Cestování s dětmi, historky z cest, rozhovory s cestovateli. To všechno a mnohem více najdete v naší rubrice o cestovatelských zajímavostech ze světa.
Jak my bychom rádi cestovali, ale máme děti, a tak to nejde. Jedna z mnoha reakcí rodin s dětmi, když před nimi člověk zmíní názvy exotických destinací. Je to však skutečně takový problém? Jaké je vlastně cestování s dětmi? Měli bychom se s nimi vůbec vydávat do tropů?
„Odpoledne zajedeme do mé vesnice, nechali jsme pro tebe porazit kozu a potom si dáme kávu.“ Tato věta, pronesená šejkem Fadat Khadamem, vůdcem jednoho z místních arabských kmenů, mi v té chvíli zněla jako rajská hudba.
Máta, citron a petrželová nať… netradiční chutě, které vás v taboulehu dostanou svou svěžestí a neotřelou chutí. Dopřejte svých chuťovým pohárkům trošku té exotiky a zkuste si připravit tabouleh, jednoduchý arabský sálat, pod taktovkou šéfkuchaře Milana Václavíka i třeba sami doma.
Tento švýcarský kanton se netěší takové oblibě jako například Valais, minimálně v zimě ale opravdu ožívá díky lyžařským příležitostem. Léto je zde naopak spíše klidné a nabízí spoustu příležitostí k rozjímání, hodně dlouhým procházkám či znovuožití dětských fantazií.
Který ostrov navštívit? Jak si užít Maledivy i třeba trochu netradičně? Spoustu dalších tipů v rozhovoru prozradil a mýtů o Maledivách vyvrátil Michal Čepek, který na Maledivy jezdí již několik let a dokonce zde provází i turisty.
Srí lanka, tropický ráj, ve kterém najdete úžasnou přírodu, neskutečné bílé pláže i duchovní klid. Jedním ze symbolů Srí lanky se kromě slonů stal i čaj.
Milan Václavík pracuje jako šéfkuchař brněnské restaurace Klub cestovatelů, která se specializuje na libanonskou kuchyni. Posledních pár let se však aktivně věnuje propagaci hmyzu jako potraviny. V rozhovoru prozradil, které země patří mezi hmyzí velmoci i kde si hmyz na vaření obstarat.
Ostrov, rozlohou přibližně stejně velký jako polovina ČR, disponuje celou řadou přírodních krás: od horských jezer, přes přírodní horké prameny až k útesům, které platí za jedny z nejkrásnějších ve východní Asii. Připravili jsme si pro vás TOP 7 Tipů, které byste rozhodně při návštěvě Taiwanu neměli vynechat.
Co ji neustále přitahuje k Velikonočnímu ostrovu? Jaká tajemství se skrývají za slavnými sochami? I jak se život na ostrově v průběhu let měni… To vše a mnohom víc prozradila v rozhovoru Jana Bürger.
Jak žije indická komunita v Čechách? Kde se naučit bollywoodskému tanci a jak je náročný? V čem jsou Indové jiní? A jak silné je indické přátelství? O tom všem s tanečnicí Lucií Linhartovou.
Léto, čas prázdnin, dovolených a výjezdů za hranice města i všedních dní je v plném proudu a i vy si možná berete s sebou svojí „empétrojku“ s písněmi pro zkrácení dlouhé chvíle. Jaké by vám tam neměly chybět? Podívejte se na naše tipy!
Gallo pinto, empanady, nebo batido. Jaké pokrmy se skrývají za těmito exotickými názvy?
Václav Papoušek není žádný hard core cestovatel. Vždy jej však zajímalo, jak cestovat levně a efektivně, avšak s maximem zážitků. Rozhodl se tedy své cestovatelské know how nějak využít a podělit se o ně i s ostatními lidmi. A tak napsal Cestikon, knihu o cestování nejen pro mladé.
Matěj Boháč se věnuje 3D fotografování už takřka 16 let. Za neobvyklými záběry se vydává především do vysokých hor a odlehlých oblastí. Na svých cestovatelských přednáškách přináší pro diváky netradiční podívanou z Laponska, Ladakhu, Balkánu i Norska. V rozhovoru prozradil, kam jej to nejvíce s foťákem v ruce láká i s kým se na cesty vydává.
Maroko je plné exotických vůní a chutí. Tajin, kuskus i harrira jsou pro Maroko stejně typické, jako velbloudi či písečné duny a určitě byste je při svých cestách do této oblasti neměli vynechat.