Cestování je o respektu k jiné kultuře a náboženství. Nastudujte si před cestou více o místním náboženství, ať už o islám, buddhismus nebo jiném směru.
Bali je malý indonéský ostrov, který ukrývá plno pokladů. Tohle oblíbené turistické místo nabízí krásné pláže, sportovní zážitky a nádherné chrámy. I když někdo může říct, že se jen hemží turisty, je nádherný a místní hinduistická kultura a usměvaví lidé stojí za návštěvu. Naopak jiný indonéský ostrov, sousední Lombok, je o něco divočejší a můžete na něm ještě zažít tu „pravou“ Indonésii.
Jeruzalém. Každý pátek v průběhu celého roku procházejí františkáni všechna zastavení Křížové cesty v Jeruzalémě. Jeden z pátků je ale výjimečný, je to Velký pátek. Do Svaté země se na nejdůležitější křesťanské svátky sjíždějí křesťanští poutníci z celého světa, aby mohli v modlitbách projít poslední cestu svého Spasitele Ježíše Krista.
Váránasí je samo o sobě symbolem. Nejsvatější město pro hinduisty a díky nedalekému Sarnátu, kde pobýval Sidharta Gautánama, také jedno z nejsvatějších pro buddhisty. Pojďte se do Indie podívat s fotografem Vojtěchem Vlkem.
Rozhodli jste se, že letošní dovolenou nechcete trávit celé dny na pláži? Ale přesto byste chtěli vyjet na nějaký exotický ostrov směr jihovýchodní Asie? Zkuste Bali a zkombinujte tak meditační dovolenou se špetkou dobrodružství. Tento indonéský ostrov totiž nabízí spoustu zážitků, od šnorchlování u korálových útesů přes relaxační masáže a jógu, tak i více jak 3000 chrámů k návštěvě.
V Indii má každý cestovatel občas pocit, že se ocitl v jiné dimenzi či minimálně jiném století. Nejmystičtější pocity vám jistojistě navodí minimálně dvě místa: Ladakh a Vránasí.
Jeruzalém je magnetem pro mnoho věřících a poutníků. Muslimové, židé i křesťané jsou k němu přitahováni magickou silou tisícileté historie i tajemnem náboženských tradic.
Izrael jako cestovatelskou destinaci není potřeba zvlášť představovat. Malá zemička vzdálená tři hodiny letu od České republiky je oblíbenou zemí pro různé typy turistů – od baťůžkářů, přes poutníky po svatých místech, až po milovníky luxusu a wellness u Mrtvého moře. Většina cest za poznáním pak vede po památkách křesťanského a muslimského významu a barevných arabských tržištích.
Oslavy začátku nového roku na Srí lance náš silvestr připomínají snad jen dělobuchy. Nový rok se tam nese v duchu kokosového cukroví, her jako vyšitých z dětského dne a především několikadenními oslavami.
Země kontrastů. Má ledové štíty, tropický prales i žhavé pouště. Pompézní paláce, přepychové vily i žebráky umírající na ulici. Indii lze buď milovat, nebo nenávidět! Láska však vítězí! Mezi dvěma extrémy – laska, nebo nenávist…?
Neuvěřitelně znečištěná Yamuna, chrámy podél ghátů, levné konopí a všudypřítomný Kršna (hare, hare). To je Vrindavan, město zaslíbené vyznavačům minoritního, leč velmi zpěvného hinduistického směru.
Královské město plné buddhistických mnichů a koloniálních budov láká mnoho turistů, i přesto je ale jeho atmosféra stále jedinečná.
Ranní a večerní modlitba, někdy jen v tichosti vlastního obydlí, někdy s knězem v chrámu. Nepočitatelné množství bohů, které snad ani nemůže znát jediný člověk. To je hinduismus. Přečtěte si, jak jej praktikují Indové.
Vrchol postního měsíce Ramadánu, den kdy se může po měsíci hladovění opět jíst, v překladu Šťastný den. „Vy máte Vánoce, my máme Eid day,“vysvětlili nám Bangladéšané pointu tohoto svátku, „je to posvátný den, dáváme si dárky a jíme. Takže to samé, ne?“
Na chrámy a paláce v městě Puthia upozorňuje kdekterý průvodce. Tento komplex hinduistických památek je po právu považován za jedno z hlavních lákadel Bangladéše.