Cestování s dětmi, historky z cest, rozhovory s cestovateli. To všechno a mnohem více najdete v naší rubrice o cestovatelských zajímavostech ze světa.
Pokud se chystáte na ostrovy v Indickém oceánu, průvodce od vydavatelství Svojtka se Vám bude hodit.
Velkou pozornost cestovatelé v poslední době věnují Vietnamu. Každý rok se sem vydává více a více turistů a vozí si odtud vzpomínky na zajímavá setkání v horách na severu, perfektně ušité šaty či boty na míru z městečka Hoi An i chuť tradiční polévky Phó Bó na jazyku. Vytipovali jsme pro vás několik známých míst, které i přes svou přílišnou popularitu stále stojí za návštěvu.
Muslimové mají oficiálně alkohol zakázaný, nejspíš právě proto svůj čaj, marocký nejrozšířenější nápoj, nazývají s úsměvem marocká whisky. Marocký čaj je však mnohem víc, než jen nápoj. Je symbolem pohostinnosti, tradic a kultury v Maroku. Pojďte se o něm nejen dozvědět více, ale i naučit se jeho přípravě.
Bosna a Hercegovina bývá v rámci Balkánu lehce přehlížená. Přestože takřka nenabízí prosluněná přímořská letoviska, zájem návštěvníků rozhodně upoutá doslova panenskou krajinou a také nesmírně zajímavou historií, která utvářela současný multikulturní ráz země. Přinášíme desítku míst, která rozhodně nesmíte vynechat při návštěvě tohoto zdánlivě nenápadného balkánského pokladu!
Švédové jsou od malička vedeni ke zdravému životnímu stylu. Z důvodu zvýšení onemocnění související právě se životním stylem, jako jsou obezita, diabetes typu 2 nebo kardiovaskulární onemocnění jsou i učební pomůcky navrženy tak, aby zvyšovaly povědomí o zdravé výživě už od mladého věku. Snad nenajdete Švéda, který by neměl v paměti zarytý obrázek s tzv. Tallriksmodellen (model talíře), který ukazuje podíl zeleniny, sacharidů a bílkovin, který by měl obsahovat každý vyvážený oběd, či večeře.
Když se někoho zeptáte, jak se mu líbilo v dané zemi, v kolika případech z dotyčného vypadne odpověď: „…. a to jíííídlo!!!!“? Je jasné, že na to „jíííídlo“ nezašel do Mekáče. Ty nejlepší místní dobroty obvykle totiž najdete na ulici. Pokud se pouličnímu občerstvení, tzv. street food, raději vyhýbáte, zde je 10 důvodů, proč je to škoda.
Historie afghánských koberců se začíná psát v odlehlých vesnicích na úpatí Hindúkuše, kde místní lidé věrně ctí kmenové zvyklosti, probouzí se a usínají s pokornou myšlenkou na Boha a kde vládne křehká symbióza lidí a přírody.
Teprve nedávno nám na webu vyšel článek o 7 důvodech, proč je skvělé cestovat sám. Měl u vás obrovský úspěch, což potvrzuje v poslední době tolik oblíbený trend sólo cestování. Ale já vám nevím, není přece jen někdy lepší mít vedle sebe toho správného člověka?
Vojtěch Vlk vystudoval ateliér fotografie na Vysoké škole umělecko-průmyslové a během dvaceti let fotografování zaznamenal spoustu spirituálních motivů a rituálů v různých koutech světa. Nyní představil jedinečnou sérii fotografií TranSpiRituals.
Každý rok redaktoři HedvabnaStezka.cz i dalších našich projektů vyrazí na mnoho zajímavých míst. V lednu se vám pak z našich cest snažíme doporučit země či oblasti, které nás nejvíce zaujaly a nadchly. Ani letos tomu není jinak, tak se nechte inspirovat! Madeira, Kanada, Island, Ladakh nebo teřba Súdán.
Souostroví Langkawi, někdy též přezdívané klenot Kedahu, tvoří 99 ostrovů rozesetých v Andamanském moři podél západního pobřeží Malajsie. Deštný prales rozprostírající se na více než polovině rozlohy v sobě ukrývá na 400 různých druhů stromů na 200 druhů ptáků. Hojně jsou zastoupeni například orli, podle kterých je souostroví pojmenované.
Stále větší obliba používání mobilních telefonů a tabletů, a to zejména na cestách, přiměla i nás ke změně a na začátku října jsme představili mobilní verzi cestovatelského webu HedvabnaStezka.cz. Co na ni říkáte vy?
Uběhl víc než rok od doby, kdy jsme se s mojí ženou Lenkou, mladším bratrem Bédou a švagrovou Marcelou sešli v Orlických horách na chalupě po rodičích. Tenkrát jsem jim tam líčil své zážitky z nejobtížnější expedice mého života – plavby na člunech po řekách z Kanady na Aljašku, které jsem následně vydal v knize pod titulem Severskou divočinou.
V roce 1697 v peténském pralese končí více než 350 let trvající boje mezi indiány a Španěly. Nedostupné místo chránilo poslední rebelující a kruté domorodce před jejich ještě krutějšími nepřáteli. Poslední ohnisko odporu padlo a bílí dobyvatelé si oddechli. Střední Amerika byla konečně jejich. Tohoto cíle by však nedosáhli bez pomoci indiánů…
O víkendu 7. – 8. 11 proběhl už druhý ročník festivalu OBZORY. Největší cestovatelsko – outdoorová akce v Praze přilákala necelé tři tisícovky lidí – 2.450 diváků, ale i padesátku vystavovatelů a téměř dvě stovky odborníků a přednášejících.