Místa, která byste na svých cestách rozhodně neměli vynechat. Tipy na destinace a zajímavosti na cestách.
Ulice Tel Avivu s jeho krásnými bary, muzei a kilometry pláží nic neprozrazují o tom, že v okolí probíhá již několik desítek let trvající konflikt, ještě méně toho prozrazují o bojích jednadvacátého století. Stačí však sednout do auta a vydat se na sever… Tam uvidíte izraelsko-palestinský konflikt z blízka.
Jedinečné muzem Vikingworld v regionu Reykjanesbaer na Islandu se nachází ve městě Keflavík-Njardvík nedaleko hlavní silnice, pouhých 5 min autem od letiště, 15 minut z Modré Laguny a 30 min z Reykjavíku.
Louka Rütli, to je něco jako švýcarský Říp. Právě zde se začaly 1. srpna 1291 psát dějiny jednoho z momentálně nejobdivovanějších států světa: malá svažitá pastvina vklíněná na úpatí strmých seelisberských skal nad Lucernským jezerem se onoho dne stala dějištěm památného setkání delegátů tří kantonů (Schwyz, Uri, Unterwalden) za účelem uzavření prvního spříseženstva neboli společné aliance na obranu proti Habsburkům. Staletí ukázala, že to byl nadmíru úspěšný tah.
Byla to dlouhá a náročná práce. Čtyři roky pozvolného odkrývání zeminy, kamení i částí stavby trvalo archeologickému týmu najít to, pro co si přišel. Když v roce 1952 sestupoval mexický archeolog Alberto Ruiz do nitra ruin Chrámu nápisů v Palenque, byl jistě nervózní. Ovšem našel to, co očekával.
Chodíte rádi po horách, ale nemáte horolezecké zkušenosti? Chcete zažít něco nezapomenutelného? Zde je tip na vysokohorský trek v Tanzánii, který určitě zvládnete: výstup na Kilimandžáro.
Jsem za další „odbočkou“ z hlavního toku s přístavištěm, odkud vyplouvají lodě do zátoky Phang-Nga, všude kolem hustý porost mangrovových lesů, na první pohled jednolitý, přesto pestrý nesčetnými odstíny zelené, s větvemi stromů místy dosahujícími určitě dva metry nad hladinu.
Poslední dva dny bylo relativně stabilní počasí, sice větší vlny a silnější vítr, ale aspoň byl spolehlivě východní. Vyrážím brzy ráno, vlny jsou možná větší než včera odpoledne, ale snad se postupně zmenší. Zpátky bych měl pádlovat s větrem v zádech…
Půlmilionové město uprostřed peruánské Amazonie založili v osmnáctém století evropští misionáři. Výrazně se rozrostlo až díky kaučukovému boomu na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Dnes je hlavně turistickou destinací, kde se potkávaji cestovatelé nejrůznějšího původu, toužící po výletu do džungle.
Každá země je něčím vyhlášená. Ať již v dobrém, či špatném slova smyslu. Ačkoliv je na Kolumbii pohlíženo jako na nebezpečnou zemi a jednoho ze světových producentů kokainu, nabízí tato jihoamerická země světu i pozitiva. Jedním z nich je vynikající káva.
Bosna a Hercegovina skrývá spoustu zajímavých míst. Vydejte se s námi z Idbaru mimo civilizaci až na vrcholech Zelené Glavy.
Marockým pokladem je arganový olej. Stromy argánie trnité, z jejíchž plodů se získává, totiž nikde jinde na světě nerostou. Věděli jste, že při jeho výrobě hrají roli i kozy?
Píše se červen 1942. Američané poprvé prolamují japonské válečné úspěchy a v bitvě u Midway rozdrtí jejich letadlové lodě. Japonci se začínají bát o svou dosavadní námořní převahu a vymyslí plán zásobovací železnice. Právě ta ponese za pár let děsivé jméno „Železnice smrti“ a stane se cílem cest mnohým turistů…
Buddhistické chrámy v Thajsku, patří bezesporu k největším turistickým atrakcím. V celé zemi je jich okolo čtyřiceti tisíc, které byly postaveny v různém čase. Wat Rong Khun, který je spíše známý cizincům pod názvem „bílý chrám“, je ale přeci jiný.
Stále zelený prales, vápencové skály mířící ostře k nebi a unikátní flora i fauna. Co si přát víc? Co třeba nějaký unikát. Třeba rostlinu s nejtěžším květem na světě? OK, máte ji mít. Vítejte v národním parku Khao Sok.
Phuket je ostrovem a thajskou provincií zároveň. Může za to jeho poloha v Andamanském moři i rozloha 543 km2. Rozkládá se v bezprostřední blízkosti mezinárodního letiště a je snadno přístupný pěšky i busem a krom pevniny k němu náleží i část moře, takže hledač neprošlápnutých cest se k němu dostane i po vodě. Třeba na jachtě. Znáte ho?