Cestování s dětmi, historky z cest, rozhovory s cestovateli. To všechno a mnohem více najdete v naší rubrice o cestovatelských zajímavostech ze světa.
Někdo z nich má strach, někomu přijdou zbytečné a někdo je s nadšením využívá. Výtahy jsou ale nejen každodenními služebníky, ale i možností, jak se dostat do výjimečných výšek a kouknout se na zem z ptačího pohledu.
Tři dobrodruzi na třech motorkách, 30 000 kilometrů a šest měsíců. To je potřeba na objetí světa na motorkách podél 50. rovnoběžky. Radek Hasal, Honza Škvor a Martin Kraml vyrazili 3. května a nyní byste je potkali už v Azerbajdžánu. Jejich pohyb můžete sledovat zde. Pár drobností o jejich cestě napoví také několik otázek na Honzu Škvora.
Nu-jazzový hudební kolektiv Lesní zvěř se se svými písničkami se vydává na koncerty nejen po Čechách, ale i za hranice. Účastnila se Kaunas Jazz festivalu v Litvě, Jazziré v Srbsku nebo Brussel Jazz Marathon v Belgii. Jejich zatím asi nejdelší „hudební cesta“ vedla do Mexika, kde odehrála hned čtyři koncerty. O tom, jak se připravuje turné v tak odlišné zemi, napoví krátký rozhovor se zpěvákem Milošem Rejskem a kapelníkem Jiřím Hradilem.
Jsou místa, kam nikdo moc nechce. Patří mezi ně i věznice, ovšem ani ty nemusí být vždycky špatné. I když někdy jsou, a to hodně. Zkrátka i místa, kde se pyká za chyby, vypadají různě!
I když si vždycky říkáte, že pas vám na cestách nesmí z ruky, někdy není jiná možnost. A zapomínat je lidské. Ovšem octnout se bez pasu uprostřed Barmy, je pak pořádný oříšek!
Celých 2500 kilometrů z Péšávaru do Kalkaty se rozhodli ujet dva Češi, Jan Turnovec a Ondřej Kašpar, na kolech. Ale ne jen tak ledajakých, první je obyčejný bicykl z roku 1940, který samozřejmě nedisponuje přehazovačkou, druhý dopravní prostředek jen cyklorikša, kterou koupili v Pákistánu a jejímž původním účelem bylo převážet zmrzlinu a popcorn. Kluci na ní ale převáželi vybavení k tomu, aby mohli pořádat filmové projekce v chudinských čtvrtích obou zemí.
Neodmyslitelnou součástí cest do rozvojových zemí jsou finty, které na vás zkouší místní na každém kroku. Nenechte se jimi odradit, ale společně se nad nimi zasmějme!
Jedeme si takhle na vytouženou roční dovolenou. Cíl nemáme. Tak akorát se potápět, trénovat freediving… Míříme do Asie, ale pojedeme, kam nás to zavane. Po pěti týdnech nás to zavanulo do istanbulské nemocnice. Čekáme mimino. Panebožecoteďsakrabudemdělat? To se jako otočíme a pojedeme domů? Do nějaké radosti jsme měli daleko. Prostě panika.
Podle staré indiánské legendy je stolová hora Cerro Autana zkamenělým pařezem stromu, který plodil život. Skupina špičkových horolezců, mezi kterými nechyběli Leo Houlding, Stanley Leary nebo Jason Pickles se rozhodla legendu prověřit a to pěkně zblízka. Proto se vydali do srdce amazonského pralesa na území Venezuely, kde se posvátná Cerro Autana nachází. Film Autana, který má na svědomí Alastair Lee je zařazený do bonusového programu letošní Expediční kamery. Filmový festival během února a března přináší opět nejlepší filmy o cestování a sportech v přírodě. Letos v rekordních více než 200 českých a slovenských městech.
První zkušenosti začínajících průvodců jsou vždycky kruté. Opravdovou perličkou je ale absolvovat svůj první zájezd se skupinkou pacientů psychiatrické léčebny.
Americký lezec Alex Honnold, který je známý především pro své lezení velkých stěn bez jištění, už není proslulý jen mezi lezci, ale pod kůži se dostává také lidem, kteří o tomto sportu nevědí zhola nic. Právě o rostoucí popularitě je první třetina filmu Honnold 3.0 a pokud jste viděli Alexův předešlý film „Alone on the wall“, tak věřte, že zbytek filmu Honnold 3.0 ho minimálně třikrát překonává. Možná si říkáte: „Je tohle ještě možné?“ a já vám na to řeknu jen: „Podívejte se na film a dáte mi za pravdu!“
V rekordních více než 200 českých a slovenských městech se v únoru a březnu bude konat již 5. ročník Expediční kamery, tedy přehlídka nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny. I tentokrát je připravena pořádná dávka dobrodružství, objevování adrenalinu a napětí. Nově i ve 3D!
„Pokud chceš, tak můžeš dokázat všechno, co chceš,“ shrnuje Jakub Barčík to, co se naučil při práci v Kanadě. Odhodlal se odjet z Čech a plnit si sny, a to v kanadském Revelstoku.
Cestovatelské stránky všeho druhu přichází vždy v lednu se seznamy top destinací pro nový rok. V redakci jsme si tedy také sedli a vytipovali ta NEJ místa, která jsme si oblíbili a která by třeba mohla figurovat ve vašich cestovatelských plánech.