Zkuste se občas před i po cestě zamyslet nad tím, jak cestování mění svět a jestli je to dobře nebo špatně. Inspirací mohou být naše články.
„Dobrý den soudružko učitelko, dobrý den soudruhu učiteli!“ třída stojí v pozoru, vyrovnaná jako dobře vytrénovaná vojenská jednotka. „Děkuji třído, sedněte si.“ Tohle je poslední zvuk, který se roznese prostorem, co následuje, je jen hrobové ticho, při kterém se mi naježí chlupy na těle. Při pohledu na drezurované žactvo se mi v paměti rozvine nekonečné dlouhá šňůra vzpomínek na mě dětství, mou povinou školní docházku a podobně vypadající školní rána.
Teprve nedávno nám na webu vyšel článek o 7 důvodech, proč je skvělé cestovat sám. Měl u vás obrovský úspěch, což potvrzuje v poslední době tolik oblíbený trend sólo cestování. Ale já vám nevím, není přece jen někdy lepší mít vedle sebe toho správného člověka?
Našli jsme pod vánočním stromem knihy? Chodili jste jako děti často do lesa a učili vás rodiče a učitelé o přírodě, vyhazování odpadků a recyklaci? Pokud ano, měli jste větší štěstí než 85 milionů indonéských dětí vyrůstajících právě teď.
V roce 1697 v peténském pralese končí více než 350 let trvající boje mezi indiány a Španěly. Nedostupné místo chránilo poslední rebelující a kruté domorodce před jejich ještě krutějšími nepřáteli. Poslední ohnisko odporu padlo a bílí dobyvatelé si oddechli. Střední Amerika byla konečně jejich. Tohoto cíle by však nedosáhli bez pomoci indiánů…
4 koruny na hodinu, žádné práva a spoustu povinností, odbory nefungují, za stávku tě klidně vyhodí. Jestlipak víte, kdo stojí za vaší novou bundou na hory?
Hitler bohužel není všude považován za nejhorší postavu dějin. Obyvatelé Indonésie jej považují spíše za dobrého vůdce. Kupují si trička s jeho portrétem a na kávu vyrážejí do nacistické kavárny. Zděšeni se ptáme: Proč?
Podívejte se na nejpovedenější čínské padělky západních značek. Kde se to povedlo, a kde padělatelé zcela selhali?
Konzumace lidského masa je s člověkem spojená od jeho nejstarších počátků. Někteří archeologové dokonce tvrdí, že bez kanibalismu by dnešní civilizace vůbec nevznikla.
Tetování je pro nás dnes ozdobou teenagerů nebo odznakem vězňů. Tenhle způsob zdobení těla jde však s lidmi celou jejich historií.
Závoj přes obličej se stal jedním ze symbolů správné muslimky. Víte, že ještě nedávno závoje málem skončily v propadlišti dějin? Co tedy vlastně způsobilo jeho renesanci?
Doby Hanzelky a Zikmunda, dvou odvážlivců, jejichž cesty po světě sledoval před lety s napětím celý národ, jsou dávno pryč. Lidi už nebaví číst doma v bačkorách cestopisy, plné odvahy a dobrodružství, které prožil někdo jiný: touží je prožívat sami. Do posledních divokých míst naší planety se vydávají úředníci a studenti, vyzbrojení jen kartáčkem na zuby, nožem a kreditní kartou.
Při večerní procházce jsem potkala Egypťana, který si přisedl na lavičku a zapojil se do debaty, již jsem vedla se svým krajanem. Bavili jsme se o egyptské mentalitě …