Španělsko je svými mořskými plody proslavené. Slávka jedlá (Mytilus edulis) patří mezi běžně konzumované měkkýše. Mořské plody, dobrota, co? Víte ale, jak se slávka dostala z chovné farmy k vám na stůl? Ano, z chovné farmy, slávky se totiž normálně chovají.
Přes 22 000km, 700USD, 2 nelegální vstupy do země, jedny zavřené hranice, dvoje prošoupané trepky a nespočet zážitků. Moje letní dobrodružství. A rodina? Většinu času jsem sebou neměla ani mobil. Co oči nevidí, to srdce nebolí, ne?
V týdnu od 14. do 20. dubna 2014 jsme se vydali ve smíšené čtyřčlenné česko-švédské (Jan, Martina, Lenka a palič) daleko vysoko za polární kruh do Švédska. Naším cílem bylo pojezdit na skialpech v oblasti nejvyšší vrcholu Kebnekaise (2106 m).
Alhambra, palácový komplex se zahradami ohromující zdobnou architekturou dodnes dochovaných nádvoří a síní. Kus arabského světa na katolické půdě.
Španělé milují oslavy a jarní období jich nabízí hned několik. Krátce po velikonočních svátcích, které se přirozeně nesou ve vážném tónu na oslavu Vzkříšení Krista, přicházejí na řadu již mnohem veselejší květinové slavnosti.
Už je to pár let, co jsem se vydal na zkušenou do Pyrenejí, ale z této cesty mám dodnes hodně živé vzpomínky. Jednou z nich je Národní park Ordesa a výstup na vrchol Monte Perdido.
V odjezdový den během výletu Fantastický prašan a slunce v březnovém Pirinu byl v plánu pouze krátký relaxační výlet. Jako cíl byly zvoleny svahy a pláně z vrcholu Tsamomorilski chal (2681 m), na nějž vede do výšky přibližně 2500 metrů nefunkční sedačková lanovka. Slunce pálilo o sto šest už od rána.
Od 1. do 3. května 2014 jsme s kamarády vyrazili na skialpech do nové oblasti – 1200 metrů vysoký vrchol Sokoč. Z celé skupiny pouze jedna účastnice šla na sněžnicích s klasickými lyžemi na zádech, neboť zatím nemá skialpy. Doprovod nám tvořili naši tři psi.
Ráj odvážných skalních lezců i turistů hledajících adrenalin na rozbořené stezce Camino del Rey v hlubokém kaňonu řeky Guadalhorce. To je El Chorro, malinkatá vesnička ležící 50 kilometrů severozápadně od Malagy, v níž objevíte španělskou pohodu a vápencové skály.
Během týdenního skialpového a freeridového působení v Bulharsku – Fantastický prašan a slunce v březnovém Pirinu byl nejdelší výlet naplánován po freeridovém rozlyžování se v čerstvě napadnutých spoustách prašanu.
Když jsme se ve čtvrtek vrátili z Rily, už po našem ubytku koloval papír, na který se měli zapsat zájemci o další výšlap v pohoří Pirin na pátek 14. března 2014.
Stopování je úžasná věc, ale vyžaduje časovou svobodu. Dnes už se k němu uchyluji jen minimálně, protože na to prostě není čas. V jiném duchu byla však moje cesta před šesti lety do španělských Pyrenejí!
Místo plánované osmé hodiny ranní jsme vyrazili později a až kolem desáté hodiny jsme teprve vyráželi na pásech do kopce směrem na vrchol Srednia vrah (2531 m).
Přesvědčení, že na Jamajce každý kouří trávu, rychle zapomeňte. Seženete ji zde sice levně, ale místní ji dnes už přestávají milovat. Mnohem raději mají tanec plný sexu.
Cestování je na Jamajce jednoduchou a zábavnou záležitostí, i když se to na první pohled nemusí zdát. Důležité je zjistit si dopředu cenu a nenasednout do vozidla dříve, než si s řidičem domluvíte trasu a případné zastávky po cestě.