Cestování s dětmi, historky z cest, rozhovory s cestovateli. To všechno a mnohem více najdete v naší rubrice o cestovatelských zajímavostech ze světa.
Toto pulsující město je proslulé svými nádhernými plážemi, jako jsou Copacabana a Ipanema, ikonickou sochou Krista Spasitele a úchvatným výhledem z Cukrové homole. Co musíte při návštěvě této metropole vyzkoušet? Pojďme se na to společně mrknout.
Cestovatelka Jolana Sedláčková pochází z Jihlavy a miluje cestování po vlastní ose – po ní už urazila více než 300 tisíc kilometrů a navštívila více než 70 zemí na 4 kontinentech. Nejraději se vydává do odlehlých míst v horách či do turisty méně navštěvovaných zemí a oblastí. Miluje divokou přírodu a krásně fotí, o cestách autem po Asii napsala dvě knížky s názvem Po vlastní ose. Její aktuální cesta do Indie a Pákistánu zatím trvá 10 měsíců. Spolu s přáteli urazili přes 60 tisíc kilometrů. Svou pouť starou toyotou začali v létě 2023 a čas od času auto zaparkují, odletí domů a zase se k němu vrátí, aby v ní pokračovali.
Cestování není bohužel vždy jen krásné a růžové, ale téměř vždy jsou jeho součástí i nějaké zdravotní komplikace. Nejčastěji se každý cestovatel setkává se střevními problémy. Přečtěte si zábavné historky cestovatele Tadeáše Šímy spojené s touto nechtěnou součástí cestování.
Jako první Čech a třetí nejmladší muž dokončil projekt 82 × 4000, tj. vystoupal na všech 82 alpských čtyřtisícových vrcholů. To zaujalo Máru Holečka natolik, že ho s sebou vzal na Sura Peak. Vznikl z toho prvovýstup severozápadní stěnou a cesta nazvaná Simply Beautiful. Matěj je zubař, a ještě navíc provozuje obchod se sportovním vybavením. Kde na to všechno bere čas?
Když se řekne Amišové, většina z vás si asi představí podivnou náboženskou sektu odmítající jakékoliv technologie a výdobytky dnešní civilizace. Žijící kdesi v ústraní v uzavřených komunitách odříznutých od většinové společnosti a jejich zákonů, v silně patriarchálních mnohočlenných rodinách, živících se především zemědělstvím a chovem dobytka.
Chorvatsko patří mezi nejkrásnější země v Evropě. Láká především tyrkysově průzračným mořem, výbornou kuchyní, malebnými přírodními scenériemi, které oslovily mj. tvůrce filmů o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi, i historickými metropolemi, jež uchvátily tvůrce Hry o trůny; seriál se točil mimo jiné ve Splitu a Dubrovníku.
Perla Černého moře láká návštěvníky svou bohatou historií, fascinující architekturou a půvabnou atmosférou. Toto přístavní město Gruzie spojuje starobylou kulturu s moderním šarmem, nabízí rozmanité zážitky a fascinující místa k prozkoumání. Pokud plánujete svou cestu do této destinace, nahlédněte do našeho průvodce po 10 nejlepších místech v Batumi, které vás zaručeně okouzlí a nadchnou.
Ochutnali jste někdy tažín, hariru, kuskus nebo marrákéšskou tandžíju? Marocká kuchyně je výjimečná – i proto se Maroko stalo vyhledávanou destinací všech možných gurmánů, gurmetů a světově proslulých kuchařských es, jako je třeba Gordon Ramsay nebo Jamie Oliver. Pojďme nahlédnout pod pokličku hliněných hrnců běžné marocké domácnosti.
Vulkány, hory, vodopády, džungle, oceán i poušť. Oblasti plné lidského života, více či méně moderní, a o kousek dál místa takřka nedotčená civilizací. Ekvádor je maličkou zemí, ale nabízí nespočet možností. Člověk se může toulat v poušti, zdolávat pětitisícovky, objevovat džungli, plavat v oceánu anebo se jako my jen ztrácet v přírodě a učit se jejím kouzlům. A to nás baví!
Marie Šnajdrová je Ilustrátorka, cestovatelka, hikerka a horská duše. Poslední roky tráví většinu času na cestách. Společně s Alenou Mahlejovou jako první Češky v loňském roce zdolaly Pacifickou severozápadní stezku. Své okolí se snaží inspirovat k aktivnímu životu, k překonávání sama sebe a k radosti z krásy přírody.
Tereza Daněk je cestovatelka, veselá duše, ale v prvé řadě je také máma. Jejím nejoblíbenějším způsobem přepravy je stop. Objevování krás světa dopřává jak sobě, tak i svým dětem, se kterými cestuje stejným způsobem. Přečtěte si rozhovor o její cestě s dětmi do Íránu.
Adam Ondra je považován za jednoho z nejlepších lezců historie, který posouvá limity tohoto sportu již od dětského věku. V rozhovoru se rozpovídal nejen o lezení, ale i o cestování a učení jazyků.
Filip Ouroda je aktuálně už rok na své cestě kolem světa. Za sebou má již Filipíny, Thajsko, Nový Zéland, nebo třeba Guatemalu a Kostariku. Kam směřují jeho nohy dál? Kde všude dobrovolničil, kam přinesl radost, jaké nejhorší zážitky si z cesty odnáší a co pěkného ho potkalo?
Každý rok pořádáme přes 100 přednášek o zajímavých místech světa. Mezi přednášejícími je řada špičkových fotografů a cestovatelů. Přijďte si jejich vyprávění poslechnout i vy! Začínáme hned v lednu.
Pouhých 10 kilometrů od San Cristóbal de las Casas se ocitnete v městečku San Juan Chamula. Nenajdete tu ubytovací služby a cizinci jej musejí nejpozději v 18 hodin opustit. Chamula je totiž se svými maysko-katolickými tradicemi a řadou striktně dodržovaných místních zvyklostí světem sama o sobě.