Zaměstnáni zouváním bot a odkládáním pokrývek hlavy, jak se na buddhistických svatých místech sluší, ani neregistrujeme, že stojíme přímo před Gal Viharou – nejkrásnějšími buddhistickými sochami na celé Srí Lance.
Dívám se mu do tváře a pozoruji, jak koutkem úst pomalu vypouští kouř z Cheerootu, který je tak typickým znamením pro každého muže v místním regionu. Cheeroot se v Barmě kouři místo cigaret a svým vzhledem se maličko podobá doutníku. I já dostávám pár kousků na ochutnání a při popotahování nespouštím oči z mého objektu…
Švédsko je bezesporu jednou z nejhezčích zemí v Evropě a většině lidí se při vyslovení jejího jména vybaví krásné národní parky, soustavy jezer, čistá příroda, která je díky nízkému osídlení velmi zachovalá, či velmi svérázná místní kultura. Švédsko je ovšem velmi populární zemí také pro mořský kajaking a své terény si zde najdou jak začátečníci, tak pokročilejší. Já jsem měl možnost navštívit jednu z lokalit určených spíše začátečníkům.
Jan Podaný se stal jedním z výherců tašky Caribee na HedvabnaStezka.cz. S cenou vyrazil na Slovensko, poznávat tamní historii na slovenské hrady.
Banátský festival není jen o české hudbě, ale také o krajanském setkání. Naši krajané, kteří před dvě stě lety odešli na Balkán, každým rokem předvádí turistům místní folklór a nejinak tomu bude i nyní. Letošní setkání však bude mít několik výrazných změn.
Jedu si to takhle odpočinout na babetě ke strejdovi Jeníkovi, vyšetřil jsem si hodinku na spánek, ten bodne. Při vstupu na dvorek vidím starého známého Reného a pár dalších lidí a před nimi višňovici, spánek asi nebude. Postupem času mi je jeden z nich čím dál víc povědomější..Liška! Toho bych na dvorku u strejdy Jeníka nečekal..co tu dělal?
Sierra Nevada zcela jiný svět skrývající se jen čtyřicet kilometrů od turistického pobřeží Costa del Sol. Vznešené ticho a klid, na který jen tak nezapomenete.
Bosna a Hercegovina skrývá spoustu zajímavých míst. Vydejte se s námi z Idbaru mimo civilizaci až na vrcholech Zelené Glavy.
Vybudovat zázemí pro dobrodruhy v údolí mezi nepojmenovanými dvoutisícovými vrcholy, vyznačit v albánské divočině sto třicet kilometrů turistických stezek nebo uspořádat festival – tak zní některé z plánů mladých dobrovolníků z Albánské výzvy, kteří jsou odhodlaní svými projekty zachránit vylidňující se vesnici Curraj Eperm.
Většina lidí považuje netopýry za tajemné tvory. Na vině je snad jejich noční život, spojený s téměř nadpřirozenou schopností dokonalé orientace ve tmě. Je však opravdu několik jejich vlastností, které je předurčují k přídomku tajemní. A právě o nich se můžete dočíst v knize Naši netopýři, kterou můžete vyhrát v soutěži.
Na centrálním pobřeží Baltu, mezi městy Łeba a Rowy, se v délce 30 km rozkládá jeden z velice zajímavých a atraktivních koutů polské přírody – Slowiński Park Narodowy.
Existuje spousta značených dálkových treků vedoucích přes krásná pohoří, jako třeba GR11 přes Pyreneje nebo PCT přes Severní Ameriku, ale žádný nevede přes celý Karpatský oblouk. Viktorka Hlaváčková se v rámci své dobrodružné výpravy Cesta tam, rozhodla přes Karpatský oblouk přejít pěšky a po svých se dostat až do Banátu.
Nevím, čím to je, ale je škoda, že je Polsko Čechy tak málo vyhledávanou destinací. Přitom kousek od hranic s Českou republikou se nachází tolik zajímavostí, které stojí za prozkoumání. Mezi mnoha národními parky jsou i krásná a historicky významná města. Nejvýznamnější a nejznámější z nich je asi Krakov. Ale i kolem Krakova je toho hodně k vidění.
Tentokrát vám odhalím skutečnou kubánskou mentalitu a popíši kubánské podnikání, které se začíná pomalu rozvíjet. Nebudu řešit skandály, ani politiku, protože každý cestovatel ví, že pokud cestuje, musí ctít pravidlo respektu, které se nadřazuje nad zákon dané země.
Kdysi gotická stavba, dnes už zřícenina z 13. století je místem v Jeseníkách, na které jezdí ti, kteří při výletech nemají rádi procesí a potrpí si na pěkné výhledy nebo lezci, jelikož se pod zříceninou nachází mohutná okrajová skála s výškou až 30 metrů.