Místa, která byste na svých cestách rozhodně neměli vynechat. Tipy na destinace a zajímavosti na cestách.
Největší mexické varhany mají rozlohu národního parku, ale bohužel nehrají. Šikovný kouzelník zaklel jejich píšťaly do nádherných skal. Krása Sierra de Organos je sotva známá obyvatelům blízkého Sombrerete, turista sem zavítá jen náhodou.
Výjimečný přírodní úkaz nabízí jezero Mono Lake. Jeho hladina a břehy jsou posety krápníkovými útvary vytvořenými ze soli a dalších minerálů, které se sem dostaly z nedalekého pohoří Sierra Nevada. Křehká krása ale brzy zase zmizí pod hladinou.
Expedice do kanadské divočiny je vzpomínkou na nedávno zesnulého strýce, který žil v Kanadě a miloval divokou přírodu Yukonu. Cílem bylo najít jeho srub u jezera Laberge a zavzpomínat na něj v místě, které mu bylo tak blízké.
Rozkvetlé savany, kde pořádají žirafy sněmy, mizející ledovec na hoře zlého ducha nebo sexuální život Masajů – to všechno jsou barvy Tanzanie, které se vydáme zachytit v naší fotoreportáži.
Zapomeňte na strach ze lvů a krokodýlů. Největší hrozbou jsou hroši. Na první pohled líní tlustokožci jsou neuvěřitelně mrštní a někdy taky bezdůvodně agresivní.
Když se řekne hřbitov, vybaví se každému velmi podobná představa. V některých zemích ale mají o hřbitovech úplně jinou představu než my.
Korejci berou Zónu smrtelně vážně. Je to pro ně cesta do minulosti, kterou mnozí z nich znají jen z vyprávění.
Největší vietnamský ostrov se nachází v Thajském zálivu jižně od Kambodže, asi 45 km od vietnamského pobřeží. Je poměrně hornatý (jeho nejvyšší vrchol dosahuje 683 m n. m.) a dosud z valné části zalesněný.
Na přelomu zimy a jara se vydáváme do Kurdistánu – přes východní Turecko tentokrát do Irácké autonomní oblasti. Vzhledem k nedostatku historických památek i trekových příležitostí v kombinaci s nepříznivým počasím jde o poznávací cestu z jiného soudku.
Co se skrývá za tajemnou mešitou v útrobách mrtvého města, o které se přísně píše: „za mešitu nechoďte!?“ Ani na karabašské ambasádě v Jerevanu se nedočkáte velké podpory. Tam vám totiž řeknou, že do Agdamu vůbec nesmíte.
Město Kyoto na ostrově Honšu bylo založeno podle čínských vzorů v roce 794 a až do poloviny 19. století bylo hlavním městem Japonska. Po více než tisíc let bylo Kyoto centrem japonské kultury. Představuje vývoj japonské dřevěné architektury, především náboženských staveb, a také proslulých japonských zahrad, které ovlivnily zahradní architekturu na celém světě. Památka zahrnuje svatyně Kamo (Kami a Shimo), chrámy To-ji (Kyo-o-Gokokuji), Kijomizu-dera, Daigo-ji, Ninna-ji, Saiho-ji (Kokedera), Tenyu-ji, Rokuon-ji (Kinkaku-ji), Jisho-ji (Ginkaku-ji), Ryoan-ji, Hongan-ji, Kozan-ji a hrad Nijo. Dále pak několik památek za hranicemi města – svatyně Ujigami a Byodo-in ve městě Uji a stavby ve městě Otsu.
Na pozadí kopců se rýsuje ostrý stín. Je to stín hory, na níž přišel otisknout své chodidlo Buddha, Kršna, Alláh i Adam. Téměř pět tisíc schodů vede na Adam’s Peak, nejposvátnější horu Srí Lanky.
O zřícenině hradu Latrun se toho moc neví. Hrad, o který by v Evropě pečovali památkáři, historici a nadšenci z občanských sdružení, zde ve Svaté zemi chátrá a zarůstá trávou.
Pln očekávání zvedám kotvu. Vzdálenost mezi Langkawi a Phuketem se dá zvládnout relativně rychle. Avšak nikam nespěcháme. Není kam. Po cestě je spousta nádherných tropických ostrovů, které by bylo hříchem cestou nenavštívit.
Jeden z dalších šílenců Madridu? Nebo jsme šílení my, kteří stále věříme americkému snu o svobodě. Pojďme pátrat až k Ortiz Mountains. Možná se dostaneme s hledači pokladů až do jejich tajemné a nebezpečné hloubky.