Cesty za náboženstvím, poutní a duchovní putování, nebo jógové retreaty. Nechte se inspirovat.
Proč mám ráda Menorcu? Protože mě vždycky překvapí. Protože to není ostrov přeplněný turisty a lehátky na plážích. A protože místní dbají na to, aby jejich ostrov zůstal jejich. Jak sami říkají: „Raději toho nebudeme tolik dovážet, nebude sem létat tolik letadel, nebudeme mít sezónu celý rok, ale udržíme klid a přírodu, což nám ostatně všichni závidí.“
V africkém Gabonu praktikují lidé tradiční náboženské rituály bwiti založené na konzumaci kořene keře iboga se silně psychedelickými účinky. Komplexní náboženský systém bwiti s dlouhou tradicí je vzhledem k okolním původním africkým náboženstvím a kultům unikátní
Přečtěte si o pouti od pramenů až k deltě Nilu. Jaké varianty kříže v nilské oblasti africké kultury používají a jaká se v nich skrývá symbolika?
Mezináboženský dialog je čím dál naléhavější – a také zajímavou, ba krásnou – výzvou pro všechny, pro cestovatele potom zvlášť.
Jsme nyní přibližně za třetinou délky toku Indu, v pahorkatině pod velehorami, kde Indus přijímá velký a významný přítok ze západu, afghánskou řeku Kábul.
Bönští mágové, buddhističtí meditační mistři, hinduističtí svatí muži, jógini, muslimští mystikové, ale (možná překvapivě) také řečtí filozofové nebo Moravští bratři – ti všichni nazírali propastné hlubiny duchovního světa ze břehů řeky Indus; řeky, jež dala jméno zemi z hlediska náboženských tradic zcela výjimečné – Indii. Indus napájel historická sídliště tak zvučných jmen jako Mohedžodáro a stál tak u samých počátků zrodu fascinujících indických náboženských tradic.
Míst, kde proudí tzv. bílá léčivá energie, je v ČR mnoho. Výběrem nabízíme alespoň několik, jež by neměla uniknout vaší pozornosti, zajímáte-li se o věci duchovní povahy a pobýváte-li zároveň rádi v přírodě. Mnohá jsou vhodná i pro výlety s dětmi a většina nabízí možnost pěší či cykloturistiky v okolí.
Na cestě jógou i s jógou na cestách, pomůcky na jógu od české značky BOHO Natural budou vaši věrní společníci. Praktikovat jógu doma v obýváku, na balkoně, na zahradě či v oblíbeném studiu je samozřejmě fajn, ale vzít si s sebou jóga podložku k moři a do hor vás vynese do úplně jiné úrovně zenu. Proto by byla škoda tuto možnost oželet třeba jen proto, že se vám podložka na jógu nevejde do zavazadla kvůli váhovému limitu, nebo protože cestujete na lehko s batohem, a tak šetříte každé kilo. My jsme v redakci pár cestovních pomůcek otestovali a s klidem vám můžeme říct, že nemusíte dělat kompromisy a vybavení na jógu můžete mít od teď už vždycky u sebe!
Ať už se vydáváte na retreat, nebo prostě chcete cestovat, ale pravidelně praktikujete jógu a nechcete svou praxi při cestách porušit, platí vždy to stejné: pro jógu jako takovou toho moc nepotřebujete. Vlastně vám stačí jen přibalit jógamatku – samozřejmě co nejtenčí a nejlehčí – a případně pár dalších drobností.
Dhaara je úžasná česká značka designových kousků na jógu, a protože lidé, kteří za ní stojí, sami rádi podnikají cesty za poznáním, rozhodli se i do svých produktů vložit spoustu praktičnosti a mnoho z nich vytvořit tak, aby se skvěle hodily na každodenní použití i cesty za poznáním. Několik věcí za námi docestovalo až do redakce, my jsme si dali pár týdnů na testování a teď vám s radostí představujeme několik kousků, které se neztratí v žádné „cestovatelsko-jógové domácnosti“.
Chystáte se na jógový pobyt? Máme pro vás tipy a rady, jak si vybrat pro vás nejlepší jógový retreat tak, abyste si ho užili a odnesli si z něj co nejvíce radosti, znalostí a nových zážitků. A také zmiňujeme, na co si dát při výběru pozor.
Mnoho lidí vyráží do Peru, případně Kolumbie a severní Brazílie, za spirituálním turismem. Peru a Kolumbie jsou v tomto ohledu asi nejvytíženější. Větší odvážlivci a individualisté, kteří už mají za sebou jistý stupeň duchovní praxe, se vydávají na vlastní pěst také například za mapuči do Chile, i když se může stát, že do tamních kmenových komunit nebudou vůbec přijati – na rozdíl od mnohých komunit v Peru a Kolumbii, kde si prostě zaplatíte za pobyt u kmene, který si sami vyberete online, případně přes mediátory, zprostředkovatele.
Už poslední kilometry před súdánskou hranicí z etiopské strany napovídají, že přijíždíme do jiného světa. Nejen kulturně, nábožensky, politicky a historicky, ale také geograficky.
Bali je země 20 000 chrámů. To dává určitý důkaz o významu, který duchovnost hrála v historii ostrova a který si udržuje v dnešní moderní době.
Mnozí přicházejí do Peru, aby získali spojení se starodávným duchem Inků. Buď jedou do amazonské džungle, kde žijí s místními kmeny, nebo do pohoří And v blízkosti měst Cuzco, Pisac a Machu Picchu.