Místa, která byste na svých cestách rozhodně neměli vynechat. Tipy na destinace a zajímavosti na cestách.
Tibetský klášter Samje se nachází nedaleko břehů řeky Brahmaputry, asi 100 km od hlavního města Lhasy. Klášter byl založen na konci 8. století a se svou více než 1200 let dlouhou historií je nejstarší klášterní institucí v Tibetu.
Tibetské buddhistické umění má také své zvláštnosti. Tibeťané používají praporce s vyobrazením Buddhy – thangky, na kterých jsou nejčastěji vyobrazena buddhistická božstva (bódhisattvové) nebo přímo Buddha samotný.
Klášter Yonghegong najdeme v Pekingu a je to nejlépe zachovalý a největší lamaistický chrám nacházející se mimo území Tibetu.
Žikace je druhé největší město v Tibetu ležící asi 250 km jihozápadně od Lhasy.
Pro Evropana je Tanzánie a ostrov Zanzibar zcela jinou „chutí“, na kterou si musí zvyknout. Každému ale nakonec zachutná. Vždyť je to jeden z posledních přírodních rájů, který slibuje spoustu nevšedních zážitků.
Kam se pojedeme potápět příště? To je otázka, kterou si všichni často klademe a na kterou si nakonec, samozřejmě po poradě s naším buddym, musíme odpovědět sami.
Cestování s dětmi je trendem dnešní doby. Můžete si to vyzkoušet třeba autobusem po Maroku. Děti budou tuto barevnou zemi milovat – ze všeho nejvíce potom jemný písek pouštních dun. Byl jednou jeden autobus. Ne – byly dva, tři nebo kolik vlastně, než jsme se dostali z Tetuanu do pouště. Bylo už skoro jaro, děti měly dobrou náladu a vše šlo jako po drátkách…
Maroko je jedním z hlavních producentů marihuany a hašiše pro jižní a západní Evropu. Pěstuje se na desítkách tisíc hektarů hlavně v severomarockém pohoří Ríf. Ekonomika tohoto regionu je na marihuaně závislá a například legalizace marihuany v Evropě by znamenala pro zdejší zemědělce katastrofu. Místo pašování by si totiž spotřebitelé v Evropě mohli drogu pěstovat doma, jak se stalo například po dekriminializaci marihuany ve Švýcarsku.
Irák figuruje na čelních místech žebříku nejnebezpečnějších zemí světa a jedná se o jedno z mála cestovatelských „bílých mist“, míst, kam se nejezdí. Roman Garba navštívil Severní Irák v červnu 2009 a ve své fotoreportáži se pokusí prolomit zažité vnímání a ukázat „jiný Irák“ než znáte z médií.
Třetí část našeho seriálu, ve kterém zvídavé děti poznávají svět.
Pamírská dolina Sary-Šitcharv v Tádžikistánu je jednou z mnoha nedotčených velehorských míst. Průzkum doliny a následný prvovýstup na Pik Moskevské Olympiády zajistila česká expedice podpořená Expedičním Fondem.
Počátkem tohoto roku začala další z expedic českých speleopotápěčů do zaplavených jeskyní mexického Yucatánu. Skupina Speleoaquanaut přijela s úmyslem zmapovat složitý, částečně objevený systém chodeb cenotu Tux Kupaxa.
Hlavním cílem expedice Kolumbie v hledáčku přírodovědců nebylo běžné potulování po této krásné a rozmanité zemi, ale hlavně sběr biologického materiálu, který bude sloužit k fylogenetické analýze cichlid rodu Aequidens. Výzkum podpořil Expediční Fond.
Pakliže jste na Machu Picchu ještě nebyli, přeneste se tímto příjemným vyprávěním do pohádkového místa zahaleného tajemstvím. I přes masovou turistiku si lze návštěvu skvěle vychutnat.
Výlet do malebného marockého města Marakéš, ležícího v poušti na úpatí hor Atlasu, na invalidním vozíku bez doprovodu je nemožné. Ani těžší elektrický vozík by zde nebyl pomocníkem, nýbrž přítěží.