem, tak ani pěšky neprodrali. Dnes mají všichni stánkaři vymezené prostory v budovách tržnic.

Přestože to nejhezčí v Salvadoru je příroda, zůstat pár dní v hlavním městě San Salvador se vám ze strategického hlediska zkrátka hodí. Přitom můžete velkoměsto trošku prozkoumat a zjistíte, že tam je spousta hezkých památek – za návštěvu určitě stojí Národní divadlo nebo třeba Iglesia del Rosario. Zvenčí tuto šedivou a nenápadnou budovu příliš neoceníte, teprve až vstoupíte dovnitř, dostane se vám krásné podívané. Střecha katedrály je vyplněná barevnými vitrážemi, a když se do nich v pravé poledne oboří slunce, uvnitř katedrály to začne hrát všemi barvami. 

Víte, že…

… od roku 2021 je oficiální měnou Salvadoru kromě amerického dolaru i bitcoin? Jedná se o první zemi, kde v obchodech můžete zaplatit touto kryptoměnou.

Jak si naplánovat návštěvu Salvadoru

Počasí se v zemi příliš nemění, takže ať už přijedete v jakoukoliv roční dobu, stále bude teplota vzduchu kolem 30 °C. Od května do října jsou potom nejčastější deštivé srážky, ale nejedná se o žádné monzuny, takže i v tuto dobu můžete při cestování běžně fungovat a menší déšť vám vlastně díky vysokým teplotám přijde vhod.

chicken busy (tzv. kuřecí autobusy) je to občas oříšek. Samozřejmě nemají žádné jízdní řády, mnohdy ani oficiální zastávky, takže vám nezbývá nic jiného, než se ptát na cestu místních a důvěřovat jim. Naštěstí se pomocí autobusů přepravuje většina obyvatel, takže obvykle spoje znají a poradí vám správně. V samotném hlavním městě využívejte raději taxi, nebo UBER. Vyplatí se to jak časově, tak i finančně, zvlášť pokud vás cestuje více

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí