Spletité uličky, cinkání žluté tramvaje číslo 28, teskné písně fado, zápach ryb a pokřikování místních z otevřených balkonů. To všechno můžete zažít a cítit v nejstarší čtvrti Lisabonu – Alfamě. Táhne se od řeky Tejo až na kopec ke hradu Sao Jorge a rozhodně stojí za návštěvu!
Vojta s Mirkou se rozhodli splnit si svůj sen, trochu pošetřili, dali výpověď v práci a vyrazili na svých motorkách vstříc novým dobrodružstvím na cestu kolem světa. Přečtěte si reportáž o tom, co všechno takové cestě předchází a co museli zařídit. Třeba se to bude hodit i vám.
Chcete zažít něco nového? Vytrhnout se z každodenního stereotypu, prostě udělat něco „šíleného“, na co celý život nezapomenete? Přihlaste se na letošní LOWCOST RACE! Cílem tohoto závodu je společně se svým parťákem posbírat co nejvíce z 25 checkpointů po celé Evropě a utratit při tom co nejméně peněz!
Ano, Thajsko je vážně plné turistů. Ale naprostá většina z nich sem jezdí právě kvůli tomu, že země má opravdu co nabídnout – například také možnost všem těm turistům uniknout a Thajsko si užít v naprosté samotě, kterou nenaruší ani davy lidí v podstatě kousek od vás.
Základy města byly položeny již kolem 5. století př. n. l. Stejně jako v dobách slávy Hedvábné stezky je i dnes Taškent městem s otevřenou náručí pro cestovatele ze všech koutů světa. Město, které několikrát změnilo své jméno, bylo dobito Čingischánem, zničeno zemětřesením a bylo dlouholetou součástí Sovětského Svazu, je dodnes místem stále nepoznamenaným masovým turismem.
Pohádky tisíce a jedné noci, mozaikové výzdoby monumentálních medres i do dálky se rozkládající roviny pouště Kyzylkum. To ihned napadne většinu cestovatelů, kteří přívětivý a romantický Uzbekistán už navštívili. Okolí přehrady Charvak vám ale nabídne ještě víc. Připravte se na poněkud jiný, hornatý a divoký Uzbekistán.
Letos v dubnu to bylo přesně 30 let od doby, kdy se v jaderné elektrárně Černobyl stala nehoda, která zapříčinila zamoření rozsáhlé oblasti vysoce radioaktivními látkami a ovlivnila život desítkám tisíc lidí. Muselo se evakuovat 80 tisícové město, kde bydleli zaměstnanci elektrárny, stovky malých vesnic v okolí a to jak na Ukrajině, tak na území dnešního Běloruska. O tom, jak takové území vypadá po třiceti letech a jak lidé z okolí elektrárny dnes žijí, se můžete přesvědčit na vlastní oči spolu se zájezdem, pořádaným jednou z mnoha cestovních agentur.
Pokud neznáte jméno fotografa Steva McCurryho, pak určitě budete znát jednu z jeho nejslavnějších fotografií – afghánskou dívku s pronikavýma očima. Reportážní fotograf, dokumentarista a dobrodruh už několik desítek let na svých fotografiích zachycuje příběhy obyčejných lidí, mizející tradice nebo i válečné konflikty a přírodní katastrofy.
Toužíte po netradičním výletě na území České republiky? V roce 2015 byla dokončena v jeskyních Moravského krasu expozice JESKYNĚ A LIDÉ, mapující vztah lidí a jeskyní, který trvá již desetitisíce let. Za tu dobu prošel mnoha podobami, od přirozeného využití jako úkrytu, místa rituálních obřadů, až po drancování přírodního bohatství těžbou sedimentů či přeměnou na vojenské objekty. Dnes naštěstí k nejznámějším způsobům využití patří zpřístupnění pro veřejnost, případně jako léčebný prostor pro speleoterapii.
Mirka se při práci snažila cestovat, kam si troufla. Lákaly ji ale větší dálky, jenomže pro samotnou holku to byl risk, do kterého nechtěla jít. Vojta si při vysoké přivydělával na lodi a pak naskočil jako IT inženýr do korporátního života. Každé léto sedl na motorku a někam se vydal. Omezoval ho ale počet dní dovolené v tom, aby jel někam fakt daleko po vlastní ose. A pak se ti dva náhodou potkali a nakonec z toho byla cesta kolem světa. Přečtěte si, jak to bylo:
Zajímáte se o čaj a čajovou kulturu? Chcete se naučit připravovat čaj jako profesionál, poznat tradiční i netradiční postupy a k tomu s dozvědět i jiné praktické informace? Zúčastněte se letní čajové školy od Meetea ve Střížovicích u Jindřichova Hradce!
Laponsko (sámsky Sápmi) je v povědomí českých turistů známé především svou téměř nedotčenou arktickou přírodou lákající jak svou divokostí, tak i klidem a tichem, které dnes jen tak nenaleznete. Za kulturními poznatky sem ale příliš turistů nejezdí. Kdo však do Sápmi přijede, zjistí, že zdejší kultura je při nejmenší stejně bohatá jako zdejší krajina.
Jihošvédský Helsingborg leží v kraji Skåne čtyři kilometry od dánských břehů a uchovává v sobě stopy historie sahající až do dob vikingských válek. Nejlépe si ho užijete, když vám při prohlídce bude nad hlavou svítit jihošvédské slunce a chladivý vzduch bude vonět mořem. Jihošvédský Helsingborg leží v kraji Skåne a díky fantasticky výhodné poloze u moře je jedním z nejstarších švédských měst. Leží čtyři kilometry od dánských břehů a uchovává v sobě stopy historie sahající až do dob keltských válek. Jihošvédský Helsingborg leží v kraji Skåne a díky fantasticky výhodné poloze u moře je jedním z nejstarších švédských měst. Leží čtyři kilometry od dánských břehů a uchovává v sobě stopy historie sahající až do dob keltských válek.
Národní park Skuleskogen je součástí švédského Vysokého pobřeží (Höga Kusten), které je jedinečné svou skalnatou krajinou vyvýšenou nad mořem s mnoha ostrůvky, které se pomalu ale jistě vynořují výše nad hladinu a jednou se zřejmě spojí s pevninskou částí. Celá oblast byla díky své nezaměnitelné kráse v roce 2000 zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO. A vážně stojí za to!
Dominika (neboli také Společenství Dominika) je ostrovní stát v souostroví Malých Antil v Karibiku. Díky sopečnému původu je jeho povrch velmi hornatý a vnitrozemí je pokryto tropickým deštným pralesem, ale na pobřeží narazíte i na pohádkově bílé a často opuštěné pláže. Letos na jaře Dominiku a sousední Guadeloupe procestovala i naše kolegyně Míša a hned po příjezdu jsme ji vyzpovídali.