Focení na cestách může být obrovskou školou a radostí pokud budete znát několik základních rad a tipů z naší fotoškoly.
Petr Slavík je fotografem divoké přírody a držitelem několika mezinárodních ocenění, včetně zlaté medaile z největšího fotografického salonu Trierenberg Super Circuit. Jezdí po celém světě, aby zaznamenal poslední střípky divočiny. Věnuje se hlavně šelmám a ohroženým druhům, je autorem knih Divoká srdce, Blízká setkání a spoluautorem knihy Divoká planeta. V roce 2017 dokončil filmovou sérii Ve stopě predátora, která líčí dobrodružství fotografa divočiny při jeho cestách za největšími šelmami planety.
Akční kamery od Niceboy vám pomohou zvěčnit zážitky z cest. V nabídce jsou momentálně čtyři modely s parametry rozličné dokonalosti. Ceny jednotlivých variant sahají od jednoho do čtyř tisíc korun a pro všechny naše čtenáře máme dvacetiprocentní slevu na každý výrobek.
Většina z nás sedí doma a o svých cestách si zatím nechává jen zdát, nebo je pomalu začíná plánovat. V obou případech se můžeme aspoň kochat fotkami těch, kteří někde byli, nebo dokonce zrovna jsou. Na našem Instagramu jsme se vás ptali, které české cestovatelské účty máte nejraději a k nim jsme přidali ještě pár našich oblíbených. Které sledujete vy? Podělte se s námi v komentářích. Inspirace není nikdy dost!
V této lekci fotografování prozkoumáme zdánlivě jednoduchou otázku, která však dokáže čas od času potrápit každého: Co vlastně fotit na cestách? A čemu se raději vyhnout?
V tomto díle kurzu fotografování prozkoumáme režimy fotoaparátu, tedy ona trochu záhadná písmena, jichž se mnozí bojí. Prozkoumáme též duše líných fotografů, a to v teple i v zimě.
Praktické tipy na focení v přírodě a to i v extremních situacích a prostředí. Nechte si poradit jak na povedenou fotku něčeho, co kolem vás proletí 50km rychlostí nebo na kvalitní snímek v prostředí, kde je samá voda. Kromě toho spousty praktických tipů na vybavení a doplňky pro fotografy při aktivitách v přírodě od předního českého kajakáře Jakuba „Kajmana“ Šedivého.
Topi Pigula je fotograf, novinář a vášnivý cestoval. Krom toho všeho se ale snaží své zkušenosti předávat dál, proto pořádá už několik let fotokurzy v Česku i za hranicemi Evropy. V rozhovoru prozradil několik svých rad určených cestovatelům.
Írán je krásná země, která u nás nemá bohužel moc dobrou pověst. Realita je naprosto odlišná než představy většiny lidí. Ten, kdo z Íránu odjíždí, je naprosto okouzlen. Každopádně je potřeba počítat s určitými specifiky. Zaměřil jsem se na jedno z nich, které je trochu zvláštní.
Jak vybrat fotoaparát na cestu kolem světa, lezení po Alpách nebo výlet na Kokořín? Mám si koupit zrcadlovku, nebo něco menšího? Jak najít nejlepší poměr cena výkon? Poradí vám Honza Rybář, fotograf a cestovatel, který systematicky testuje foťáky pro svůj web Fotoguru.cz a který vám s případným výběrem poradí i na festivalu Obzory.
Projíždím nádhernou krajinou, tyrkysově modré moře kontrastuje se zlatavými písčitými plážemi. Je srpen, doba dovolených a přesto tu něco nehraje. Ty pláže jsou úplně prázdné, teplota vzduchu je okolo sedmi stupňů a lidi by se snad v této krajině dali spočítat na prstech ruky. Přesto jsem stále v Evropě. Na jejím nejzápadnějším výběžku, na poloostrově Látrabjarg, na Islandu.
Matěj Boháč se věnuje 3D fotografování už takřka 16 let. Za neobvyklými záběry se vydává především do vysokých hor a odlehlých oblastí. Na svých cestovatelských přednáškách přináší pro diváky netradiční podívanou z Laponska, Ladakhu, Balkánu i Norska. V rozhovoru prozradil, kam jej to nejvíce s foťákem v ruce láká i s kým se na cesty vydává.
Na dobrý portrét potřebujete mít kvalitní vybavení. Možná proto všichni máme z dětství portrét od „pana fotografa“ a dodnes se němu chodíme fotit při význačných příležitostech.
Titulní foto: Ladislav Kamarád, jeden z hostů veletrhu FOTOEXPO 2013
V dnešním díle Kurzu fotografování prozkoumáme extrémy obyčejné (jak fotografovat na sněhu) i extrémy poněkud nebývalé (jak se nenechat okrást tam, kde se se prostě krade).
V této části našeho fotokurzu odhalíme největšího nepřítele cestovatelského i necestovatelského fotografování, jímž je člověk ve skupině. (Opravdu!)