V listopadu jsme podnikli cestu k jihoafrickému vodopádu Tugela, abychom ho zkusili přeměřit a zjistili, jestli opravdu může být nejvyšším vodopádem světa. Výšková kontroverze mezi Tugela Falls a Salto Angel je poměrně dobře známá.
Čeká nás pěkný výlet krásnými chřibskými lesy, v nichž jsou odpočinková místa ozdobena hezkými pracemi neznámého dřevosochaře. Potěšíme se výhledy z rozlehlého hradního areálu, další pěkné pohledy do kraje nabídne i zpáteční cesta.
Moldavsko, země známá pro své víno a ovoce. Stát s s nálepkou nejchudší země Evropy s vysokou mírou emigrace. Konečně však mohou i Moldavané svobodně cestovat. V dubnu tam byl zaveden bezvízový styk s EU.
Ve čtvrtích poblíž doněckého letiště lidé už měsíce žijí ve starých sovětských krytech. Do vlhkých podzemních prostor je zahnalo pravidelné ostřelování – je pro ně prostě příliš nebezpečné zůstávat doma a jinam není kam jít.
Už jen měsíc zbývá do odjezdu na nejdražší, nejkomplikovanější a určitě nejbláznivější cestu, jakou jsme kdy podnikli. Staneme se jednou z mála českých a slovenských posádek bláznivého závodu bláznivých aut bláznivou trasou, na kterou se letos vydá více než dvě stě posádek, většinou Maďarů.
Kambodža je zemí, která vás ohromí především nádhernou přírodou a starobylými chrámy. Zajímavé jsou však také místní města, která našincům mají co nabídnout, už jen svým běžným životem. Jedním z nich je Kampong Chhnang, které se nachází v centrální části země.
Bez cestovní kanceláře, na vlastní pěst. Tak nejlépe poznáte zemi, její kulturu i přírodní krásy. Pár osvědčených tipů, kde složit hlavu a kým se nechat vyvézt k sopce na Kamčatce, však není rozhodně na škodu.
Hlava se Ti motá, tak vysoko jsi ještě nebyl. Výhledy neskutečné, ale zase to šimrání v zádech. Slunce už je nízko, sotva stojíš na úzkém vrcholovém hřebínku, bezpečnější to bude na čtyřech. Teď, že mám nasadit lyže a pustit to dolů po rychle tvrdnoucím svahu?
Letos o prázdninách jsem vyrazil na své motorce na nejsevernější cíp Evropy, vstoupil do Ruska a přes „Solovky“ jel na Ural. Odtamtud se pomalu vracel domů přes Ukrajinu… Jen předkládám, co jsem zažil, prožil, cítil, viděl, neříkám. jak to tam je.
Blyde River Canyon v Jihoafrické republice, to nejsou jen fascinující vyhlídky, Gods Window a Tři rondavely. Dá se tu vyrazit i na náročné a zajímavé výlety.
Zaposlouchat se do starých příběhů Dálného východu, vyzkoušet si, jak se vaří Buuz…i tak se lze seznámit s kulturou cizinců žijících v Čechách. Tentokrát se sdružení InBáze pokusí lidem představit něco málo z Mongolské kultury.
Po létech cestování na Island jsem zatoužil podívat se o kousek dál, do Grónska. Přispěl k tomu i přelet přes Grónsko cestou na Aljašku, kdy jsem s obličejem přilepeným na malé okénko pozoroval skalnaté fjordy vyplněné obrovskými ledovci.
Zatímco jsem se napájel dobrým čajem a listoval knížkou, dole pod mostem Lakshman Jhula proplouvala hnědou Gangou mrtvá kráva a člun raftařů. Užíval jsem si Rišikéš, ačkoli nejsem ani poutník, ani jogín a dokonce ani hledač osvícení.
Negramotnost je celosvětovým problémem. Je třeba s ní něco dělat. A právě to má za cíl i projekt zábavných knihoven Aleny Machálkové. Pomoci můžete i vy. Přečtěte si s jakými problémy se potýkala při budování knihovny na Madagaskaru.
Slovenský cyklodobrodruh Zoltán Bujna má na svém kontě tisíce ujetých kilometrů Po letech se opět vydal na expedici do Iránů. Inspirován slavným vzorem, Arminem Vámbérim, vyrazil na tříměsíční cestu po Hedvábné stezce napříč Asií až k hranicím Číny. Urazil 8000 kilometrů, překonal pouště Karakum i horské průsmyky Pamíru.