Místa, která byste na svých cestách rozhodně neměli vynechat. Tipy na destinace a zajímavosti na cestách.
„Město chrámů“ bylo v 6.–8. stol. hlavním městem říše Pallavů.
Za doby vlády dynastie Pándjů, ve 12. stol. byla Maduraj jejich hlavním městem. Ve 14. stol. ztratila svou nezávislost při muslimské invazi ze severu, vedené Málikem Káfurem.
Bylo druhým hlavním městem králů z dynastie Pallavů, po Kánčípuramu. Říše Pallavů existovala na indickém jihu v 5. až 8. stol. Většina památek v Mamallapuram pochází z doby vlády krále Narasinhavarmana I. (630– 68) a Narasinhavarmana II. (700– 28).
„Město vonných tyčinek“, tak je nazýván Majsúr. Většina santalových tyčinek se vyrábí právě tady.
Město radovánek“ bývalo po 200 let hlavním městem málvského sultanátu. Málva je náhorní plošina ve střední Indii s mírným a příjemným klimatem, porostlá hustými lesy. Zde sultanát nezávislý na dillíském sultanátu založil po Tímúrově vpádu (1398) tughlakovský guvernér Dilávar Chán Ghórí (1401–05).
„Váránasí jihu“ je hlavní poutní místo v jižní Indii – jak pro šivaisty, tak pro višnuisty. Rámův chrám je jeden z nejdůležitějších jihoindických chrámů.
Do Sarnáthu přišel Buddha poté, co dosáhl osvícení pod stromem Bódhi v Gaji (dnešní Bódhgaja). Zde poprvé kázal v jelením háji svým prvním učedníkům. Říká se, že zde „roztočil kolo zákona“, zde začal hlásat svou „zlatou střední cestu“.
Hlavní město jihoindického státu Kérala leží téměř v samotném cípu Indického subkontinentu.
„Šivovo město“ bylo osídleno už v době starověku, někdy kolem r. 1400 př. Kr. Jeho původní jméno je Káší, pak Váránasí (nalézá se mezi řekou Váraná a Assí), Britové zkomolili jeho jméno na Benáres.
Kuala Lumpur neboli K.L., jak s oblibou místní říkají, má status federálního teritoria. Je to politické, hospodářské a kulturní centrum Malajsie. Nachází se zde královský palác (není běžně přístupný), kde se postupně coby vládci celé Malajsie střídají panovníci jednotlivých zemí.
Ve středu poloostrovní části Malajsie je série kopců a hřebenů s výškou 1500–1800 m (nejvyšší vrchol Gudung Brinchang – 2032 m n.m.).
Město Kota Bharu, nejmuslimštější malajské město a brána do Thajska, se nachází v severovýchodní části poloostrova. Na první pohled se Kota Baru s pulzujícím moderním centrem a rušnými ulicemi nijak neliší od ostatních malajských měst. Je to však město bohaté na malajskou kulturu – najdeme zde pestrobarevné trhy a četná muzea.
Souostroví Perhentian se nachází asi 20 km od pobřeží a skládá se ze dvou hlavních ostrovů – větší Perhentian Besar a menší Perhentian Kecil. Ostrovy patří k nejkrásnějším v Malajsii, je zde křišťálově čistá voda a nádherné pláže s bílým pískem.
Národní park Taman Negara se rozprostírá na ploše 4343 km² v pevninské části Malajsie na 4.–5. stupni. Někteří vědci odhadují jeho stáří na 130 milionů let a tvrdí, že je jedním z posledních pozůstatků původních ekosystémů na Zemi.
Pokud jste četli slavný román „South Pacific“ Jamese A. Mitchenera, pak vězte, že legendární ostrov „Bali Hai“ je právě tento ostrov (malajsky pulau) Tioman. Na tomto 39 km dlouhém a 19 km širokém ostrově v Jihočínském moři, cca 60 km od Mersingu, žije na pobřeží zhruba 2000 obyvatel v několika rybářských vesnicích.