Celých pět let strávil Francouz Grandidier na ostrově Madagaskar. Zabýval se místními obyvateli, faunou, flórou i geografií. Díky němu dnes známe vnitrozemí ostrova opravdu podrobně.
Dánové se obávali Angličanů v oblasti Grónska, a proto vypravili na ostrov i svou výpravu. Jejím velením byl pověřen námořní důstojník W. A. Grrah.
Za neuvěřitelných dvanáct měsíců prošel Němec Götzen napříč africkým kontinentem. Přinesl spoustu nových poznámek z oblasti rozvodí dvou velkých řek, Nilu a Konga.
Dvě cesty kolem světa podnikl ruský mořeplavec Golovnin. Ta první byla ovšem méně vydařená kvůli dvojímu zajetí, nejprve Brity a později Japonci.
Žijící legenda české cestopisné literatury Miloslav Stingl detailně popisuje tajemný fenomén rajské Polynésie: lidojedství.
4. ročník africko-latinsko-orientálních vánočních trhů se uskuteční 13. – 20.12.2011 v Naprstkově muzeu, Bétlemské nám. 1 – Praha1.
Zveme všechny zájemce nejen z Plzeňska na „Vostudovo povídání z cest po Africe – nic není jen černo-bílé“…. Šťěpán Postula vám bude vyprávět nejen o Kongu v pondělí 28. listopadu od 19 hodin v plzeňském divadle Pod lampou.
Ruy de Sequiera byl významným evropským cestovatelem díky překročení rovníku. V Africe objevil Kamerunskou horu, ústí několika řek a prozkoumal pobřeží podél Guinejského zálivu.
Významným portugalským objevitelem byl Francisco Serrão, který objevil do té doby velmi hledané Moluky. Na svůj „objevitelský účet“ si však mohl připsat několik dalších indonéských ostrovů.
E.H. Shackletona lze označit za opravdového bojovníka. Po řadě neúspěšných pokusů o dobytí jižního pólu, kdy musel čelit se svými muži divokým polárním podmínkám se nevzdal. Bohužel Shackletonova expedice zaznamela úspěch teprve až po jeho smrti.
G.H. Schapenham byl další z mnoha evropských mořeplavců, kteří se snažili dobýt americký kontinent a získat z něj co nejvíce možného bohatství.
Mořeplavec a zároveň lodní lékař W.C. Schouten patřil ke skupině objevitelů, kteří se snažili dobýt bájnou Jižní zemi.
Významný portugalský kapitán Pero de Sintra se vyznamenal objevem afrického pepře, který začal úspěšně dovážet do Evropy.
Nové objevy ze severu Ruska přinášel obchodník Glotov. Pohyboval se na Aljašče, u Aleutských ostrovů či na Kamčatce.
Čtyři velké cesty podnikl po Jemenu český rodák Glaser. Později se dokonce zasloužil o samostatnou vědu věnující se této arabské zemi.