Nezávislí cestovatelé obvykle nejsou příznivci organizovaných zájezdů s cestovními kancelářemi. Na nich prý vymizí z cest po světě veškeré dobrodružství a nepředvídatelnost. Nemůžeme jim dát tak úplně za pravdu, existuje totiž způsob, jak se vydat na cesty s organizovaným zájezdem a přitom si užívat atmosféry opravdové expedice. Přišla na něj cestovní kancelář Pangeo s třiadvacetiletou tradicí, která už více než 15 let vozí zájemce po světě dokonalým spojením dopravního prostředku a ubytovacího zařízení – hotelbusem.
„Největší výhodu vidím v tom, že vám odpadne zbytečná ztráta času při vybalování a opětovném balení zavazadel i neustálé stěhování se z jednoho hotelu do druhého,“ s nadšením popisuje Bob Stupka usazený na jednom z předních sedadel hotelbusu, kde klienti tráví většinu denních přejezdů. Setkali jsme se na cestovatelském veletrhu Holiday Word, kam se mohl na hotelbus přijít kdokoliv podívat. Bob sám jej řídí už od roku 1998 a je na něm vidět, že má svou cestovatelskou profesi ze srdce rád.
CK Pangeo disponuje hned čtyřmi typy hotelbusů, každý z nich má na starosti jiné oblasti. Ty, jež se z venku nejvíce podobají klasickým autobusům a mohou mít kapacitu až 20 lidí, jezdí po Evropě a někdy si vyrazí do Maroka. Ty, které se vydávají do Afriky a Jižní Ameriky, připomínají spíše nákladní auta, jsou taky postavené na podvozcích firmy Volvo.
O hotelbusu: Hotelbus je jedinečnou kombinací ubytování a cestování. Autobusy a speciální nástavby vám poskytnou plnohodnotné zázemí, sezení, ubytování i stravování během celé vaší cesty. Momentálně existují celkem 4 typy hotelbusů podle destinací, do kterých jezdí. Cestovní kancelář Pangeo má k dispozici celkem 8 hotelbusů a devátý se právě vyrábí. Další podrobné infromace o hotelbusu a nabídku zájezdů naleznete www.pangeotours.com. |
Na veletrhu se představuje jeden z evropských autobusů, při prvním pohledu člověka ani nenapadne, co všechno se uvnitř vozidla skrývá. Těsně za řidičem jsou klasická sedadla, jak jej všichni známe. Uprostřed autobusu se nachází opravdu miniaturní kuchyňka. „Tady je posádky schopná v klidu připravit jídlo pro dvacet lidí,“ přesvědčuje mě Bob Stupka a já se zdráhám uvěřit. Za kuchyňkou už je celý prostor rozdělen na jakési malé uzavřené lůžkové prostory. Každý cestující má svůj, některé jsou propojené, jiné sólo.
Servis na cestě
„Trošku složitější to může být s hygienou, ale na každém zájezdě už máme vyhlídnutá místa, kam jezdíme za sprchou. Stojíme tak třeba u dobře vybavených benzínových pump, v kempech nebo přinejhorším koupíme jeden hotelový pokoj s koupelnou, kde se všichni umyjí,“ vysvětluje. Přes noc obvykle zůstává autobus zaparkovaný na bezpečném místě. „Noční přejezdy děláme opravdu zřídka. Jednak to není pohodlné a za druhé v některých místech je to i dost nebezpečné. Třeba v Jižní Americe jezdí hodně neosvětlených aut a kvalita silnic je nepředvídatelná.“
Obsluhu hotelbusů tvoří vždy dva lidé – řidiči, kuchaři i průvodci v jednom, kteří cíle svých zájezdů dokonale znají. „Nejkrásnější byly začátky, kdy jsme jeli s klienty do některých zemí opravdu poprvé a ty cesty byly objevné i pro nás. Nevěděli jsme třeba předem, kde se dá nocovat nebo se osprchovat. Dneska už máme všechny zájezdy skvěle najeté, ale onen expediční charakter si cesty stejně drží.“
Nejkrásnější zájezdy
Boba Stupku můžou případní zájemci potkat hlavně při řízení autobusů v Jižní Americe, což je jeho srdeční záležitost. Navštěvuje ji totiž už od roku 1995. Velmi rád ale vede i cesty do Maroka nebo na Island. „Třeba na Island máme skvělý zájezd, kdy se po cestě lodí staví na Faerských ostrovech. Tam si většinou jen tak nezajedete. Letenka je drahá a déle než 4 dny zde strávit stejně nepotřebujete,“ vysvětluje.
I když CK Pangeo jezdí prakticky do celého světa, hotelbusem se můžete dostat jen do Latinské Ameriky, Afriky, Evropy a některých zemí blízkého východu. „Chceme to samozřejmě ještě rozšířit, ale na těchto místech jsou nyní ideální podmínky pro cestování tohoto typu. Třeba mnoho zájezdů na Blízký východ jsme teď kvůli složité politické situaci museli zrušit.“
Bob Stupka ale láká hlavně na cestu po Jižní Americe. „Máme tam dva naprosto jedinečné zájezdy. Jestli na cestách toužíte hlavně po přírodě, tak je ideální zájezdy Patagonie – země na konci světa. Cestujete-li spíše za poznáním místní kultury, stojí za to zájezd Napříč Jižní Amerikou. Navíc na sebe naše zájezdy skvěle navazují a my nabízíme možnost jednotlivé cesty spojit, čímž výrazně ušetříte na letence.“
Kdo jezdí hotelbusem?
Při protahování se drobnými prostory hotelbusu mě napadá, že si tady lidé musí za chvíli lézt na nervy a že je to přeci jen dost náročné. Ptám se proto, jestli se občas najdou nespokojení klienti, kteří si jen stěžují. „Samozřejmě občas ano, ale z vlastní zkušenosti musím říct, že úplně minimálně. Ti problémoví si zpravidla nezvolí tak specifický druh dopravy!“ vysvětluje ještě na závěr Bob.
Cestování hotelbusem není jakkoliv věkově omezeno a na výpravu se tak může vydat prakticky kdokoliv. Podle Boba ale cestují zpravidla lidé ve věku 40 let a výše. „Zájezd s hotelbusem se dá ale udělat i na míru pro nějakou konkrétní skupinu, a tak někdy jede třeba celá skupina geologů,“ dodává.
Hotelbusy – netradiční způsob cestování po 4 kontinentech, který nabízí cestovní kancelář www.pangeotours.com.