Salento: Za voňavým příběhem kolumbijské kávy

Salento: Za voňavým příběhem kolumbijské kávy

Salento patří k jedné z nejoblíbenějších destinací pro všechny cestovatele, kteří míří do Jižní Ameriky. Právě tady totiž během několika vteřin ihned pocítíte tu pravou Kolumbii,

Po našem jednodenním výletu do Salenta v roce 2015 jsme se rozhodli po 2 letech navštívit toto městečko znovu. Tentokrát jsme zde zůstali celé dva týdny a spojili jsme svoji práci v online světě s objevováním toho nejlepšího, co Salento dokáže nabídnout.

Salento je malá horská vesnička v kolumbijské provincii Quindío, která leží v nadmořské výšce 1875 m.n.m. Trvale tu žije na 7 tisíc obyvatel, celá polovina ale v okrajových oblastech. Vesnice tedy působí velmi útulně a projdete ji bezpochyby pěšky. Dnes se dle oficiálních statistik řadí na druhou nejnavštěvovanější turistickou destinaci v Kolumbii (první místo patří městu Cartagena).

Zajímavá místa v Salentu

Pokud máte v Salentu pouze jeden den, určitě zajděte na náměstí a odtud se vydejte do uličky s malými obchůdky se suvenýry. Konečně uvidíte ty kolumbijské dědečky s klobouky, kteří posedávají na lavičce, lákají vás na jízdu na koni nebo se baví ve dveřích nějakého obchůdku. Ta atmosféra je jedinečná. Salento je perfektní destinací pro nákup dárečků pro své blízké, s výběrem nebudete mít žádný problém. Když budete unaveni, zajděte na kávu, která tu je proslavená. Latté si tu ale nedáte, zato se připravte na jednu z nejsilnějších káv, které jste pravděpodobně kdy měli.

Nejširší nabídku průvodců a map Kolumbie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zjistěte, jak se pěstuje a praží káva přímo od místních

Šálek kolumbijské kávy ve vás může vzbudit touhu poznat celý proces o trochu blíže. V Salentu máte skvělou možnost navštívit velké i rodinné plantáže, které se zabývají pěstováním, pražením i prodejem kávy.

Ocasa Cafe je největší turistická atrakce, ale nám byla doporučena malá finca Don Elias. Prošli jsme kávovou plantáží a dozvěděli se za 40 minut o kávě více než za celých 5 let pravidelné konzumace. Není lepšího poznání než na místě původu. Nejzajímavější pro nás bylo, že se na kávových plantáží pěstuje také palmy banánovníku, platanů, avokád a další, aby jejich listy poskytovaly stín pro kávové plody. Ty totiž vyžadují teplo, ale nikoli přímý sluneční svit, který by je mohl spálit. Zároveň je využíváno rostlin citrusových plodů, ananasu a dalších k vyvážení pH půdy. Yuka má v kávových plantážích také svou funkci – a to tu, že zabraňuje sesuvům půdy.

Káva se pěstuje nejčastěji v horách v nadmořské výšce 900 m.n.m až cca 2800 m.n.m., často jde o svažitý terén. Zavlažování není v Kolumbii nutné, sezóna nabízí kávě vhodné podmínky a sklizeň je místním farmářům umožněna 2krát ročně. V případě suššího období zastupuje zavlažování palma platanus, která zadržuje vodu. Přestože každá farma a kavárna tvrdí, že jde o 100% organické pěstování, několik místních nás utvrzovalo, že to není až taková pravda a dnes jde spíše o marketing. Dalším paradoxem je, že oblast Salenta nepatří k nejkvalitnějším oblastem pro pěstování kávy v Kolumbii. Je turisticky proslavená, ale tu nejlepší kávu údajně najdete v jiných částech Kolumbie.

Vyhlídka v centru města

Z náměstí se cestou suvenýrů dostanete k desítkám žlutých schodů, které vás vyvedou na oblíbenou vyhlídku s velkým křížem. Ve slunečný den tam dnes už najdete řadu malých prodejců, před dvěma roky tu ale ještě skoro nikdo nebyl. Salento je nádherná horská vesnička se znamenitou energií. Trochu nás mrzelo, že odtud nejde pozorovat západ slunce, museli jsme sejít o kousek níže a najít vhodné místo. V horách se často honí mraky, a pokud zrovna neprší, západy slunce tak dostávají každý den zcela jiné kouzelné barvy.

Pokud se chystáte do Kolumbie, nenechte si ujít ani návštěvu Medellínu. I když má toto město špatnou pověst, v poslední době se situace o mnoho zlepšila. Přečtěte si aktuální článek Matěje Ptaszka o jeho návštěvě Medellínu.

Pokud máte pár hodin navíc, můžete sejít z vyhlídky dolů do údolí a vydat se proti proudu řeky do rurálních oblastí Kolumbie. Oblast nám připomínala evropské Alpy, horská říčka, všude samá zeleň, obrovské šedé kameny, pasoucí se koně a krávy. Pokud navíc pracujete na cestách, tohle je ideální odpojení od online světa, dokonalý relax.

Palmové údolí, Valle de Cocora

Při několikadenním pobytu v Salentu doporučuji navštívit palmové údolí. Ze Salenta odjíždí téměř každou půl hodinu džíp (za 4000 pesos) na Valle de Cocora, které je vzdálené asi 11 km od Salenta. Vyrazte co nejdříve, dopoledne je počasí obvykle lepší než v odpoledních hodinách. Existují tu dva turistické okruhy, ani pro jeden nepotřebujete průvodce. První z nich vychází na 1-2 hodiny a uvidíte to nejlepší z palmového údolí. Druhý je náročnější trek, trvá 6-7 hodin a můžete jít buď pěšky anebo si pronajmout koně. My jsme zvolili trekový výlet a vzhledem k tomu, že předchozí dny poměrně pršelo, bylo na cestě dost bahnitých úseků. Trek byl o to náročnější a možná také dobrodružnější a vrátili jsme se po 7 hodinách dost unavení.

Cestou jsme prošli celou řadu ne příliš stabilních mostů, navštívili malý domeček s kolibříky a nasávali atmosféru kolumbijských hor až do výšky 2800 m.n.m. V závěru treku jsme došli do oblasti palmového údolí, které bylo naprosto dechberoucí a slovy nepopsatelné. Vidět 50 metrové palmy rostoucí v horách s výhledem na údolí s malou říčkou, je nezapomenutelný zážitek.

Podívat se můžete na vlog z našeho výletu do palmového údolí Valle de Cocora.

Jak se nám pracovalo na dálku ze Salenta

Internet v Kolumbii není na evropské úrovni, avšak neustále se zlepšuje a dnes nabízí pro digitální nomády poměrně bezproblémové podmínky, zejména ve větších městech. Salento přes svoji horskou polohu a vesnickou infrastrukturu nabízí zcela dostačující rychlost i stabilitu WiFi. Nejčastěji jsme pracovali z hostelu, coworking centrum tu určitě nehledejte. Kavárny tu nejsou moc prostorné a tím jsme byli trochu zklamaní. Ve většině z nich jsem si neuměl ani při samotném pohledu dovnitř představit několikahodinovou práci na počítači. Naštěstí jsme našli Café Bernabe, které mohu doporučit – perfektní kafe, vtipné obrázky na cappuchinu, příjemná obsluha mluví španělsky i anglicky, svěží atmosféra, rychlý internet, víc digitální nomád prostě nepotřebuje. Jediná nevýhoda je, že otevírají až ve dvě odpoledne a v pátek mají zavřeno.

Jak se dostat do Salenta

V Kolumbii nemusíte mít strach cestovat autobusy, jsou bezpečné a poměrně moderní. Sedmihodinová cesta z Medellinu do Salenta je pro baťůžkáře naprosto bez problému. Výhodou je, že již existuje přímý spoj Medellin – Salento (48000 pesos), nemusíte se tak zdržovat přestupy. Přestože mapa zobrazuje vzdálenost pouze 248 km, trasa je neuvěřitelně klikatá, překonáváte totiž masivní horské hřebeny. Do Salenta se dostanete snadno také z hlavního města Kolumbie Bogoty. Pro ty, co cestují z jihu na sever, doporučuji z Cali chytnout autobus do Armenie a odtud je to do Salenta malým autobusem nebo džípem už jen hodinu. Pokud preferujete letecké spoje, pak nejbližší letiště je v Armenii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí