Zkuste se občas před i po cestě zamyslet nad tím, jak cestování mění svět a jestli je to dobře nebo špatně. Inspirací mohou být naše články.
Michal Šopor se před více než 10 lety přestěhoval do USA, odkud přináší pravdivé a mnohdy až dojemné příběhy o problémech běžných obyvatel ameriky. Do svých podcastů si zve osoby se silným životním příběhem a my tak díky tomu, máme možnost nahlédnout pod pokličku problémů jedné ze světových metropolí.
Vulkány, hory, vodopády, džungle, oceán i poušť. Oblasti plné lidského života, více či méně moderní, a o kousek dál místa takřka nedotčená civilizací. Ekvádor je maličkou zemí, ale nabízí nespočet možností. Člověk se může toulat v poušti, zdolávat pětitisícovky, objevovat džungli, plavat v oceánu anebo se jako my jen ztrácet v přírodě a učit se jejím kouzlům. A to nás baví!
Klimatická změna je téma, které má zvuk. Nejen, že je předmětem mnoha debat, ale také významně rozděluje společnost na dva extrémní póly. Jeden ji přijímá a mnohdy podléhá environmentálnímu žalu, druhý ji zase odmítá a tvrdí, že nic takového neexistuje. Jasné je to, že dopady změny klimatu v České republice prostě nepociťujeme tolik jako v jiných částech světa.
Intenzivně v sobě vnímám pocit, že kamkoliv se pohnu, něco se zkrátka posere.
Mnoho cestovatelů na cestovní pojištění neklade zvlášť velký důraz, přitom se jedná o velmi důležitou součást samotné cesty. Při sjednávání cestovního pojištění většinou převládne otázka financí. Jak ale vybrat cestovní pojištění tak, aby krylo i vaše plánované aktivity na dovolené? Velký pozor si musíte dávat jak při sportech, tak i běžné turistice.
Korsika je známá svou bohatou a na evropském kontinentu jedinečnou biologickou rozmanitostí, a proto je péče o životní prostředí její hlavní prioritou. Ve snaze zachovat toto životní prostředí a přispět k místnímu rozvoji se Korsika rozhodla pro přístup k cestovnímu ruchu, který je udržitelný, vytváří hodnoty a respektuje rovnováhu území.
Mezinárodní den žen. V České republice poměrně nezajímavý svátek, na který většina obyvatel buď úplně zapomene, nebo v lepším případě koupí své drahé polovičce čokoládu a květinu. Jak se ale „slaví“ MDŽ v hlavním městě Mexika? Pokojný svátek to rozhodně není.
Petr Horký nenatočil jeden z posledních dílů své talk show Hausbot na lodi, ale ve velmi specifickém místě a s výjimečným hostem. Tsewang Bista patří k rodu tradičních vládců země Mustang. Kdysi nezávislé království je dnes součástí Nepálu a začíná se otevírat okolnímu světu.
Pozvání Petra Horkého do jeho Hausbotu tentokrát přijal geolog, filosof a esejista Václav Cílek. „Zajímal mne čistě osobní, subjektivní pohled Václava Cílka na to, co se v dnešní době děje a jak v tom všem hledat a snad i najít svoje místo,“ komentoval rozhovor sám moderátor.
Putinův agresivní útok na suverénní stát i statečná ukrajinská obrana … a taky strach a neštěstí lidí napadené země. Válka na Ukrajině se dotýká každého z nás. Jak můžeme pomoci?
Slavná síť obchodních tras, které procházely napříč celou Asií ze Středomoří do Číny a Indie, představovala také informační a kulturní most mezi Evropou a Dálným východem. Jak vznikla a kudy probíhala?
Hluboké deštné lesy demokratického Konga v centrální oblasti Afriky dosud ukrývají neobyčejný klenot ze světa tradičních afrických náboženství: mocné fetišové figury Nkisi Nkondi.
Mezináboženský dialog je čím dál naléhavější – a také zajímavou, ba krásnou – výzvou pro všechny, pro cestovatele potom zvlášť.
Oblékám na sebe několik vrstev oblečení. Do kapes od kraťasů strkám peněženku, mobil s nabíječkou, skládací ručník a miniaturní toaletní potřeby. Čeká mě týdenní dovolená na prosluněných plážích řeckého ostrova Santorini a zároveň další minimalistická výzva.
Kde jsme podle Tóry Bohu nejblíže? Na cestě. Knihy Starého zákona nesou celou řadu zásadních poselství pro člověka a mají spoustu významových rovin; vypovídají o tom, kdo je člověk ve vztahu k Bohu, odpovídají na nejhlubší otázky lidstva a mimo jiné odhalují, kde je člověk Bohu nejblíže: stručně řečeno – na cestě.