Cestování s dětmi, historky z cest, rozhovory s cestovateli. To všechno a mnohem více najdete v naší rubrice o cestovatelských zajímavostech ze světa.
Nakladatelství JOTA vydává každoročně několik stovek knižních titulů. Zde vám přinášíme tipy na kvalitní cestovatelské počtení, které vás nadchne a možná i inspiruje k samotné cestě.
Sylva Vojtíšková má společně s manželem 3 děti, ale narozením dětí rozhodně její život neskončil, právě naopak. Užívá si s rodinou každou volnou chvíli, pomáhá ostatním cestovatelům (nejen rodičům), jak na levné letenky a jak si zkrátka zařídit s dětmi krásnou dovolenou.
Martin Úbl je spoluautor a propagátor prvního dálkového přechodu v ČR, Stezky Českem. Je dlouhá 2000 km, často vede horami, po hřebenech a podél hranic a jejím motem je „Stezku Českem může jít každý“.
Některé věci se nedají naplánovat. Prostě se stanou a vy máte pocit, že to tak mělo být a že vás nic lepšího nemohlo potkat. Vůbec jsem neplánovala, že se stanu „sólo cestovatelkou“. Když jsem pak ale nakonec ve svém autě strávila 47 dní a nocí, velice jsem si to užívala.
Během dvou dekád cestovatelského života jsem po celém světě vypil tisíce litrů skvělé, průměrné i podprůměrné kávy a někdy jsem klesl i ke šlichtě nebo dokonce – gurmáni prominou – k instantní karikatuře kávy. Chvilku mi trvalo, než jsem se propil k těm nejlepším kávám světa, zamiloval si kávový rituál v Etiopii, Súdánu, arabských zemích Středního východu nebo ve Vietnamu a zakusil s nimi rauše, které lze přirovnat ke dvěma pohárům dobrého vína.
Sám se ve dvaceti letech vydal stopem do světa: do Turecka, Iráckého Kurdistánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu. Prožil dva měsíce čistého nefalšovaného punku a svobody, nespočet dobrodružství, jak v horách, tak ve vyprahlých oblastech nebo na pobřeží moří. Vylezl na nejvyšší vrchol Iráku, prošel 110 km Fanskými horami v Tádžikistánu, spal na benzínkách, v mešitách a třeba i v kamionu. Teď se chystá o svém putování vyprávět na čtvrtém ročníku cestovatelského festivalu Diáky (20. – 21. 2.) v pražském kině Bio Oko.
Dana a Jožo Arvayovi si troufli na cestu, která není pro každého. Se svými dvěma malými syny Jurkem (8) a Maťkem (5) se vydali na 14 000 km dlouhou cestu terénním autem do Iráku, Íránu, Arménie a Gruzie. Jezdili offroad, spali ve stanech na střeše auta a zažívali nejrůznější setkání a dobrodružství. O nich budou také vyprávět v rámci Diáky festivalu IV.
Makalu (8485 m) je pátá nejvyšší hora na světě. Po patnácti letech od poslední české stopy zde se horolezci Lukáši Jasenskému loni v květnu podařilo zdolat její vrchol. Na Makalu vylezl bez kyslíku a osobních šerpů, promrzlý a s obrovskou radostí. Splnění životního snu však předcházelo pět let příprav a nevydařených expedic. Příběh o jedné velké cestě za velkým snem teď Lukáš představí v pražském kině Bio Oko v rámci čtvrtého ročníku cestovatelského Diáky festivalu (20. – 21. 2.).
Přečtěte si o pouti od pramenů až k deltě Nilu. Jaké varianty kříže v nilské oblasti africké kultury používají a jaká se v nich skrývá symbolika?
Intenzivně v sobě vnímám pocit, že kamkoliv se pohnu, něco se zkrátka posere.
Panenská příroda, přátelští obyvatelé i zajímavá historie. Vydáme se od suchých savan na západě po deštné pralesy na východě, od hor po opuštěné pláže pokryté bílým pískem, od pozorování lemurů po bezprostřední setkání s velrybami. Madagaskar je něco mezi Afrikou a Asií, zkrátka sedmý kontinent.
Katka má zálibu ve vysokých kopcích a dálkových trasách. Na kontě má už 6 šestitisícovek na pěti kontinentech, včetně bolivijské Huayna Potosí, nebo himalájské Kang Yatse II. Nejraději má neturistická místa, kde si může chodit, kudy se jí zachce. O některých z nich si můžete poslechnout na její přednášce v pražském kině BIO OKO v úterý 6. února v rámci cyklu Diáky, kde bude vyprávět i s manželem Petrem.
Alena Mahlejová a Marie Šnajdrová toho spolu zažily už hodně. Během 10 měsíců objely svět dokolečka, zdolaly PCT, procestovaly Patagonii, ale i Kanadu a Aljašku. Loni se jako první Češi vydaly na zatím zřídka chozený a v Česku neznámý trail, Pacifickou severozápadní stezku.
Deset věcí, které musíte v zemi pod Alpami ochutnat! Ať už jste ve městě či na vesnici, přimíchejte k tomu příjemnou a trochu starosvětskou atmosféru na hony vzdálenou hektickému tempu mnoha evropských velkoměst.
„Vždycky jsem se při cestování cítil nejšťastnější, když jsem si povídal s místními. Fascinovaly mě rozdílnosti kultur, jiné osudy a vnímání světa. Dostával jsem se do oblastí, kde se zastavil čas. Zaujalo mě, že paralelně s naší vyvíjející se moderní společností žijí lidé, kterých se vývoj netýká, alespoň zdánlivě. Jejich pohled na svět je tolik inspirující a mnohdy přirozenější,“ říká David Švejnoha, brněnský cestovatel, průvodce a popularizátor hmyzí kuchyně, který s vášní mapuje přírodní národy.