Pokud se vydáváte do zahraničí za prací či dlouhodobým životem, nechte si poradit, jak vyřešit zdravotní pojištění a na jaké změny se připravit.
Co všechno se dá ochutnat v japonské restauraci? Jak je to zde s náboženstvím? V čem se Japonci liší od Čechů a v čem jsou si naopak podobní? O téhle zemi perfektní disciplíny a pracovitosti více v rozhovoru.
Když se řekne Island, většina z nás si vybaví úžasnou přírodu, ledovce, horké prameny nebo papuchalky. Také si často vzpomeneme na to, že život na Islandu je velmi drahý a proto návštěvníci často volí kempování a stopování. Jaké to ale je, žít a pracovat na Islandu delší čas? Přečtěte si rozhovor s Michalem Hubertem, který tam strávil nějakou dobu v rámci studentského programu Erasmus. Také si můžete poslechnout jeho přednášku na Festivalu Rajbas, který se koná 25. – 27. listopadu v Blansku.
V následujícím článku bych Vám chtěl ukázat svůj způsob, jak si opravdu užít Nový Zéland s WHV vízama. Jak víza sehnat, kde bydlet, kde nakupovat, jak si připravit životopis, kde hledat práci, jestli dobrovolničit, za jakých podmínek a jak. Heslo dobrodružství: Za málo peněz – hodně muziky! Je to boj, ale o to víc to stojí za to:)
Možností pro studenty, jak se dostat na léto do USA, je opravdu nepřeberné množství. Jednou z nich je stát se na pár týdnů plavčíky, ať už v nádherném newyorském bazéně na střeše nebo přímo na pláži v Jižní Karolíně. Popovídali jsme si se třemi z nich, kteří si užili léto na několika různých místech. A věřte, že tohle léto v nich probudilo cestovatelskou vášeň.
Pro nás je vzdělání samozřejmost, na spoustě míst světa se ale stále ještě jedná o výsadu. Podobně je tomu i na Lomboku, kde se o vzdělání dětí v zapadlé vesničce Petiwung začali starat Češi.
Daleko na jihu Chile a hluboko v samém srdci Patagonie, existuje místo s divokou panenskou přírodou, stále poměrně neznámé turistům, nedotknuté a obtížně dostupné. A právě tam se teprve nedávno zrodil Národní park Patagonia. O jeho existenci se z velké části zasluhují i dobrovolníci. Za pomoc při budování stezek si domu odvážejí zážitky z opravdové divočiny všude okolo.
Seděli jsme s Nelou v domě Fujitových, popíjeli vychlazený čaj a poslouchali tamější dialekt japonštiny a stále nemohli uvěřit, že jsme v Japonsku. Všechno se to semlelo tak rychle. Vůbec nebyl čas si uvědomit, že někam opravdu jedeme. Jednou se probudíte a uvědomíte si, že nejste doma ani u známého – a dokonce ani ve vlastní zemi.
Také občas přemýšlíte, jaké by to bylo, žít někde v jihovýchodní Asii, každý den si k snídani dát čerstvý kokos a užívat si celoročního sluníčka? Nebo se tam chystáte na dovolenou, ale chcete se vyhnout „provařenému“ Bali plnému turistů? Přečtěte si rozhovor s Marcelem Žitníkem, cestovatelem a průvodcem cestovní kanceláře Go2, který na Bali podstatnou část roku žije! Bali a okolní ostrůvky mají rozhodně co nabídnout!
Naše kolegyně Katka Karlová se letos na jaře vypravila s dalšími českými dobrovolníky pomáhat do řeckého uprchlického tábora v Idomeni. Přečtěte si krátký rozhovor o tom, jaké to bylo, co si po této zkušenosti myslí o dobrovolnické pomoci a jak to bylo v táboře s bezpečností!
Thajsko je dlouhodobě na prvním místě v nejoblíbenějších destinacích pro digitální nomády. Důvodem nejsou jen nízké životní náklady a asijská exotika. Velmi výrazným činitelem jsou coworkingová centra, která umožňují magická setkání a spojují digitální nomády v silnou komunitu.
„Myslíte si, že nás ta bouřka mine?“ Ptám se jemně pantáty a dívám se s mírnou skepsí k nebi. „Žádný strach, holka! Tady v Gerníku má každý svůj osud napsaný tam nahoře.“ Usměji se a pozoruji žebřiňáky sousedů uhánějící k domovu.
Co to znamená, když se někdo rozhodně strávit čas wwoofováním? WWOOF aneb World Wide Opportunities on Organic Farms je síť organizací sdružující dobrovolníky, kteří chtějí pracovat na organických farmách, a farmáře, kteří jim chtějí poskytnou za práci jídlo, ubytování a v ideálním případě také nějaké to know-how o tom, jak si vypěstovat vlastní jídlo.
Stovka dobrovolníků se letos v srpnu v rámci projektu Albánská výzva vydala do dosud neznámé části severoalbánských hor, aby tam vyznačili síť turistických stezek, opravili kostel nebo postavili most. Přestože do jejich práce mnohdy zasahoval tzv. albánský faktor, mají v úmyslu v podobném duchu pokračovat i příští rok.
Potkat na cestách na druhé straně světa někoho z rodných krajů je vždycky příjemné. Mimo Česko žije spoustu lidí a často v zahraničí nabízí své služby a znalosti méně zkušeným cestovatelům. Připravili jsme pro Vás seznam těch, které známe my.
Moldavsko, země známá pro své víno a ovoce. Stát s s nálepkou nejchudší země Evropy s vysokou mírou emigrace. Konečně však mohou i Moldavané svobodně cestovat. V dubnu tam byl zaveden bezvízový styk s EU.