Ruy de Sequiera byl významným evropským cestovatelem díky překročení rovníku. V Africe objevil Kamerunskou horu, ústí několika řek a prozkoumal pobřeží podél Guinejského zálivu.
SEQUEIRA Ruy de (15. století) – portugalský mořeplavec
Závazek obchodníka Fernãa Gomese, podle něhož mělo být v letech 1469–74 prozkoumáno na 500 mil neznámého afrického pobřeží, splnil z největší části kapitán Ruy de Sequeira. Navázal na plavby da Costy, Escóbara a Santaréma a na podzim 1472 pokračoval dále k východu podél Guinejského zálivu. Prozkoumal pobřeží dnešního Toga a Beninu, objevil Olejové řeky (ale považoval je za celou řadu víceméně rovnoběžných toků, tekoucích z afrického vnitrozemí – že jde o deltu Nigeru, zjistil až R. Lander o 350 let později). Dále dospěl k pobřeží Kamerunu, kde objevil mohutnou sopku – Mount Cameroon. Název Kamerun pochází od Sequeiry, z portugalského Rio dos Camarões, řeka Krabů). Onou řekou krabů byla nejspíše Sanaga. Zde Sequeira zjistil, že se pobřeží opět stáčí k jihu, nicméně ještě objevil ústí řek Gabon (z portugalského gabão,tj. plášť) a Ogooué a jako první z portugalských plavců překročil rovník. Pro nedostatek zásob se obrátil v březnu 1473 od mysu sv. Kateřiny (1° 51’ jižní šířky).
Svou plavbou Ruy de Sequeira ukázal, že africké pobřeží je zřejmě delší a zasahuje mnohem více na jih, než si mysleli odborníci z junty dos matemáticos. Nová válka s Kastilií ale plavby na několik let zastavila, než roku 1485 vyplul Cão.
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.