Cestování je o respektu k jiné kultuře a náboženství. Nastudujte si před cestou více o místním náboženství, ať už o islám, buddhismus nebo jiném směru.
Foukal jen lehký letní vánek, přesto bylo slyšet drobné cinkání desítek tisíc křížů, dřevěných, plastových i kovových, které do sebe narážely na hoře, jež daly jméno. Kryžiai Kalnas (Hora křížů) leží asi deset kilometrů severně od litevského města Šiauliai. Je posvátným místem zbožných Litevců, stejně tak památníkem vzdoru místních lidí proti útlaku.
Za kulinářské tradice v severní Indii vděčíme především farmářům velkého Paňdžábu. Farmáři drží na svých bedrech celý Paňdžáb a závisí na nich 70 % ekonomie. Vydejte se naslepo autobusem nebo stopem 10 – 15 km dál od města, kde vás manželky farmářů vřele přivítají a uvedou vás do svého každodenního života.
Na severovýchod vyrážíme v podvečer, ve zmatku a horku se prodíráme davem lidí na nádraží v Berhampore. Konečně poznáváme náš autobus, má už trochu oprýskaný nátěr a začíná rezivět.
Festivalu světel mezinárodně známému pod názvem Diwali se v Nepálu říká Tihar. Jedná se o hinduistický svátek zasvěcený bohyni bohatství Laxmi, ale také dalším bohům. Připomeňme si, že všude na světě nejsou nejdůležitější jen vánoční svátky.
Bali je mnohými vyhledáváno pro své „spirituální vibrace“. A je to k tomu dobrý důvod. Naleznete zde specializovaná meditační i léčebná centra, včetně ajurvédských.
„Jíst, meditovat, milovat“, tato kniha Elizabeth Gilbert bývá nejčastější asociací k indonéskému ostrovu Bali. A ano, dá se tu skvěle najíst, meditovat i se zamilovat.
Kawagarbo je nejvyšší hora ledovcového pohoří Meili, které se nachází v tibetských oblastech provincie Yunnan v jižní Číně. Pohoří má několik vrcholů s výškou přes šest tisíc metrů nad mořem, je to tedy nejvyšší pohoří provincie Yunnan. Zároveň je to poslední pohoří v této provincii, které nezdolal žádný horolezec.
Kuba je ostrovem magické přírody, barev, kulturní různorodosti, temperamentu, prázdných obchodů, ikonických vůdců kubánské revoluce, ale i magických rituálů afrokubánských kultů a zvláště proslulé santérie.
Kde se bere vůně vánoc? Mimo jiné na Srí Lance, v tropickém slunci, pod nímž sedí snědý usměvavý chlapík s bavlněným sarongem uvázaným kolem pasu. Pomalu a trpělivě oloupává malým nožíkem kůru z hromady větviček. Její vůně pak v daleké Evropě bude doplňovat atmosféru vánočních svátků.
Děti pohrávající s býčí hlavou, krví pokapané ulice i rodinná setkání, speciální modlitby a poklidná atmosfére. Tak probíhá muslimský svátek oběti v ulicích egyptské Káhiry.
Mnozí z Vás vědí, že „Místo Dharmy“, jak je volně slovo Dharamshala ze sanskritu překládáno, se do lidského podvědomí a světových map dostalo v roce 1959, kdy tehdy ještě 23. letý vůdce tibetského národa našel útočiště před čínskými vojsky pro sebe a svůj lid.
Bali je domovem mnoha starověkých chrámů, z nichž některé se staly populárními turistickými cíli. Každý chrám je jedinečný a na své si přijde opravdu každý!
Ještě v 19. století byste se na tichomořském souostroví Fidži mohli stát obětí kanibalů, dnes jsou ostrovy známy především bělostnými plážemi a azurovým oceánem. Už méně je známo o jejich pozoruhodné kultuře, kde se mísí původní animistické tradice, křesťanství a hinduismus. Zkusili jste už někdy euforizující účinky kavy nebo přinesli ji náčelníkovi vesnice v podobě sevu-sevu?
Silvestr na pláži za svitu hvězd? Kdo by o takových oslavách nesnil… Jak se slaví příchod nového roku na oblíbeném indonéském ostrově? Na bujaré oslavy ovšem tentokrát budete muset zapomenout. Balijci mají zákaz dělat hluk a vycházet ze svých obydlí. Podle tradice se uchylují do svých domovů a předstírají, že je celý ostrov opuštěný.
Svatojakubskou pouť každoročně podniká spousta poutníků. Někteří z náboženských důvodů, někteří zde hledají vnitřní klid, pro některé je to dobrodružství… Na „caminu“ se z nich všech stává jedna velká rodina, potkávají se ve společných noclehárnách a vzájemně se zdraví „Buen camino“. Pokud o takové pouti také uvažujete, přečtěte si dobré tipy Lucie Radové, která popisuje svou cestu po Camino Portuguese.