Nejbarevnější pekingský chrám Yonghegong stojí poblíž a je nejznámějším chrámem tibetského buddhismu mimo Tibet. Původně se jednalo o rezidenci vladařů, a teprve roku 1744 byl přeměněn na lamaistický klášter pro mnichy z Tibetu a Mongolska.
Pokud přemýšlíte nad tím, co uvařit k nedělnímu obědu, nechte se inspirovat pestrou a velmi chutnou arabskou kuchyní. Pod pro nás prapodivnými názvy jako hummus, soosí nebo faláfel se skrývají opravdové lahůdky.
Cestovatelé se v Rusku dříve či později setkají s některými fenomény, které nám už dnes připadají zvláštní. Fronta je například jev, který z Ruska nezmizel ani při dnešním dobře zásobeném trhu. Naopak, někde si frontu přímo „pěstují“. A obyčejnému cestovateli nezbývá, než trpělivě čekat ve frontě a kroutit hlavou.
Vydali jsme se tedy k blízkému útesu a cestou jsme prošli místním hřbitovem, kde byly ohrádky kolem jednotlivých hrobů pestře natřené, takže působil docela vesele. Věk, ve kterém místní umírají, však byl hrozivě nízký, průměrně tak 50 let. Vyšplhali jsme na útes a obdivovali Bajkal.
Když se dneska vypravíte na Kapverdy, resp. na „turisticky nejatraktivnější“ Sal, uvidíte, jak v praxi vypadá přeměna obyčejného chudého ostrova na jedno velké letovisko „à la Kanáry“.
Ve třetí zprávě přímo z Majajsie nám Alena Žákovská a Milan Daněk představí přímého potomka náčelníka Gadora, který je zachycen na fotografii v knize Pavla Šebesty.
Celým rozhovorem se známým českým cestovatelem, vodákem a válečným reportérem probíhá jako červená nit téma změny. Jak se mění dnešní svět pro cestovatele a dobrodruhy? Jak se mění zobrazování i vedení válek či jaké změny právě probíhají v Rusku a na Balkáně?
Mnoho věřících i turistů přijíždí do Jeruzaléma, aby si připomněli poslední dny Ježíše Krista. Kdokoliv se zde může pustit na Cestu utrpení a zažít Jeruzalémský syndrom pod tíhou kříže. Jeruzalém je ale zároveň místem, kde jsou si muslimové, židé a křesťané nejblíž a nejdále zároveň.
Chystáte na prodloužený víkend pořádnou oslavu? Nebo jen malé posezení s přáteli u pivka? A co kdybychom vám nabídli pivo citrónové, třešňové, zázvorové nebo s panákem kvasinek? V pivním ráji v Belgii je to možné. Mají tam totiž na 400 druhů piv.
V historii tohoto malého ostrůvku uprostřed vod Tichého oceánu máme jasno v jediné věci: že existuje.
Vodenice, kanta nebo šišky. Tahle slova vyjadřují obyčejné věci a jsou česká, i když se to nezdá. Nebo možná lépe řečeno česko-banátská. Navíc kanta není to jediné, co vás v Banátu může překvapit.
Rumunský Banát je oblastí, kde si budete připadat jako na českém venkově. Tedy jako na českém venkově o pár desítek let dříve. Pojďme se společně s Liborem Michalcem podívat, jak vypadá všední život našich krajanů.
Tak Vás všechny po delší době zdravíme a omlouváme se za zpoždění. Jak jsme napsali minule, tak auto jsme nechali u policistů v bezpečí kasáren a pěšky jsme se vydali směr Vietnam. Odbavení proběhlo rychle a bez problémů a na vietnamské straně nás obklopil houf veksláků. Začali jsme si uvědomovat, že jsme v komunistické zemi díky vekslákům, rudým vlajkám a typickým symbolům komunistů.
Za pár dní vyrazí Milan Daněk a Alena Žákovská na výpravu po stopách Pavla Šebesty a také za lidmi z „doby bambusové“. Sledujte spolu s námi zprávy z jejich cesty.
Přinášíme další zprávy ze speleologické expedice Kačna Jama, která byla podpořena ve třetím kole Expedičního fondu.