Cesty za náboženstvím, poutní a duchovní putování, nebo jógové retreaty. Nechte se inspirovat.
Kam jinam by se člověk měl při hledání sebe sama uchýlit než na „Ostrov Bohů“, kde je spiritualita od pradávna hluboko zakořeněna. Úžasný voňavý ostrůvek v Indonésii je oblíbenou destinací turistů, surfařů, jogínů, nomádů i spirituálních poutníků a patří mezi nejenergetičtější území naší planety.
Festivalu světel mezinárodně známému pod názvem Diwali se v Nepálu říká Tihar. Jedná se o hinduistický svátek zasvěcený bohyni bohatství Laxmi, ale také dalším bohům. Připomeňme si, že všude na světě nejsou nejdůležitější jen vánoční svátky.
Pro tohle se většinou rozhodnou lidi kolem 20 nebo 25, maximálně 30. Já se rozhodla ve svých 36 letech opustit komfortní zónu známého města, bytu i práce a vyrazit.
„Jíst, meditovat, milovat“, tato kniha Elizabeth Gilbert bývá nejčastější asociací k indonéskému ostrovu Bali. A ano, dá se tu skvěle najíst, meditovat i se zamilovat.
Bali je mnohými vyhledáváno pro své „spirituální vibrace“. A je to k tomu dobrý důvod. Naleznete zde specializovaná meditační i léčebná centra, včetně ajurvédských.
To, co lidí hledají na svých cestách, se často velmi liší. Někteří baží po adrenalinu, jiní po exotické kuchyni. Stále populárnější jsou ale cesty za jakýmsi spirituálním prozřením a poznáním sebe sama. Alex Kropp nabízí několik tipů na podobné zážitky na indonéském Bali.
Ceremonií a rituálů je v Latinské Americe mnoho druhů. Vycházejí z předávaných tradic, učení a rodinných tabu, které si uchovávají stále dodnes od svých předků žijících před stovkami až tisíci lety. Jaké jsou?
Na Bali dnes jezdí každý. Indonésii ale tvoří nespočet ostrovů, kde si můžete užít opuštěné pláže, krásnou přírodu, tropický prales a pozorování zvířat. A pokud se na to Bali vypravíte, přečtěte si, jak se vyhnout davům turistů a užít si ho se vším všudy.
Václav Krejčiřík se už dvanáct let aktivně věnuje powerjóze, zdravému životnímu stylu a meditaci. Už několikrát se vypravil za studiem jógy do indických ašrámů. V rozhovoru prozradil, co mu cesta do Indie dala i jak se život v ašrámech s příchodem globalizace proměnil.
O meditačním a kulturním centru Ubudu ležícím na jihovýchodě Bali jsem si povídala s Adou, která na Bali jezdí už několik let pracovně i za účelem odpočinku. A pro odpočinek a totální relaxaci je Ubud jako stvořený!
Světlo života Je konec listopadu. Všude po Indii se slaví Divali, svátek světel. Pověst vypráví, že před dávnými a dávnými věky světu vládl král Balu. Byl tak krutý, že i bohům se znelíbil a nejvyšší bůh Ráma se rozhodl jej ze světa zprovodit. Vrátit se smí jen na čtyři bezměsíčné noci a to do domů, kde vládne temnota a zlo. Proto za těchto nocí se ve všech indických domech rožnou olejové lampičky. Je to svátek vítězství světla nad tmou a dobra nad zlem. Rodiny jsou pohromadě, všichni hodují, obdarovávají se a mají se rádi.