Výprava podpořená Expedičním Fondem zavítala na altajské území Ukok Quiet Zone, přírodní rezevace vyhlášené UNESCO. Jejím cílem bylo zdokumentování biotopu levharta sněžného. Zajímavé je však i kulturní dědictví tohoto tajemného místa.
Rozpálené teploměry i hudba Michaela Jacksona … a spousty dalších rozporných pocitů, které člověk může zažívat, pokud je nablízku naštěstí. O zemětřesení na Haiti vypráví dobrovolník společnosti Člověk v tísni.
Je rozvojová „pomoc“ opravdu prospěšná? Jak se s ní musí vypořádat domorodé kmeny? Odpověd můžete nalézt v knize Tomáše Ryšky Svět bílého boha.
Tajemství pouště, Amerika inkognita, Duhová Afrika …. tyto tajuplné názvy ukrývají fotografická pásma umělecké dvojice Kateřina a Miloš Motani. Pojďme se jich zeptat, jak se jim na americkém a africkém kontinentu fotilo.
Nadechněte se a řekněte „långfärdsskridskor“, nadechněte se ještě jednou a zkuste říct rychleji a víc nahlas „långfärdsskridskor åkning“. Jestli se vám tohle podařilo, právě jste švédsky řekli „brusle na dlouhé vzdálenosti a ježdění na nich“ a zbytek bude už hračka.
Západoafrické Mali je skvost rozprostřený mezi písečnou saharou a zelení, kterým se jako had vlní mystická řeka Niger. Hlavním lákadlem jsou hliněné vesnice a města, festival Tuaregů u Timbuktu a země Dogonů.
Co stojí v pozadí výtečného expedičního filmu Hliněná řeka nebo dokumentu Slzy Konga? Jak se natáčí ve sféře morálního rozvratu, v prostředí znásilněných a společností vyvržených žen? To vše nám poví Petr Kašpar, autor obou filmů.
Panama je známá především jako nejstrategičtější místo světa díky Panamskému průplavu. V žádné ze středoamerických zemí však nenajdete takovou koncentraci divokosti na tak malé ploše.
Krásná krajina, svérázní obyvatelé, neuvěřitelné rozpory. Naše putování stopem do Vladivostoku s Kateřinou Mandulovou pokračuje.
Náš nejúspěšnější himalájský horolezec Radek Jaroš se s námi v rozhovoru podělí o zkušenosti z natáčení v osmi tisícových výškách. Jeho film o expedici na Dhaulagiri a Makalu můžete shlédnout na festivale Expediční Kamera ve více než 50 městech ČR.
Cesta z Třebíče do Vladivostoku pozvolna ubíhá, řidiči se mění a s nimi i jejich životní příběhy. Kostelíky s mešitami střídají blátivá náměstí jako světlo tmu, a my přitom poznáváme nedozírné Rusko – v dobrém i ve zlém.
Kniha Milana Duse Josef Vágner ( 2006 ) s podtitulkem „Český lesník v Africe“ mapuje kompletně životopisnou éru vědce, spisovatele, lovce a především zakladatele východočeské ZOO ve Dvoře Králové nad Labem ing. Josefa Antonína Vágnera, CSc.
Odpradávna žili Tuvinci, kteří patří k jihosibiřským národům, kočovným způsobem života, v jurtách. Podobně jako jejich sousedé v Mongolsku. Teprve s příchodem Rusů si začali stavět dřevěné domky. Své kulturní tradice si však uchovali dodnes.