Sabang – nejdelší podzemní řeka na světě

Sabang – nejdelší podzemní řeka na světě

Ostrov Palawan, který je nejzápadnějším z filipínských ostrovů, byl bezesporu nejlepším zážitkem z našeho putování po této malebné jihoasijské zemi.

Díky své poloze a omezené dopravní dostupnosti zůstává zelený ostrov, jak se mu také někdy říká, často stranou obvyklých tras cestovatelů. Nejsnáze se na něj dostanete každodenním leteckým spojem z Manily za 3250 peso (1USD = 52 peso) či letadlem po trase Iloilo – Cebu – Puerto Princesa za 5032 peso, které létá třikrát týdně. Druhou možností je trajekt a to buď dvakrát týdně z Manily a nebo jednou týdně z Iloilo. Původně jsme chtěli plout trajektem, ale bohužel už měly obsazena všechna místa. Musíme tedy z Iloilo letět.Z letiště přejíždíme tricyklem přímo na jeepney terminál za městem, odkud pokračujeme jeepneym (150 peso) do 81 kilometrů vzdáleného Sabangu – vstupní brány Puerto Princesa Subterranean River Parku.

Park byl založen v roce 1971 a jeho původní rozloha byla pouze 3 901 hektarů. O pár let později, díky urputné snaze majora Edwarda S. Hogedorna, vzrostla jeho plocha na již úctyhodných 22 202 hektarů a zároveň byl přejmenován ze St. Paul Subterranean River Park na Puerto Princesa Subterranean River Park. Od roku 1999 je na seznamu UNESCO.

Ubytováváme se na pláži v Taraw Vista Lodge za 400 peso. Cena je to poměrně vysoká, ale chatka i místní restaurace vypadají lákavě. Ihned si dáváme polévku a poté už spěcháme smočit svá unavená, zpocená těla do chladivých vln Jihočínského moře. Poté si jdeme do přístavu koupit vstupenky do parku (200 peso), kam se chystáme vyrazit co nejdříve ráno, dokud nebude horko.

Nejširší nabídku průvodců a map Filipín (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Ráno vstáváme v 6 hodin. Balíme do batůžků sušenky, několik lahví vody a vyrážíme na sedmikilometrový pochod džunglí po jungle trail k podzemní řece. Překvapuje nás pestrost okolní flóry i fauny. Dvakrát jsem málem šlápnul na hada. Kousek před řekou u domku místního rangera potkáváme tři velké varany. U vstupu do jeskyně fasujeme průvodce s loďkou, plovací vesty, přilby, a autobaterii s dráty na jejichž druhém konci je připojen výkonný světlomet – vše je již zahrnuto v ceně vstupu do parku. Za pár okamžiků už mizíme v útrobách tohoto světového unikátu.

Právě z této strany je pro turisty zpřístupněných prvních nebo vlastně posledních 1,5kilometru. Řeka je hluboká 5-9 metrů. Teď je voda bohužel díky dešti zakalená, ale jinak je prý vidět bez problémů až na dno. Nad hlavami nám neustále přelétá mnoho ptáků a netopýrů. Všude je plno stalaktitů. V jednom místě se jeskyně náhle rozšíří a my vplouváme do ohromného dómu po jehož pravé straně jsou ohromné stalagmity. V jiném je zase strop vysoký neuvěřitelných 65 metrů – prostě nádhera.

Při návratu zpět potkáváme několik dalších loděk s filipínskými turisty. Venku vracíme vybavení a domlouváme si přepravu lodí zpět do Sabangu, protože se nám nechce jít zpět stejnou cestou a druhá stezka – monkey trail je v současné době uzavřena kvůli rekonstrukci mostu. Běžná cena za loďku je 600 piso, ale my se domlouváme s nějakým školním výletem a přifaříme se k nim za 300 piso. Říkají, že nejedou až do přístavu, nýbrž pár set metrů vedle, kde mají domluvený hromadný oběd. Vůbec nám to nevadí a to ještě netušíme, že jíst budou v restauraci u naší chatky, takže nám těch pár set metrů chůze z přístavu nakonec ušetřili.

Zkušenosti čtenářů

Petr

Jako jeden z mála lidí jsem měl, díky mému dlouhodobému pracovnímu pobytu na Filipínách možnost navštívit Sabang už dvakrát. Mohu jen souhlasit s popisem nádherné a dosud nepříliš zkažené přírody v Sabangu a okolí, včetně džungle a podzemní řeky. V jednom příspěvku, už si ale nevzpomínám kde to bylo zveřejněno pisatel napsal "navštivte Sabang dříve než bude zničen", měl zřejmě na mysli velký příliv turistů. A vzhledem k tomu, že z Puerto Princesa je do Sabangu před dokončením betonová silnice, tak je tato obava jistě reálná. Jen bych si dovolil jedno malé upřesnění a to takové, že ještěrky nejsou varani ale tzv. monitor lizards, kteří jsou nesmírně mírumilovní a lidí si vůbec nevšímají, spíše před nimi unikají. Podle informací personálu u podzemní řeky jich bývá i kolem 50 ks. My jsme měli to štěstí, že jsme viděli alespoň 15 kousků a nekteří měřili až jeden a půl metru. Jinak v džungli je možné při troše štěstí uvidět i nádherně modře zbarvené pávy, brčálově zelené hady ale ty člověk pozoruje z uctivé vzdálenosti. V moři pak jsou k vidění hejna sepií a měli jsme štěstí i na rejnoky.

Michal Franc
Petr:

Byl sem tam v listopadu 2007 a z te silnice mnoho postaveno nebylo. Zrejmne se to stavi dost pomalu, nicmene myslim ze vetsina turistu co skonci v Puerto Princesa se do Sabang zajedou podivat silnice, nesilnice ..

Kdyby to nekoho zajimalo, mam svuj pokus o cestopis na http://www.zkusenostizcestovani.cz

Kurz byl v listopadu 2007 42P za dolar, v odlehlejsich mistech i 40.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí