Nejzákladnější a nejpraktičtější rady na všechny vaše cesty psané cestovateli pro cestovatele. Drobné podvody, krádeže, orientace na místě, slovníčky.
Slavná síť obchodních tras, které procházely napříč celou Asií ze Středomoří do Číny a Indie, představovala také informační a kulturní most mezi Evropou a Dálným východem. Jak vznikla a kudy probíhala?
Co to znamená být polárník? A proč se lidé bojí zimy?
Polární záře, v originále Aurora Borealis na severní polokouli a Aurora Australis na té jižní, je hlavně úžasnou přírodní světelnou show. Barevné divadlo, při kterém člověk zažívá pocity tajemna, mystiky a obdivu k působení přírodních sil. Vždyť tuto nádhernou podívanou mají na svědomí vesmírné síly.
Cestování už se stává zase dostupnějším a i přesto, že už přes rok slýcháme pouze o covid-19, není to to jediné, co nás může na cestách potkat. Kam cestovat, pokud vůbec někam? Má smysl nosit roušky na palubách letadel a je bezpečné cestovat s dětmi? Přečtěte si rozhovor s MUDr. Janem Dvořákem, lékařem očkovacího centra ze společnosti Avenier.
Na stopování není nic náročného, každý, kdo už někdy stopoval, vám potvrdí, že nejtěžší je ten první krok. Dojít na kraj silnice, natáhnout ruku a se zdviženým palcem čekat, co se bude dít. Dvakrát jsem objel svět stopem a držím český rekord v nejdelší vzdálenosti ujeté autostopem.
Dům na kolech. Svoboda, nezávislost, spontánnost. Vybírat si jen ty nejhezčí místa na spaní a probouzet se s ještě hezčím výhledem. Ať už na život, nebo jenom na pár týdnů v roce, mít svůj obytný vůz je sen mnoha z nás. Jak na to?
CouchSurfing je sociální síť pro cestovatele, kteří si mezi sebou pomáhají. Mohou ti poradit jak se dostat z letiště, jak funguje městská doprava nebo kam si zajít na pivo. Největší výhoda je ale v tom, že tě u sebe někdo může nechat přespat “na gauči” zdarma. Cestovatelé si tak pomáhají a sdílejí navzájem své kultury, jídlo nebo záliby. Minulý rok ale došlo ke zpoplatnění platformy. Pro ty, co chtějí cestovat co nejvíc lowcostově, přinášíme 28 alternativ CouchSurfingu!
„Cestovat nejde a pokud ano, tak je to nebezpečné.“ Opak je ale pravdou. Já jsem na cestě už téměř rok. Na svém seznamu mám „pouze“ Itálii, Francii, Mexiko, Ekvádor a v současné době i Kolumbii. V každé zemi se snažím strávit delší čas, abych se naučila jazyk dané země. Jazyk je totiž důležitou a nepostradatelnou součástí každé kultury. A jazyky mě baví. Poznání nových kultur a to, jak lidé žijí, byl jeden z důvodů, proč jsem dala po 5 ti letech v Praze v práci výpověď a vydala se na Cestu kolem světa. V době koronavirové.
Oblékám na sebe několik vrstev oblečení. Do kapes od kraťasů strkám peněženku, mobil s nabíječkou, skládací ručník a miniaturní toaletní potřeby. Čeká mě týdenní dovolená na prosluněných plážích řeckého ostrova Santorini a zároveň další minimalistická výzva.
Jak vidět z Kostariky to nejdůležitější když… máte 10, 14, 21 dní? Na úvod si pojďme říct, že Kostarika je jednoduše překrásná země a kdo ji navštíví, je nadšený jejím přírodním bohatstvím. Říká se o ní, že je to Švýcarsko Střední Ameriky. Ale podle nás má ještě něco navíc. Jsou to nádherné pláže, karibské a tichomořské pobřeží, bohatý podmořský život, majestátní sopky a různorodá fauna a flóra. Je dobře, že si Ticos, jak si říkají Kostaričané, své bohatství uvědomují a přírodu si chrání. Pojďme ale k samotnému cestování a buďme konkrétní.
Mám osobní zkušenost s velkým množstvím nosítek, od obyčejných šátků, přes jednoduché dětské nosiče bez konstrukce až po velké nosící krosny. S tímto kouskem jsem ale poprvé byla spokojená na sto procent. Při prvním použití mě zaujala minimální váha, perfektní nastavitelnost nejen místa pro dítě, ale i zad pro dospělého, a zejména stříška, které opravdu stíní či ubrání proti nepříznivému počasí.
Tahat do hor dvacetikilový nebo ještě těžší batoh může být pro někoho výzva, pro jiného zbytečná zátěž. S lehkým batohem se jde rychleji, člověk urazí víc kilometrů s menší námahou, snáz zvládne technicky náročnější terén a šetří klouby. Patříte-li mezi ty, kdo by rádi odlehčili, pak je tenhle článek určen právě vám.
Tahat do hor dvacetikilový nebo ještě těžší těžší batoh může být pro někoho výzva, pro jiného zbytečná zátěž. S lehkým batohem se jde rychleji, člověk urazí víc kilometrů s menší námahou, snáz zvládne technicky náročnější terén a šetří klouby. Patříte-li mezi ty, kdo by rádi odlehčili, pak je tenhle článek určen právě vám.
Chorvatsko má většina z nás spojené s davovou turistikou a přeplněnými plážemi. Věříme, že se nám podařilo najít místa, kde si lze užít klidu mimo civilizaci. Jsou to zátoky okolo vesničky Bogomolje ve východní části ostrova Hvar, kde se tak trochu zastavil čas. I turističtí průvodci tuto část ostrova opomíjejí.
Cestovní kanceláře stále bojují, a ještě dlouho budou, s dopady koronavirové krize na cestovní ruch. Zeptali jsme se představitelů několika z nich, jaký si myslí, že bude mít celá krize na cestovní ruch dlouhodobý dopad. Přečtěte si jejich vyjádření.