Cestování s dětmi, historky z cest, rozhovory s cestovateli. To všechno a mnohem více najdete v naší rubrice o cestovatelských zajímavostech ze světa.
Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl hokejista Radek Koblížek, který v patnácti letech odešel za kariérou do Finska. V podcastu jsme rozebrali jeho tehdejší přístup k takovému životnímu kroku a jeho adaptaci na finské prostředí. Finská a česká mentalita a přístup k pravidlům a disciplíně se v mnohém liší, Radek v podcastu proto sdílí, jak se s touto změnou vypořádal. Dále jsme mluvili o finské povaze, životním stylu, saunování a mnoha zkušenostech z hokejového prostředí. Přejeme příjemný poslech!
Petr Slavík je fotografem divoké přírody a držitelem několika mezinárodních ocenění, včetně zlaté medaile z největšího fotografického salonu Trierenberg Super Circuit. Jezdí po celém světě, aby zaznamenal poslední střípky divočiny. Věnuje se hlavně šelmám a ohroženým druhům, je autorem knih Divoká srdce, Blízká setkání a spoluautorem knihy Divoká planeta. V roce 2017 dokončil filmovou sérii Ve stopě predátora, která líčí dobrodružství fotografa divočiny při jeho cestách za největšími šelmami planety.
Tomáš Ouhel ze ZOO Liberec je nejen koordinátor ekologických projektů, ochránce přírody a dokumentarista, ale také detektiv, který statečně pátrá po pašerácích zvířat. S týmem lidí z neziskovky LESTARI propaguje a podporuje ochranu přírody hlavně v Indonésii – konkrétně chrání loskutáka niaského, mořské želvy a ekosystémy ostrovů Bangkaru a Babi. Poslední dobou se Tomáš zabývá rozkrýváním pašeráckých sítí v Indonésii a aktuálně vyšetřuje případy lovu ryb pomocí výbušnin a organizuje společný výcvik s námořní policií na Filipínách.
V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory,
jsme se bavili o Srí Lance s Davidem Hainallem, fotografem a průvodcem.
V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory,
jsme se bavili s Jiřím Petrem, univerzálním běžcem.
Petr Horký je režisérem stovky cestopisných dokumentů, pořádá filmové festivaly a je autorem desítky knih. Cestování po světě mu přineslo řadu zajímavých pracovních setkání i přátelství – s Miroslavem Zikmundem, Thorem Heyerdahlem, Reinholdem Messnerem, Arthurem C. Clarkem, Erichem von Dänikenem, Edmundem Hillarym nebo Jamesem Lovellem.
V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory,
jsme se bavili s Pavlou Jazairiovou, českou spisovatelkou a reportérkou. Mezi její díla patří kniha Globalizovaná Indie, na jejíž motivy měla na festivalu přednášku.
Co se děje se světem? Petr Horký si na Hausbotu tentokrát povídal s Lenkou Klicperovou na téma Válka jako reality show…
Pozvání Petra Horkého do jeho Hausbotu tentokrát přijal geolog, filosof a esejista Václav Cílek. „Zajímal mne čistě osobní, subjektivní pohled Václava Cílka na to, co se v dnešní době děje a jak v tom všem hledat a snad i najít svoje místo,“ komentoval rozhovor sám moderátor.
V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory, jsme se bavili s Janem Hockem, fotografem a majitelem cestovní kanceláře VIP Holiday, jež se zaměřuje na cestování do oblastí, které nejsou primárním cílem masové turistiky.
Dvanáctého října jde do kin dokumentární film Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa. Cestovatel a režisér Petr Horký na něm s egyptologem Miroslavem Bártou pracovali posledních pět let. Dílo natáčené na různých místech planety včetně Velikonočních ostrovů, Ekvádoru či Súdánu se detailně zamýšlí nad „proměnami velkých civilizací a jejich podobností s tou naší současnou“. Sami autoři snímek popisují v nadsázce jako „výpravnou reality show našeho vlastního kolapsu“ a konstatují: „Zatím všechny civilizace zanikly. Ale proč bychom my nemohli být první, kdo chod dějin změní?“
Jako člověk, který projel 86 zemí a nastopoval přes 300 000 kilometrů, se na svých cestách aktivně zapojoval do dobrovolnických prací nejrůznějších druhů. Dobrovolničil například jako maskot na festivalu Brutal Assault, učil děti v Africe či se učil pracovat se včelami.
V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory, jsme se bavili s Lucií Kutrovou, alias Holkou s Bucket Listem.
Majitel CK Hamidi má navzdory nečeskému jménu převážně českou minulost. V Praze se narodil a prožil většinu dosavadního života s výjimkou prvních let, která strávil s jordánským otcem v blízkovýchodní zemi. Od roku 2015 Omar Jamaein organizoval individuální cesty do Orientu „na míru“ a o tři roky později tam začal vyjíždět osobně s malými skupinami.
Cestovatel, znalec aut a otec. Tak bychom mohli velmi stručně popsat Josefa Vrtala, kterého můžete znát třeba z pořadu Autosalon nebo Fotr na tripu. Pepa se svými dvěma dcerami procestoval velký kus světa, mezi jeho destinacemi nechybí země Střední Asie, prakticky celá Evropa, Jižní Amerika či USA a některé země Afriky. Své zážitky sdílí s televizními diváky i fanoušky na sociálních sítích.