Zorientujte se v nabídce cestovních kanceláří a vyberte si díky našim radám ten nejlepší zájezd přesně podle představ.
Severní Makedonie učaruje kdekomu. Je to opomíjená balkánská kráska, kde nikdo nespěchá, nic není problém, víno je dobré a lidé milí. Cílem naší bajkové výpravy je poznání nejzajímavějších přírodních i historických památek a hor ze sedla kola.
Díky luxusním resortům, krásným plážím a historickým památkám je Turecko oblíbeným místem pro letní dovolenou. Srpnem tady ale léto nekončí a k moři se můžete vydat i na podzim. V tomto článku vám doporučíme ty nejlepší místa pro vaši dovolenou.
Ázerbájdžán je nejméně známou z kavkazských zemí, o to více ale dokáže návštěvníky překvapit a nadchnout.
Hory, pastevecké stezky na pobřeží, ospalý albánský venkov, i opravdu rušná města. Taková je Albánská odysea.
Egyptská letoviska Hurghada a Marsa Alam by se dala přirovnat ke dvojčatům, ale dvouvaječným. Společné mají stabilní celoročně teplé a slunné klima i křišťálově čistou vodu Rudého moře s korálovým podložím a bohatým, pestrobarevným životem. Rozdíly mezi oběma místy jsou nicméně patrné. V některých ohledech jde o téměř protiklady, v jiných o pouhé nuance.
Maroko vás uchvátí jedinečnou kombinací rozmanité a krásné přírody i bohatého kulturního dědictví. Kde jinde můžete vidět moře, oceán, čtyřtisícové hory, mnoho druhů pouští od písečných přesypů po kamenité hamady, dobře dochované antické památky, jedinečnou berberskou architekturu v podobě kaseb a ksarů, bohatou architekturu maurskou i „moderní“ art deco.
Nejjižnější region pevninské Itálie není tak turisticky exponovaný jako třeba Toskánsko, Benátsko nebo riviéra kolem letoviska Amalfi. Přitom Kalábrie, špička pomyslné italské boty, nabízí návštěvníkům ideální podmínky.
Největší španělský ostrov Mallorca se pyšní nejen nádhernými plážemi s jemným světlým pískem a tyrkysově modrým mořem jedinečné čistoty, ale i skvělými podmínkami pro pěší horskou turistiku a cykloturistiku v kulisách cypřišových či borovicových hájů, které lahodí oku i nosu. Na své si přijdou též cestovatelé se zájmem o historii a lokální kulturu, kterou ztělesňují rušné trhy ve zdejších malebných městečkách a vesnicích.
Tureckou středomořskou riviéru zosobňuje obrovské množství špičkových hotelových rezortů, jež jsou cenově dostupné i pro průměrně vydělávající Čechy. Rozsáhlá pobřežní oblast země rozkročené mezi Východem a Západem je ale v mnoha ohledech unikátní a její bohatství dalece převyšuje hodnotu čistého a po většinu roku příjemně teplého moře. K onomu bohatství patří mimo jiné impozantní pohoří Taurus, které se zdvihá přímo od moře, početné památky včetně zachovalých antických staveb a další civilizační i přírodní skvosty v čele se slavným Pamukkale.
Neradi byste si odpustili rodinnou dovolenou u moře, ale nechcete se trmácet příliš daleko ani nadmíru vyčerpat rozpočet? Pak právě Bulharsko může být dobrou volbou. Jihobalkánská země vyniká v rámci EU nízkou cenovou hladinou, příjemnými širokými plážemi se zlatavým pískem a čistým mořem, vynikající kuchyní i velkým množstvím přírodních krás a památek, za nimiž můžete vyrazit z hotelu na pobřeží. Místní resorty navíc procházejí rychlou modernizací. Za zmínku stojí i dobré dopravní spojení – u Černého moře můžete být z Prahy po dvouhodinovém přímém letu.
Komunismus ani kapitalismus v Bulharsku dosud nezlikvidovaly tradiční malovýrobu. Platí to o řemeslných dílnách, ve kterých vznikají ručně tkané vlněné koberce a deky, keramika nebo výrobky ze dřeva. Produkty z těchto manufaktur jsou ideální suvenýry a dárky, které v Bulharsku seženete za příznivé ceny. Také bulharské potraviny z velké části dodnes vznikají neprůmyslově, „po staru“ a mají tak jaksi přirozenou biokvalitu.
Dovolená v Bulharsku patrně u většiny Čechů evokuje pohodu na dlouhých plážích s pozvolným vstupem do moře. Turistický ruch se ale v této jihobalkánské zemi rychle rozvíjí a návštěvníkům tak dnes Bulharsko nabízí bohatou plejádu aktivit.
Ostrov Kefalonie patří ke klidnějším destinacím. Cestovní kanceláře sem dlouho pořádaly pouze jednodenní výlety, ani dnes se tu hotely „nemačkají“ jeden na druhý. Jezdí do nich hlavně ten, kdo chce prožít klidnou dovolenou, daleko od přeplněných pláží. I na těch nejrušnějších, které se nacházejí v letoviscích Skala a Lassi, není prozatím žádný velký nával. Kefalonie je největší z Jónských ostrovů a každému, kdo sem zavítá, má rozhodně co nabídnout.
Prokletije, pohoří na hranici mezi Černou Horou a Albánií, patří k nejvyšším a nejdivočejším částem Dinárských Alp. Prokletije je také známé jako Albánské Alpy nebo Prokleté hory, protože jejich drsný terén a divoká zvěř od pradávna vzbuzovaly strach a úctu u místních obyvatel.
Dolomity jsou horské pásmo na severovýchodě Itálie, které se pyšní nejen nádhernou přírodou, ale také bohatou historií a kulturou. Tato část Alp je od roku 2009 zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO pro svou geologickou a krajinářskou hodnotu.