Buddhismus a jeho rozličné podoby naleznete v mnoha asijských zemích. Na cestách se s ním potkáte v Indii, na Srí Lance nebo třeba jihovýchodní Asii.
Tropický ostrov v teplém bleděmodrém oceánu, kapka ukápnutá z obrovské rozlohy Indie. Země s Indií od pradávna spjatá, a přece tak jiná. Hanzelka se Zikmundem pojmenovali Srí Lanku Rajský ostrov.
Vietnamská národnostní menšina v Česku čítá přes 60 000 Vietnamců. Pobývají zde už od 50. let 20. století a po Slovácích a Ukrajincích se jedná o nejpočetnější národnostní menšinu na našem území.
Na pouhých 70 kilometrech čtverečních centrální Barmy najdete neskutečné dva tisíce chrámů. Některé z těchto staveb na břehu řeky Irawady vznikly už v 11. století a dodnes si zachovávají svou eleganci. Barmský Bagan díky tomu bývá velmi často přirovnáván ke kambodžskému Angkoru, jednoho rozdílu si ale všimnete okamžitě – chrámy tu nejsou obsypány davy turistů, díky čemuž má Bagan jedinečnou atmosféru.
Petr Horký nenatočil jeden z posledních dílů své talk show Hausbot na lodi, ale ve velmi specifickém místě a s výjimečným hostem. Tsewang Bista patří k rodu tradičních vládců země Mustang. Kdysi nezávislé království je dnes součástí Nepálu a začíná se otevírat okolnímu světu.
Profláknuté Thajsko plné lidí? Omyl. Covid, protiepidemická opatření a nouzový stav všechno změnily a dříve přeplněné chrámy a paláce navštěvují hlavně místní a vyhlášené pláže na jihu země vykazují výrazně nižší návštěvnost než v předchozích letech. Thajci jsou unavení a vyhlížejí lepší zítřky spojené s příjezdem turistů, ale i tak vás přivítají s odzbrojujícím úsměvem a vřelou atmosférou. Vydejte se s námi na toulání tak trochu jiným Thajskem, Thajskem bez turistů.
Na samém severu Indie za hlavním himálajským hřebenem se ve státě Džámmú a Kašmír rozkládá nádherná oblast Ladakhu. Bývalé království je díky živé a zachovalé buddhistické kultuře nazýváno „Malým Tibetem“ a chráněno před letními monzunovými dešti i moderním světem hradbou himálajským velehor.
Při výstupu na posvátnou horu Šrí Pada, známější u nás jako Adamova hora, zažijete skoro vše, kvůli čemu jste na Srí Lanku přijeli. Prastaré stúpy a chrámy, nádherné scenerie kopců s čajovými terasami, vysokých hor a kaňonů, ruch exotické země.
Za kulinářské tradice v severní Indii vděčíme především farmářům velkého Paňdžábu. Farmáři drží na svých bedrech celý Paňdžáb a závisí na nich 70 % ekonomie. Vydejte se naslepo autobusem nebo stopem 10 – 15 km dál od města, kde vás manželky farmářů vřele přivítají a uvedou vás do svého každodenního života.
„Jíst, meditovat, milovat“, tato kniha Elizabeth Gilbert bývá nejčastější asociací k indonéskému ostrovu Bali. A ano, dá se tu skvěle najíst, meditovat i se zamilovat.
Bali je mnohými vyhledáváno pro své „spirituální vibrace“. A je to k tomu dobrý důvod. Naleznete zde specializovaná meditační i léčebná centra, včetně ajurvédských.
Mnozí z Vás vědí, že „Místo Dharmy“, jak je volně slovo Dharamshala ze sanskritu překládáno, se do lidského podvědomí a světových map dostalo v roce 1959, kdy tehdy ještě 23. letý vůdce tibetského národa našel útočiště před čínskými vojsky pro sebe a svůj lid.
Oslavy začátku nového roku na Srí lance náš silvestr připomínají snad jen dělobuchy. Nový rok se tam nese v duchu kokosového cukroví, her jako vyšitých z dětského dne a především několikadenními oslavami.
Země kontrastů. Má ledové štíty, tropický prales i žhavé pouště. Pompézní paláce, přepychové vily i žebráky umírající na ulici. Indii lze buď milovat, nebo nenávidět! Láska však vítězí! Mezi dvěma extrémy – laska, nebo nenávist…?
Královské město plné buddhistických mnichů a koloniálních budov láká mnoho turistů, i přesto je ale jeho atmosféra stále jedinečná.
Pravidla malby určují posvátné knihy. Podle nich musí postavy jednotlivých božstev na thangkách mít předepsaný počet rukou, dány jsou jejich pózy, gesta i výrazy a symbolické předměty, které drží. Traduje se, že první thangku nakreslil sám Buddha.