„Tak nějak jsme chtěli následovat jeho kroky, ale přibouchly se za ním dveře a auto odjelo…“Svěží vzduch jakékoli exotiky je pro mnohé lidi vždy lákavý a tak se chci v tomto příspěvku podělit o své nevšední zážitky z afrických ostrovů, které jsem navštívil trochu jinak, než pobytem v jednom z nových luxusních hotelů poblíž dlouhých pláží jinak pustého ostrova Sal, který je zde pro turisty nejběžnějším cílem.
Pro většinu lidí je Maďarsko jen Balaton, lázně a hlavně širá rovina. Jenže ona to není tak docela pravda.
Podle fotografa Petra Slavíka je Afrika kontinentem, který svádí nepoznaným. Jakmile poprvé vstoupíte, musíte se stále vracet. V jeho fotoreportáži nahédneme do africké divočiny, poznáme její faunu zcela zblízka a jistě se do ní také zamilujeme.
Druhá nejdelší jeskyně Slovinska má pokračování. Prokázala to speleologická expedice podpořená Expedičním fondem.
Válka trvá na východě Demokratické republiky Kongo už přes deset let. Za tu dobu zde bylo znásilněno na 200 000 žen a dětí. Už několikátá generace nezná nic jiného než násilí. Ve vesnici Miowe přišlo své příběhy vyprávět na 40 žen.
Šesté kolo Expedičního fondu přináší další množství cestovatelských a výzkumných nápadů. Zajímá Vás, kam přihlášené expedice směřují? Zalíbí se vám některá natolik, abyste ji dali svůj hlas?
Díky studijnímu programu Erasmus jsem měl možnost studovat jeden akademický rok na vysoké škole v Seville. Můj pobyt zde se již pomalu chýlí ke konci a mne napadlo shrnout některé mé zážitky a postřehy z tohoto svérázného koutu Španělska.
Tokelau je souostroví v Polynésii, které se zdá být rájem na zemi. Kniha Anke Richterové nabízí nahlédnutí do tradičního života domorodců, jejichž civilizace je díky důsledkům globálního oteplování ve velkém ohrožení.
V okolí města Van ve východním Turecku se nachází nejen mnoho přírodních krás, ale i nemálo pozoruhodných historických památek. Dobře známý je nedávno pečlivě zrekonstruovaný arménský kostel Sv. Kříže na ostrůvku Achtamar a populární atrakcí jsou také rozvaliny významného urartského sídliště Čavuštepe.
Až na druhý pohled je Brusel pulsujícím místem, které oplývá životem. Hlavní město Belgického království a zároveň jedno z politických center Evropské Unie i NATO tvoří s jedním milionem obyvatel zajímavou mozaiku kulturní Evropy.
S problémem nelegálních odstřelů divokých zvířat se ochranáři nepotýkají jen v mimoevropských zemích. V období podzimního tahu ptáků se na jižní straně Kypru dějí věci, nad nimiž zůstává lidský rozum stát.
Tádžikistán, to je země horami spoutaná. Zde v srdci Asie leží zapomenuté Fanské hory – pohoří tisíců smaragdových jezer, zeravových hájů, trhlinami rozervaných ledovců. Vítejte u další výtečné fotoreportáže Romana Janusze.
Severní Irsko – země turisticky poněkud opomíjená s poměrně chudou přírodou, která přesto může nabídnout hodně zajímavých míst.
Jak se může stát, že kopulí kostela prolétne bomba, která nevybuchne? Že by zázrak? Není však první ani poslední záhadou Malty, která stále láká milovníky architektury a příjemné atmosféry městských uliček.
„Viděl jsem Niagáry, Viktoriny i Iguazů, ale toto jsem v životě neviděl!“ svěřuje se modrooký švihák z Německa, ukazuje nám na cestu a dál už jen němě zírá do dálav africké buše… V zeměpise nám něco zatajili? Pojďme se na ten angolský zázrak podívat.