Na světě už není mnoho míst, která si dodnes dokázala uchovat původní tvář. Souostroví Špicberky však mezi ně bezesporu patří a svoje krásy nabízí každému, kdo má dostatek všímavosti a trpělivosti.
Patnáct dnů a přes dvě stě kilometrů po řece Lucia nedotčeným a zcela neobydleným pralesem.
Kmen Kalachů se nachází v severní části Pákistánu, těsně na hranici s Afghánistánem. Ve třech údolích pohoří Hindukúš žije dnes kolem třitisíce potomků armády Alexanda Velikého.
Každý má nějaký sen. A někdy je ten sen trochu drsnější. Třeba projet Saharu náklaďákém. Ale stačí dvě dobrá autíčka, Růžena a Subarka, a sny se začnou plnit!
Městské bazary tisíců barev, vůní a chutí, pohostinní lidé, nebetyčné hory a ledovcová jezera zbarvená neuvěřitelnými odstíny. To je Tádžikistán – nejchudší, ale nejkrásnější země bývalého Sovětského svazu.
„A přivez nějakou známku,“ loučil se se mnou kamarád v narážce na nejznámější kus potištěného papíru se zoubkovaným okrajem – modrý Mauricius. Toho jsem nezahlédl ani koutkem oka. Zato jsem se podíval do oči (některých) Mauricijčanů a zamyslel se nad otrockou historií ostrova.
Kousek za hradbou skalnatého hřebene pohoří Dauladhar, který se zvedá z indického Panžábu, se ukrývá zapomenutý svět vysokohorského Himachal Pradeshe. Čas tu plyne pomalu, aby ukázal soužití lidí a hor.
„Alláh Akbar“ zní krajinou i lehce orientálními městy Balkánu s jakousi samozřejmostí. Aby ne! Mešity jsou tu doma pěkných pár staletí. Některé uchvacují svou nádherou už jen nevěřící, jiné jsou však dosud velmi živé.
Čím je Paco de Lucia ve flamencové kytaře, tím je Duquende ve zpěvu. Hudební partnerství obou mistrů začalo před 15 lety a trvá dodnes. Duquende vyniká v té nejhlubší esenci flamenca zvané cante jondo, tedy v „hlubokých písních“.
Církví byl poslán do Indie a poté na misi do Etiopie. V Africe žil skoro dvacet let a mimo jiné záslužné objevy a poznatky nalezl prameny Nilu.
Země za polárním kruhem je plná divoké přírody, adrenalinu a zajímavých lidí. Bez pochyby je to velká exotika, kterou jsem si nemohl nechat ujít. Cílem cesty nebylo pouze poznávání tundry na konci Evropy, ale také jejich původních obyvatel – Sámů.
Etiopie nepoznala kolonialismus a díky tomu je hudební klenotnicí Afriky, což potvrzuje i nejstarší žijící legenda africké hudby, Mulatu Astatke. Tohoto uznávaného umělce si budete moci poslechnout v Praze.
Mořeplavec, zkoumající Kubu, vyvrátil domněnku, že jde o asijský poloostrov.
Malebné české vesnice v rumunském Banátu se rok od roku mění a vylidňují. Naději pro ně ale představují místní lidé. Ti se ještě nevzdali a bojují ze všech sil za zachování tohoto krásného a unikátního místa.
Hlavní město Polska znají – alespoň podle jména – všichni. Město povstalo z ruin 2. světové války jako bájný Fénix. Psát o Varšavě a nezmínit hrdinství jeho obyvatel je jako psát o Novém Městě Pražském a vynechat Karla IV.