Místa, která byste na svých cestách rozhodně neměli vynechat. Tipy na destinace a zajímavosti na cestách.
Víte, co dala světu Tanzanie? Kromě Freddie Mercuryho se zde zrodilo také fascinující malířské umění tingatinga, jehož malíři i v obtížných sociálně-ekonomických podmínkách tvoří nádherná díla.
Egypt. Jméno, které dnes vyslovuje celý svět. Ještě nedávno to byla země překrásných památek, písečných dun a čistého moře. A také šikovných obchodníků a spousty překvapení i humorných cestovatelských situací.
Solné doly v kolumbijském Zipaquirá dlouho symbolizovaly utrpení a bídu. Dnes hostí druhou největší solnou katedrálu světa. Všem cestovatelům a čtenářům našeho portálu přejeme klidné vánoce doma i na cestách!
Pro nezasvěcené geografické teoretiky je Bajkal pouhým velkým jezerem. Ale každý, kdo u Bajkalu někdy byl, vám potvrdí, že Bajkal je moře – to jediné sladké moře na světě. Právě sem se vydala přírodovědecká výprava Něrpa podpořená Expedičním fondem.
Vodopád d’Ouzoud je jedno z nejkrásnějších míst v celém Maroku, ne zas tak obsazené turisty. Když přijedete ve vhodnou dobu, jaksi ještě před sezónou, máte vodopády skoro pro sebe.
Deště nepřestávají, bahno klouže pod nohama, pijavice trápí kůži a jednoho ze dvou asistentů stihla malárie. Poslední, co čeká expedici zabývající se výzkumem ptactva v horském pralese Papuy Nové Guiney, je přepadení bývalými lidojedy.
Žáby obývají nejen nížinné pralesy, ale i ty horské. Opět se tedy s Expedičním Fondem vydáme do Kamerunu zkoumat druhovou rozmanitost žab a jejich životní prostředí. V horách potkáme také několik pasteveckých kmenů.
Na zápraží nenápadného domku na okraji argentinského Rosaria večer co večer vychází starý muž. Usedá do proutěného křesla, z ohmatané dřevěné krabičky vytahuje dobře ubalený doutník, energickým šmiknutím ostrého nožíku zbaví habano konce a rozkošnicky se zahalí do oblaku modravého dýmu.
Severní Irák je vskutku „jiný Irák“. Inspirován článkem Romana Garby, který zde nedávno vyšel, rozhodl se autor podpořit „jinou“ představu o strašidelném Iráku dalším očitým svědectvím.
Byla odedávna spojována s buddhismem. Už od 8. stol. po Kr. se v tomto horském regionu usazovali tibetští imigranti a zakládali zde buddhistické kláštery. V r. 1848 byla oblast připojena k britské Indii a o 4 roky později se Dharmšala stala administrativním centrem okresu Kangra.
Haidarábád je hlavním městem svazového státu Ándhrapradéš. V 16. stol. přemístila dynastie Kutubšáhů z Gólkóndy své hlavní město do nově založeného Haidarábádu. V r. 1687 bylo dobyto mughalským císařem Aurangzébem. Další vládci Haidarábádu byli místodržící, kteří byli jmenováni mughalským vládcem z Dillí.
Významný přístav malabárského pobřeží, za vlády zamorinů zde vzkvétal obchod s kořením. Nedaleko odtud se v roce 1498 vylodil portugalský mořeplavec Vasco da Gama a zahájil tak novou etapu indických dějin. Dosud pojí toto město silné vazby k arabskému světu – velké procento místních obyvatel pracuje v zemích Středního východu.
Třetí největší indické město, metropole Západního Bengálska, se rozkládá v deltě Gangy na řece Huglí. Kalkata je jedním z nejdůležitějších obchodních a kulturních středisek Indie. Byla založena Angličany teprve v r. 1690 účelným spojením tří vesnic – Kalikat, Sutanutí a Góbindapur, jež se proměnily na strategický přístav a jeden z výchozích bodů obchodu Východoindické společnosti. V l. 1773–1911 byla Kalkata sídlem britské koloniální správy, než byla administrativa přesunuta do vznikajícího Nového Dillí.