26. dubna 2016 uplyne 30 let od katastrofy v Černobylu. Očité svědectví z míst těsně u Černobylské elektrárny, o tom, že v oblasti není obří kráter a pustá krajina zničená radiací, o post-apokaliptické atmosféře opuštěných měst, o bující přírodě a naprosto nevšedních zážitcích je fotoreportáž z uzavřené zóny kolem Černobylu.
Bosna a Hercegovina bývá v rámci Balkánu lehce přehlížená. Přestože takřka nenabízí prosluněná přímořská letoviska, zájem návštěvníků rozhodně upoutá doslova panenskou krajinou a také nesmírně zajímavou historií, která utvářela současný multikulturní ráz země. Přinášíme desítku míst, která rozhodně nesmíte vynechat při návštěvě tohoto zdánlivě nenápadného balkánského pokladu!
Při rozpadu Jugoslávie na Makedonii bohužel nezbyl ani kousek mořského pobřeží. Tento nedostatek si však místní bohatě vynahrazují u Ohridského jezera, které je s rozlohou téměř 350 kilometrů čtverečních druhé největší na Balkáně. Leží v jižní části země na hranici s Albánií a lze jej směle označit za jakýsi makedonský Balaton nebo dokonce makedonské moře. Poměrně členité pobřeží jezera lemují jednak historická místa v čele se středověkým městem Ohrid, jednak krásná příroda a především pak rekreační střediska.
Národní park Store Mosse se rozkládá na ploše 78,5 čtverečních kilometrů a je tím pádem považován za největší rašeliniště jižního Švédska. Příroda je tu velmi různorodá, i na krátkých okruzích objevíte pestrost místní flóry i fauny s ohromujícím množstvím druhů mechů, lišejníků, ptáků a lesní zvěře.
Švédové jsou od malička vedeni ke zdravému životnímu stylu. Z důvodu zvýšení onemocnění související právě se životním stylem, jako jsou obezita, diabetes typu 2 nebo kardiovaskulární onemocnění jsou i učební pomůcky navrženy tak, aby zvyšovaly povědomí o zdravé výživě už od mladého věku. Snad nenajdete Švéda, který by neměl v paměti zarytý obrázek s tzv. Tallriksmodellen (model talíře), který ukazuje podíl zeleniny, sacharidů a bílkovin, který by měl obsahovat každý vyvážený oběd, či večeře.
Jämtland s hlavním městem Östersund je populární turistickou oblastí ležící ve středním Švédsku. Zejména západní hornatá část této provincie je protkána sítí více či méně náročných tras, které lákají v letních měsících milovníky pěší turistiky. V zimní sezóně se do zdejšího známého střediska, městečka Åre, sjíždějí milovníci zimních sportů z celé země a v době konání Světového poháru také nespočet fanoušků alpského lyžování.
Jak avantgardní umělci Maasai Mbili malují noviny pro lidi, co neumí číst? Umí místní bylinkář Lazarus opravdu namíchat nápoj lásky? Jak si vytvořit ledničku tam, kde není elektřina? Najde se nový keňský Rocky mezi dětmi v místním boxerském klubu? A co je to létající záchod? Na tyto otázky odpoví tvůrci filmu, jež spustili crowdfundigovou kampaň „Staň se producentem filmu z Afriky!“ na serveru Hithit.com.
Miluji cyklistiku v Černé Hoře. Chcete vědět proč? Až neskutečně krásná krajina, přátelští lidé, snadná domluva, hustá síť cest vhodných pro MTB, služby pro turisty ve větších obcích a rozumné ceny – stačí?
Srí Lanka je oblíbenou destinací pro delší i krátké dovolené. Během dvou týdnů tento ostrov procestovala také jedna ze zakladatelů webu Hedvábná stezka, Petra Greifová. Hned po jejím návratu jsme se zeptali na zážitky a dojmy ze Srí Lanky, které Vám nyní přinášíme v malém rozhovoru.
Když jsem se v květnu 2012 přestěhovala do Švédska a začala přemýšlet o tom, kam v létě na dovolenou, začala jsem se ptát švédských kamarádů a kolegů, co by doporučili. Tipů bylo hodně, ale jeden se opakoval, a to právě ostrov Gotland. Švédové o něm mluvili jako o švédském ráji.
O tom že cestovanie nie je vždy med lízať vie svoje slovenský dobrodruh Karol Voltemár, ktorý prešiel na svojom bicykli už 56 tisíc km a navštívil spolu 43 krajín. Jeho unikátna dobrodružná cesta ho zaviedla do pohoria Andy v Peru, kde sa práve nachádza.
Objevte ztracený svět domorodého národa aleutských kajakářů, tradičních lovců velryb u pobřeží Aljašky, v připravované knize české legendy seakajakingu Stanislava Chládka. Vydání knihy můžete podpořit v crowdfoundingové kampani na serveru penezdroj.cz.
Z městečka Kotor pokračuje naše cesta směrem do pohoří Lovčen. Vyrazit hned po obědě bylo docela odvážné. Čekají nás totiž asi tři hodiny stoupání na slunci. Cesta se točí v mnoha serpentinách, které už po půlhodině přestáváme počítat. Námahu ale vynahrazují nádherné výhledy, které se mění za každou další zatáčkou.
Při putování na kolech v Černé Hoře jsme se chtěli podívat i ke Skadarskému jezeru. Poprvé jeho hladinu a okolní hory vidíme až při klesání do města Virpazar. Cestou od moře je totiž potřeba překonat vysoký hřbet hor, což zabere několik hodin.
Vydejte se s námi na toulání se rozkvetlými loukami a skalnatými partiemi černohorských národních parků Durmitor a Biogradska Gora a nevelkého pohoří Komovi. Černá Hora je malým velmi hornatým státem v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Celé černohorské území řadíme k tzv. dinárské horské soustavě nebo chcete-li k tzv. Dinárským horám.