V olomoucké literárně-filozofické revue ALUZE (roč. 11, 2008, č. 3) vychází rozhovor s afrikanistou a členem předsednictva SPA dr. Otakarem Hulcem a povídka jihoafrického prozaika a politika Alana Patona (1903-1988) „Sponono“.
Většina věcí na světě má svůj řád, a to je rozhodně dobře! Ránem začíná den a večer přichází noc, pravý úhel má 90° a země JE kulatá. Do Benátek se jezdí za gondolami, do Paříže za Eifelkou a na Seychely do daňového ráje. Do jižní Afriky se jezdí především za zvířaty.
Černá Gambie je zemí plnou tropických přírodních krás, rozesmátých dětí, které se k vám hrnou a křičí „tuaaab!“, i baobabů, k nimž se však přes hustý porost kamera jen těžko dostane. Pojďte s námi objevit to nejhezčí, co Gambie nabízí.
Himbové jsou etnikum žijící na severu země. Jejich největším současným problémem je alkohol, který se stal hlavním aspektem většiny činností. Expediční fond podpořil výzkum v oblasti a přináší vám postřehy z každodenního života těchto lidí.
Hřeben Velké Fatry je bezesporu jedním z nejpopulárnějších horských terénu na Slovensku. Přechod hlavního hřebene, především pak tzv. liptovské větve hřebene je celoročně, tedy i v zimním období, zárukou hodnotného výkonu a dalekých výhledů přes celé Slovensko. Ale Velká Fatra to není jen hřeben. To je hned několik úžasných vrcholů, ležících mimo výseč hlavního hřebene. Především na revúcké, tedy západní straně pohoří najdeme pár lokalit, které nám svou krásnou osamělostí, barokně košatou skalní výzdobou a vynikajícími rozhledy dozajista vyrazí dech.
Na třicet tisíc ostrovů, skalnatých ostrůvků a útesů obklopuje v okruhu 80 kilometrů hlavní město Švédska a tvoří souostroví, které Švédové nazývají „Skärgården“. Souostroví se svými půvaby řadí mezi nejzajímavější přírodní útvary Evropy.
Pod hrozbou střelby byli nuceni odevzdat opilým banditům vše! Později je obtěžovali sami policisté. Čtěte unikátní výpověď jednoho z členů přepadené expedice.
Tak jsme si takhle někdy od začátku jara s Davidem říkali, že by jsme hodili očko kamsi do Polska, Litvy, no prostě jen tak na pět dní se kouknout na kousek Pobaltí.
Dovolte abych Vám představil Kosovo, tak jak na mě působilo během našeho týdenního pobytu v létě 2008. A pokud Vás tyto postřehy zaujmou a budete si chtít přečíst víc a zároveň se podívat na další fotografie můžete tak učinit na mých webových stránkách http://www.matul.info. Příjemnou zábavu.
Severní cesta do Santiaga není tak známá, ani tak stará a mystická jako tradiční Camino France, ale provede vás nádhernou krajinou podél pobřeží. Budete tu se svou poutí úplně sami. Jen vy, příroda a nebe nad vámi.
Putování obytného auta s pohonem na ekologicky šetrný rostlinný olej je podpořeno Expedičním fondem. Cílem „Eko cest“ se stalo poznávání různých zemí, kultur, lidí a snaha informovat o vlivech naší civilizace na životní prostředí.
Jak žije současný litunga? Otevírá Zambii zahraničním investorům, popíjí pivo a telefonuje necenzurovaným mobilním telefonem. Čtetě pokračování z výzkumu podpořeného Expedičním Fondem.
Dobrodružství v Zambii podpořené Expedičním fondem pokračuje. Odjíždí jediný spoj do královského městečka.. Jak to vlastně vypadá s litungou a pečlivě střeženými tradicemi?
Když se řekne Mauricius, každý si představí nádherné bílé pláže, korály a barevné rybky. Pak také drahé resorty all inclusive s náročnou klientelou. Avšak Mauricius je možno „objevit“ i jinak a celkem lacino.
Při pobytu v přírodě nebo při cestování bychom nikdy neměli pít surovou neupravenou vodu z horských potoků, pramenů nebo obecních studen. Alternativou ke kupované balené vodě je filtrace nebo chemické čištění. V exotických zemích je doporučeníhodné tímto způsobem upravovat i vodu z veřejného vodovodu