A jsme zase ve finském Laponsku. Tentokrát kousek od ruských hranic v rozlehlé divočině, která svůj název Urho Kekkonen získala po slavném a oblíbeném finském prezidentovi. Toto místo se malinko liší od okolí. Nejsou to jen nekonečné lesy a lesy. Krajina tady působí drsněji a různoroději, mírně zvlněné kopce s nízkým porostem nám nabídnou i řadu krásných výhledů.
„Raft your pack or pack your raft” – to bylo a je heslo, které mě na novém sportovním trendu fascinovalo, a tak jsem se rozhodl zakoupit si novou hračku: Alpacka packraft – model Denali Lama. Zbývalo jen dát dohromady partu pro zamýšlený výlet do severní Skandinávie, konkrétně do Laponska.
Máte padesát metrů na to, abyste se rozběhli a odlepili od kraje útesu. Platí tu heslo „leť, nebo umři“. Nejdříve musíte několik hodin stoupat závějemi těžkého sněhu v třeskutém mrazu a pak letíte pár minut dolů. Před vámi se rozprostírá celá „země obrů“, tedy nekonečné bílé pustiny a hory východního Grónska. Pokud by vám ta dřina za pár minut euforie nestála, bratrům McCannovým rozhodně ano!
Jsme šestý den v horké Indii, trávíme čas v Dharamsale a čeká nás důležitá návštěva – u hlavy politické exilové moci, u tibetského exilového premiéra.
Ostrov, rozlohou přibližně stejně velký jako polovina ČR, disponuje celou řadou přírodních krás: od horských jezer, přes přírodní horké prameny až k útesům, které platí za jedny z nejkrásnějších ve východní Asii. Připravili jsme si pro vás TOP 7 Tipů, které byste rozhodně při návštěvě Taiwanu neměli vynechat.
Spousta lezení a možnost poměřit své síly čeká poslední zářijový pátek a sobotu děti i dospělé v lezeckém centru SmíchOFF v Praze. Trojici závodů doplní také prezentace novinek ve sportovním a lezeckém vybavení.
Pracuji na archeologické expedici Českého egyptologického ústavu v Usli, v severním Súdánu. Také díky tomu jsem měl tu příležitost zúčastnit se pravé súdánské svatby, pro našince něčeho naprosto nepředstavitelného.
Přestože za vznik podvýživy může hned několik faktorů, nelze proti ní účinně bojovat bez zlepšování výživy dětí i dospělých. A právě o to se od loňského září snaží Člověk v tísni spolu s partnerskou organizací z Alliance2015 Cesvi v jihosúdánské provincii Severní Bahr el GHazal v rámci projektu, který financuje Evropská unie.
Život bez snů, je jako nebe bez mraků. A proto jej považujeme za jedno velké a nádherné dobrodružství, umožňující poznání a ukojení našich snů. Na cestu za „Karpatským snem“ se vydal i Michal Podoba se Zuzanou Rohovskou.
Ivo “Fík” Dokoupil – cestovatel, fotograf, průvodce a pracovník organizace Člověk v tísni, ve které se mnoho let věnuje především asistenční pomoci Banátu a Podkarpatské Rusi. V současné době však Fíka nejvíce vytěžuje situace na východní Ukrajině, kam často vyráží s humanitárními konvoji a také zajišťoval převoz zraněných z Majdanu do České republiky. V rozhovoru se Fík rozpovídal o Banátu.
Další ledové ráno, jako všechna ostatní. Zimní i letní rána v Tibetu jsou chladná, s prvními paprsky slunce se ale začne vzduch ohřívat a po poledni jste v rozpálené výhni.
Jsme šestý den v horké Indii a čeká nás jeden z hlavních bodů pobytu v Dharamsale – centru tibetské politické moci. Návštěva parlamentu.
Nová kniha Romany Chalupové a Davida Najbrta Země snů: Zážitkář ze severní Indie. Fotografický cestopis zachycuje jejich dobrodružství severní Indií a to, jak na této cestě překonali vlastní předsudky, stereotypy a strachy.
Už měsíc máme českou hospodu ve Lhase. Čím méně pravděpodobně to zní, tím víc to je pravda. Zatím nemáme české pivo, čerpali jsme pro začátek z místních zdrojů, nejpitelnější pivo jsme sehnali německé.