Přinášíme vám tipy, jak cestovat udržitelně a zodpovědně vůči životnímu prostředí.
Ochrana životního prostředí a udržitelnost je v posledních letech čím dál větším tématem. Inspirujte se několika tipy, jak cestovat zodpovědně v Německu.
Korsika je známá svou bohatou a na evropském kontinentu jedinečnou biologickou rozmanitostí, a proto je péče o životní prostředí její hlavní prioritou. Ve snaze zachovat toto životní prostředí a přispět k místnímu rozvoji se Korsika rozhodla pro přístup k cestovnímu ruchu, který je udržitelný, vytváří hodnoty a respektuje rovnováhu území.
Malá, rozmanitá, zelená, vyspělá, plná tropického života. Na každém kroku – ať už v nádherné horské krajině třítisícovek, na pobřeží nebo na treku mlžným pralesem.
Geopark Maestrazgo je pozoruhodná oblast na pomezí centrálního a severovýchodního Španělska. Území o rozloze kolem dvou a půl tisíc kilometrů čtverečních skrývá 67 takzvaných geolokací včetně dvou s globálním významem. Bohatstvím zdejší, mezi turisty stále „neprovařené“ skalnaté krajiny jsou nejen spektakulární geologické formace, ale i nesčetné příležitosti ke sportovnímu vyžití. Magnetem je rovněž pro milovníky dinosaurů.
Součástí Panonské roviny v jihovýchodní Evropě je oblast Banátu, která je od severu ohraničena řekou Mureş, od západu řekou Tisa, zatímco jižní hranici tvoří řeka Dunaj a na východě pohoří jižních Karpat. Za Rakouska-Uherska byl jeden Banát a teprve poválečná dělení jej rozdělila hranicemi.
Thule Tact je na první pohled velmi minimalistický batoh, který vás překvapí neuvěřitelným množstvím kapes a vychytávek, kterými disponuje. Perfektně řešené jsou prvky proti krádeži. Třešničkou na dortu je certifikace bluesign® – batoh je vyrobený z recyklovaných materiálů.
Ač se to nemusí zdát, vybrat si ten správný batoh může být jednoduché, ať už vybíráte batoh na vícedenní horské přechody, nebo na jednodenní výlety. Měl splňovat mnoho požadavků, které ulehčí vaše cestování. Značka Bergans of Norway je světoznámou jedničkou mezi batohy a známá také svým patentem na zádový nastavitelný systém, který je nepřekonatelný.
Jak cestovat udržitelně? Jaké místo považuje za svůj domov? Má někdy pocit, že její snaha chránit přírodu nemá smysl? A co ji dělá šťastnou?
Přečtěte si rozhovor s Hanou Svobodovou, zakladatelkou organizace Chráníme mořské želvy. Hanka vystudovala biologii a ochraně mořských želv se věnuje více než 16 let, a to nejen v Indonésii, ale také na Srí Lance a v Ekvádoru. Je propagátorkou udržitelného cestování a každý den se snaží plnit si své sny.
Když se řekne vlna, většině z nás se vybaví zima a pletený svetr, který sice hřeje, ale kouše. Napadlo vás někdy, že vlna je výborná i na léto? Přečtěte si, proč začít vlnu nosit celoročně, a to dokonce i v horkých letních dnech!
Oblékám na sebe několik vrstev oblečení. Do kapes od kraťasů strkám peněženku, mobil s nabíječkou, skládací ručník a miniaturní toaletní potřeby. Čeká mě týdenní dovolená na prosluněných plážích řeckého ostrova Santorini a zároveň další minimalistická výzva.
Cestování milujeme! Ale právě doprava má na svědomí velké procento znečišťování ovzduší a životního prostředí vůbec, a je proto velmi důležité dobře zvážit, jaké dopravní prostředky budeme k přepravě a cestování využívat.
Na konec roku jsem se na dva týdny uklidila hezky do hor za sněhem, klidem a na takový malý online detox. Sotva jsem se vrátila a dneska „otevřela internet“, vyhrnuly se na mě ze všech stran desítky novoročních předsevzetí, motivačních článků a trochu zvláštních cílů pro následující rok. Dostala jsem z nich tak trochu pocit, že dnešní cestovatelé měří svůj úspěch počtem destinací, levnými letenkami a množstvím fotek z těch nejpopulárnějších „insta spots“.
Jak cestovat za domorodými kmeny zodpovědněji? V praxi to je mnohem složitější než v diskusích na Hedvábné stezce. Nemáme žádný všeobecně platný návod, jen pár zkušeností. Třeba o tom, že i výlet k „domorodé většině“ může být zajímavý.