Jako předvoj francouzských kolonizátorů se do Afriky vydal cestovatel Giraud a doplnil tam některá nějasná místa na mapách.
Mnoho lidí se pokoušelo projít Austrálii tam, kde ještě nikdo nebyl. I když cesta přes pouště byla nesnadná, výprav vyráželo mnoho. Některé vedl právě Ernest Giles.
Významná expedice, která napomohla k lepšímu poznání Antarktidy, měla mezinárodní účast. Její velení dostal za úkol Nor Giaever.
Původně byl Ital Gessi zaměstnán v armádě, pod níž také podnikl své cesty k Albertovu jezeru, hornímu toku Nilu či do Etiopie.
Pokus o dosažení jižního magnetického pólu byl sice nedokončen, ale i přesto výprava Belgičana Goméryho přinesla velké objevy.
Značnou část studených severích oblastí Ruska prozkoumal polárník Gedenštrom. V některých poznámkách se sice mýlil, nicméně byly i tak jeho výpravy velkým přínosem.
I do Ameriky se vydávali misionáři, aby zde šířili křesťanství. Jedním z nich byl i Španěl Garcés, který procestoval velkou část kontinentu a mezi domorodci našel svou smrt.
J. Smith byl nadšeným organizátorem vznikající virginské osady. Během jeho života v Americe padl do zajetí Indiánů, z kterého se mu porařilo utéct. Po návratu zpět do Anglie napsal několik knih o jeho putování.
Již tento víkend 26. a 27. listopadu se tradičně koná v Praze Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA, letos už 17. ročník!
F.I. Sojmonov byl carevnou vyslán do vyhnanství na Sibiř, kde se na truc usídlil i přes pozdější milost. Díky tomuto rozhodnutí se stal důležitým průzkumníkem v oblasti Sibiře a sibiřských toků.
Organizátor námořního spojení mezi poloostrovem a přístavem v Ochotsku. K. Sokolov byl jedním z mnoha ruských badatelů, kteří si snažili podrobit Kamčatku.
Španělský námořník, který se snažil najít tolik významný průliv spojující Atlantik s Pacifikem byl při svém objevování zabit tamními domorodci.
Po Lajce se do vesmíru podíval mladý Rus s nezapomenutelným jménem Gagarin. Aby mohl jako první obletět zemi, a to ne v letadle, musel projít tvrdými, zdlouhavými a náročnými testy.
Polárník Fuchs se vyznamenal zejména jako vůdce výpravy, která v roce 1958 dokončila cestu napříč celou Antarktidou.
Po stopách bájné země Ciboli se vydal dobyvatel H. de Soto. V průběhu jeho bádání musel se svou výpravou překonat plno nesnází, stejně tak i tvrdý odpor místních obyvatel. Expedice se mu ale stala osudnou a jeho výprava ho pochovala u řeky Mississippi.