Domnělé nalezení zlata na severu Ameriky přineslo anglickému mořeplavci nejprve mnoho poct a bohatství. Až později se ukázalo, že kámen považovaný za drahý kov byl pouze pyrit. Frobisher si ale i přesto své místo na výsluní udržel.
M.A. Sousa byl prvním královským guvernérem v Brazílii, kde založil kolonie. Nejprve však musel vyhnat Franouze,kteří si dělali na Brazílii taktéž nárok.
Ruský diplomat sice nevyjednal obchodní styky s 4ínou, jak původně zamýšlel. Nicméně jeho zkoumání Zabajkalské oblasti přinesl Rusku mnohem větší přínos.
M. Spansberg pod ruskou vlajkou měl za úkol objevit novou cestu do Nového světa. Během patrání po této cestě stihl prozkoumat území Kamčatského poloostrova, japonského ostrova Honšú či zmapovat Kurilské ostrovy.
Průzkumník, který je spojován s objevem zdroje řeky Nilu a slavných afrických jezer. Díky své povaze se dostal na místa, o kterých se jiným cestovatelům mohlo jen zdát.
M.V. Staduchin byl zřejmě ten, kdo dal vzniknout legendě o rozsáhlém území v Severním ledovém oceáně.
Největším africkýcm cestovatelem pro Evropu a Spojené státy byl v tehdejší době H.M. Stanley. Z ubohého sirotka se stal úspěšný novinář a zpravodaj, který psal pro americké noviny. Díky svým zásluhám byl královnou povýšen do šlechtického stavu.
F. Starková byla vášnivou cestovatelkou muslimských zemí. Díky tomu se stala světově uznávanou odbornicí na problematiku v arabských zemích.
Svůj život zasvětil V. Stefansson severským polárním oblastem. Určitou dobu pobýval mezi eskymáky, od kterých získal mnoho zkušeností, jak úspěšně přežít v těžkých arktických podmínkách. Své poznatky poté dokázal dále zužitkovat.
Spoustu poznatků o řece Amazonce získal český jezuita Fritz. Mýlil se ale v určení jejich pramenů. O opravu jeho údajů se o mnoho let později opět zaloužili Češi.
Svou cestou kolem světa přispěl mořeplavec Freycinet zejména k poznání zemského magnetismu. Později se stal guvernérem na ostrově Matinique.
Průzkumník vnitra brazilské divočiny pobýval řadu měsíců v prostředí Indiánů. Svůj výzkum K. von den Steinen soustředil hlavně na řeku Xingú. O svém poznání publikoval několik knih, stal se váženým univerzitním profesorem a později i ředitelem Etnografického muzea.
O poznání vnitrozemí Ameriky se výrazným způsobem zasloužil Američan Fremont. Pracoval pro železnici, účastnil se války s Mexikem a později působil i jako politik.
Přesvědčený jezuita se snažil rozšířit katolickou víru na území Indie, Japonska či Číny. V Asii ale nakonec našel nejen nové věřící, ale i svou smrt.
Slavná výprava sira Franlina se snažila najít severní cestu nad Amerikou. Obě lodi se ale ztratily v ledové krajině a ještě mnoho let poté jej hledaly velké záchranné výpravy. Dodnes není úplně jasné, jak všichni námořníci velké expedice skončili.