Popularita adopcí stále stoupá, ze smysluplného činu se radujeme nejen pod vánočním stromečkem. Přesto je stále okolo adopce spousty otazníků. Co tato humanitární pomoc přináší, nám odpoví koordinátorka projektu v Guineji.
Znovu a znovu se musíme ptát: Proč nás cestování tolik uchvátilo? Pro všechny čtenáře přinášíme několik úvah fanoušků facebooku Hedvábné Stezky.
Mlžné přítmí hustého deštného pralesa je ideálním místem pro život. Mnoho cestovatelů navštěvuje tato nedostupná místa naší planety, aby poznali kulturu lidí žijících v nedotčené přírodě. Tentokrát se díky podpoře Expedičního Fondu vydáme zkoumat život sám.
Ostrov Sachalin má svoji zlatou dobu za sebou. Opuštěné doly a továrny se pomalu rozpadají, obyvatelé odcházejí zpět na pevninu. Nakonec nezbyde po sovětské éře víc než po té japonské. Tedy kromě lásky k vodce a stále nedotčené severské přírodě.
Dalším státním útvarem, který jsme navštívili, je samostatná federace Svatý Kryštof a Nevis. Ač se jedná o nezávislý stát, formální hlavou je britská královna, tudíž federace je konstituční monarchií.
Ve čtvrtek 8.4. 2010 se do České republiky vrátili účastníci expedice NAMAK 2010. Geologicko-speleologický projekt NAMAK se dlouhodobě věnuje výzkumu solných pňů a solného krasu v Íránu. Jak dopadla letošní výprava?
Tříměsíční stáž v Lagosu, Nigérii, během minulého roku, mne neuvěřitelně naučila. Vzala určité iluze a naopak posunula mé vědomosti a možnosti dál. Jaké je to pracovat v Lagosu? Být stážistkou pro místní neziskovou organizaci? V čem je to stejné a přeci jiné než tady u nás v České republice? Je rozvojová spolupráce efektivní? A jaké jsou její cíle?
Ležel jsem v mapách a průvodcích jako obvykle, až mě to konečně trklo! SURINAM, země dvakrát větší než Česká republika, ve které nežije ani 500 000 lidí a z nich 90% na pobřeží.
Etosha v jazyce Sanů znamená „Velké bílé místo“. Kdysi jezero je teď jen obrovskou pánví, jejíž jílovité dno pokrývá třpytivě bílý písek.
Turecký Kačkar nabízí množství příležitostí pro horskou turistiku. Pětice českých kajakářů se však do hor vydává, aby je prozkoumali a zmapovali vodácky. Na poslední přípravy se ptáme Petra Čivného.
Mapy. Nikdo z nás se bez nich neobejde, ať už při toulání v Bílých Karpatech, nebo na výpravě ke Korowajům. Kromě toho, že nás mapy dovedou ke kýženému cíli, jsou občas i zajímavými a efektními výtvarnými díly.
Sluníčko pomalu zapadá za řeku Tigris a zlatí jedno z nejkrásnějších míst tureckého Kurdistánu. Scházíme z mohutné citadely po staletí shlížející na pouštní hory i životadárnou řeku. Pod skalou se krčí městečko Hasankeyf … tedy zatím.
Sarajevo je hlavním městem státu, který má dnes už nezaslouženě negativní punc válečné země. Bosna a Hercegovina se už ale dávno snaží napravit škody konfliktem způsobené a Sarajevo má sloužit coby výkladní skříň. Lidé chtějí na smutnou minulost zapomenout, zatímco prodejci starých plynových masek na tureckém trhu v centru se na ní snaží vydělat.
Některá cestovatelská promítání vás unáší do dané země nejen skrze krásné fotky, ale také prostřednictvím jejich spojení s hudbou a pohybem. Tak dokáží vyjádřit nejen fakta, ale i specifickou atmosféru daleké země. O tvorbě diashow si popovídáme s Martinem Loewem.
Pygmejové okouzlují mnohého antropologa i dobrodruha. Kdo by si nepřál nahlédnout do života pravěké společnosti? Dnes se však už Pygmejové nevěnují jen sběru a lovu, ale i boji proti invazi těžařských a turistických firem.